Köy okulları yardım projesi

Köy okulları yardım projesi

Köy okulları yardım projesi nedir? Sizlere bugün hayatımın boyunca yazabileceğim en zor, duygularımı aktarmakta zorluk çekeceğim bir yazı yazacağım sayın okuyucular. Düzeni bozulmuş bu dünya da bu kadar güzel şeylerin olmasını yazmak, kötü şeyleri yazmaktan daha zordur malesef. Köy okulları yardım projesi nedir?

Köy okulları yardım projesi

Cafer Canşi ile tanıştınız mı? Ya da hiç duydunuz mu? Bu koca yürekli insanla tanışalı kısa süre oldu. Fakat projesi adından daha çok duyulmuştur. Projenin adı ”Köy Okulları Yardım Projesi”. Projeyi inceledim, araştırdım ve Herkes Dergisin de yazma kararı aldım. ”Biraz olsun bizim de desteğimiz olsun geleceğimize” dedim. Daha öncesinde saygı değer iyi kalpli  sanatçımız Cem Adrian‘ın Instagram hesabından denk geldim açıkcası. Elimden geldiğince bu kahraman projeyi yaymaya çalıştım. Şimdi ise daha büyük kitlelere ulaşması için elimden gelenin daha fazlası için uğraşıyorum.

Leviathan devlet ve özellikleri

Ankara’nın göbeğinde bir köy okulu

Cem beyin, Instagram hesabından bu projeyle tanıştığımda, ilkokul yıllarım aklıma geldi. Ankara’nın göbeğindeydik ama bir köy okulundan farkı yoktu okulumun. İki kişilik sıralara, altı küçük beden sığıyordu. Kışın gelmesini istemezdik. Çünkü bazılarımızın montu olmazdı, botu olmazdı ve yanmayan kalorifer petekleri, Ankara’nın soğuk iklimiyle bizim korkulu rüyamız olurdu. Kış geldiği zaman çoğumuz hastalanırdık. Sınıflar hınca hınç dolu olduğu için birimiz hasta olsak, hepimize bulaşırdı. Bir de kitap parası, defter parası yok mu? Anamıza, Babamıza söylemeye çekinirdik. Bir kurşun kalemi ikiye böler, kalem traşla iki tarafınıda açar öyle kullanırdık. Silgi çok değerliydi. Ortasını deler, boynumuza asardık.

köy okulları yardım projesi

köy okulları yardım projesi

İkinci zil çaldığın da beslenme saati olurdu. Evden birşeyler getirenler beslenmesini önüne açardı, evinden birşeyler getiremeyenlerle paylaşılırdı. Öğretmenlerimiz, kışın peteğin yanması için ailelerimizden para isterdi. Kafaları önde konuşmaları biraz daha sessiz. Tuvaletlerden gelen pis koku bütün okula yayılırdı. Duvarlara çarpan küçük bedenimiz, hep kavlayan duvarın boyasını, kirecini alırdı üstümüze. Uçlu kalem en lüks şeydi. Okulumuzun en zengini her gün beslenme çantası dolu olan arkadaşımızdı. Önlüklerimiz yamalıydı belki ama ütülüydü. Ayakkabılarımızın rengi kaçardı. Boyardık defalarca. Yağmur yağmasın diye dua ederdim ben, boyası gitmesin ufak cakam bozulmasın isterdim.

Herkes Dergisi yazar alımı hakkında

Yanağımızdan öptü

Soğuk bir Ankara günü dersteyken, okul müdür yardımcımız sınıfımıza girip öğretmenimizle birşeyler konuştu. Yaklaşık on dakika konuştular aralarında. Ciddiyetle eline kağıt, kalem aldı öğretmenimiz. Merhametli bir bakış attı hepimize öğretmenimiz. Kağıda kaleme birşeyler yazdı, müdür yardımcımıza teslim etti. Bir kaç hafta sonra, aramızdan bir kaç arakadaşımızı müdür yardımcımsı çağırmış. Dersin bitimine çok az kala, arkadaşlarım içeri girdiler. Üzerlerinde yeni mont, ayaklarında yeni bot. Teneffüs zili çaldığında arkadaşlarımızın başına toplandık. “Kim verdi?” Dedik hepimiz ayrı ayrı. Hepsi mutluluktan, konuşamıyordu. Ortalık sakinleşince Burhan’ın yanına gidip ona sordum. “Bir kadın, bir erkek dağıttı bize bunları. Yanağımızdan öptü, yine geleceklermiş.” demişti.

Ölüme yergi, Tamer Başkan anısına…

Cem Adrian yardımsever

Köy okulları yardım Projesi resmi Istagram hesabına girdim, çocukların mutluluğunu gördüğüm de çok duygulandım. Cafer beyden, iyilik projesini yazmak için izin istedim. O kadar nazik davrandı ki, ”Böyle bir projeyi ancak böyle nazik bir insan yapabilirdi” dedirtti bana. Biraz da bilgi istedim nasıl başladı bu proje diye. Proje tamamen güvenilir ve en büyük destekçisi Cem Adrian.

köy okulları yardım projesi

köy okulları yardım projesi

Cem Adrian o kadar iyi kalpli bir insan ki, onu tanıyan insanlara sorarsanız, hayvan sever, yardım sever bir kişiliktir. Böyle bir projeye en büyük desteğin ondan gelmesi beni şaşırtmamıştır yufka yürekli kralın. Şimdi biz de elimizden geleni yapalım. Mont, bot, kırtasiye malzemeleri, okulun tadilatı için bazı malzemelere de ihtiyaç oluyormuş, toparlayalım. www.koyokullarınayardımprojesi.org sitesine girelim, hangi okulumuzun ihtiyacı var bakalım. Okul müdürümüzü arayalım, adrese gönderelim çocukları mutlu edelim. Kesinlikle “Maddi” destek kabul edilmiyor. Elinizi cebinize sokarsanız, bu malzemeleri alın gönderin. Dünya Cafer bey gibi, Cem bey, gibi güzel insanların hatırına dönüyor sanki. İyi insanlar olarak toplanırlar,  daha güzel bir gelecek için daha büyük adımlar atabiliriz. Desteklerinizle geleceğimizin önünde ki engelleri kaldırabilir, daha güzel yarınlara yürüyebilir.

Son olarak da Cafer beye ve Cem beye teşekkür ederim. Cafer beyin bana yazdığı kısa yazıda, ne kadar kahraman, yürekli bir insan olduğunu anlamamak elde değil. Kahraman Cafer beyinde en büyük destekçisi Cem bey ile birlikte hala geleceğimizi kurtarmaya çalışıyorlar. Tekrar söylüyorum, bizler de kahramanlarımız destek olursak belki bizde kahraman oluruz.

Ölüm

Köy okulları yardım projesi ne zaman başladı

Köy Okulları Yardım Projesi 2014 yılında bir kurumun Ağrı’daki köy okullarına yardım etmek istemesi ve benden destek istemesi ile başladı. Kurumla birlikte Ağrı’daki 7 köy okuluna kırtasiye malzemesi dağıttık. Daha önceden böyle projelerde hep yer almak istemiştim. 7 köy okuluna kırtasiye malzemelerini dağıttıktan sonra  bu işi devam ettirmeye karar verdim. Kendi çevrem ve bazı dernekler aracılığıyla yaklaşık 9-10 köy okuluna giyim ve  kırtasiye malzemesi desteğinde bulunduk. Köylere giderek çocukların mutluluklarına şahit olunca sosyal medya ile yoluma devam ettim.

köy okulları yardım projesi

köy okulları yardım projesi

Önceleri Ağrı Köy Okulları Yardım Projesi olarak kurdum sonrasında proje büyüdü ve Köy Okulları Yardım Projesi olarak projenin ismini değiştirdim.Tamamen köy okullarına yönelik okulların tadilatından, çocukların giyim,kırtasiye, kitap ihtiyaçları ve uçurtma şenliklerine kadar her türlü desteği sağlıyoruz.

Babamın Hikayesi

Maddi destek kabul etmiyoruz

Tamamen okulların ihtiyaçları üzerine kurulu. Hiçbir şekilde maddi destek kabul etmiyoruz. Okulun talebini paylaşıyoruz, destekçilerimiz ilandaki iletişim bilgisinden okul hocasına ulaşıp kargo ile gönderim yapmaktadırlar.İhtiyaç sahibi okul ile hayırseveri buluşturuyoruz bir nevi köprü görevi görüyoruz.

köy okulları yardım projesi

köy okulları yardım projesi

Sosyal medya ile farkındalık oluşturduk. Sosyal medyada yaptığımız paylaşımlar sayesinde elinde fazla malzemesi olan okullarımız ihtiyaç sahibi okullarla elindeki fazla malzemelerini paylaşabiliyor. Binlerce okula sosyal medya sayesinde destek bulduk.

Avrupa futbolunda rekabet ve Arap sermayesi

Cem Adrian yardım

Sanatçıların başında Cem ADRİAN sürekli destekçimiz,  projeye çok değer veriyor ve gerçekten isteyerek destek oluyor. Cem ADRİAN sayesinde binlerce çocuğumuza bot mont kırtasiye ve kitap desteği sağladık. Verdiği konserlerde kitap toplama standları kurduk ve yüzlerce okula kitap desteği oldu. Kendisine projemiz adına çok teşekkür ederiz. Umarım başka ünlü sanatçılarımızda kendisini örnek alırlar.

Cem ADRİAN dışında bir çok ünlü sanatçı ve oyuncu projemize destek veriyor. Projemiz güvenilir okul ile hayırseveri buluşturan bir proje,  destek görmemizin en büyük sebebi güvenilir olmamız.”

Herkes Dergisi Facebook sayfasını takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Kirli Melek

Melike Öğretmen’e…

Kadıköy’de nargile kafeler neden popüler?

CHP ve HDP ittifak yapamaz

Kurtuluş

Sürgün ve Türkiye

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 9