hayal

Hayal, evim ve eşim

Suat İlhan, dergimizde daha evvel öykü yazarı kimliği ile öne çıkıyordu. Yetenekli sanatçı, Ölüm öykü dizisinin son bölümünü yazdıktan sonra yeni öyküsüne başlamadan evvel deneme türünde eser verdi. Hayal, evim ve eşim isimli deneme türündeki eser, yazarımızın dergimize özel yazısıdır.

Ölüm öykü dizisi

Hayal, evim ve eşim

Uyumaya çalışıyorum. Gözlerimi öyle sıkı kapattım ki, gözlerimi yorup uykuya yenik düşürmeye çalışıyorum. Her akşam olduğu gibi yine bir köpeğin havlama sesi geliyor. Köpeğim, sokak köpeklerine havlıyor galiba. Bu sese alıştım. Beni rahatsız etmiyor artık. Evimi ve yatağımı çok seviyorum. Sabahları evimin bahçesinde bir bardak çay içmek gibisi yok. Uykuya yenik düşük uyandığım da, bahçeye çıkıp köpeğimle ilgileniyorum. Çayımı eksik etmem. Ben bahçem de köpeğimle ilgilenirken hayat arkadaşım, kahvaltımızı hazırlar. Henüz bir çocuğumuz yok. Daha yeni evliyiz, biraz tadını çıkaralım elbette istiyoruz bir çocuk.

Güven kırıntıları

Acaba o ne yiyordur

Eşim çok harika bir kadındır. Çok da güzeldir. Beyaz teni, siyah saçları ve deniz mavisi gözleri beni ona ilk bakışta aşık etmiştir. Giydiğim kıyafetlere bile karışır. Her gün aynı kıyafeti giymemi istemez. Giydiğim kıyafetlerin yakışıp, yakışmadığını ona sorarım. Genelde yakıştığını söyler ama ufak düzeltmeler yapar hep. Çalışmasına rağmen, erken kalkar, kahvaltımızı birlikte yaparız. Asla evden kahvaltısız çıkmayız. Aslında biz harika bir çiftiz. Akşam işten çıkınca evimize koşar adım gider, çok yorgun olsak da, yemeğimizi birlikte hazırlar, birlikte yaparız. Bazen benim akşam iş yemeklerim olur. İşte en sevmediğim durumlardan biri budur. Arkadaşlarla masaya oturduğumuz da, aklım da hep “Acaba o ne yiyordur.” olur. Açıkça, eşim yanımda olmayınca ne yemekten, ne de başka bir şeyden tat almıyorum.

hayal

hayal

Her akşam işten eve döndüğümde, eşim benden önce eve gelmiş olur. Eşime sarıldıktan sonra kendimi banyoya atıyorum. Banyoda çok zaman geçirdiğim için, eşim benden önce mutfağa girer. Ona katılınca, bu hareketim için ufak serzenişte bulunur. Yanaklarına kocaman bir öpücük kondurduğumda, bütün o sahte siniri yüzünden düşer.

Kurtuluş 8. bölüm

Evim, eşim ve köpeğim

Birisi beni dürtüyor. Sanırım sabah oldu. Eşim beni uyandırmaya çalıştı fakat uyandırmayı beceremediğinden köpeğimi eve aldı. Gözlerimi açmak istemiyorum. İstemiyorum çünkü, bütün yuvam yıkılacak. Eşim, evim, işim, köpeğim, her şeyim, her sabah olduğun gibi, gözümü açınca yok olacak. Dürtmeler şiddete doğru gidiyor, bende gözümü şiddetle açmamaya direniyorum. Kolumdan tutup sürüklemeye çalışacaklar. Hep aynı şeyi yapıyorlar. Sağ kolumu tuttular. “Hayır!” dedim kendime “Bugün sürükleyemeyecekler!”

Gözlerimi açtım. Güvenlik görevlisi elinde silahıyla “Haydi kalk buradan!” dedi. Her sabah gelmez, haftanın bir kaç günü gelir. Önce kolumu kurtardım. Ağır adımlarla ayağa kalktım. Dönüp güvenliğe baktım. Alaycı bir tavırla sırtımdan ittirdi. Hiç konuşmadım. Kapıdan çıktıktan bir kaç adım sonra, dönüp evime baktım. Kışları bayağı sıcak olan bir Banka ATM’si. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Serseriler için iyilik manifestosu

Hayal

Çocuklar okula gidiyor. Çocuklar benim yanımdan ürkerek geçiyorlar. Çok üzülüyorum bu duruma. Bazıları ise pis koktuğumu söylüyor. Doğru. En son haziranda cadde havuzunda yıkanmıştım. Haziran mıydı? Ayları bilmiyorum ama yaz olduğundan eminim. Kıyafetlerimi de ne kadar temizlemeye çalışsam da yine kirliler, pis kokuyorlar. Akşama kadar, hayatta kalmak için bir şeyler bulup yemeliyim. Belki sıcak bir yer bulup, yine uyurum. Uyumayı çok seviyorum. Her uyumaya çalıştığımda kendi hayallerimde yaşıyorum. Her uyuduğumda ise, eşime, evime, işime ve köpeğime kavuşuyorum. Uyumayı seviyorum. Çünkü istediğim hayatı uyuyunca yaşıyorum.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Descartes’in yöntem üzerine konuşmalar eseri ve tarih uyarlaması

Haziran

Zamana yolculuk 6. bölüm

Alice kitaplarında Darwinci hiciv 5. Bölüm

21. Yüzyıl’da aşkın hebası

Recep ile Nadan – 15 Temmuz Özel

Türkiye Cumhuriyeti’nde Yahudiler

Hüseyin Rahmi Gürpınar Gulyabani