Minnoş güçlüler

Minnoş güçlüler

Bana göre güçsüzlüğün en büyük örneklerinden biri, çok güçlü olmak ancak bu gücü iyi yönetememektir. Mesela, bir akşam can sıkıntısından televizyonda kanallar arasında gezinirken Survivor 2017’ye denk gelmiştim (sonrasında buraya “ilk kez Survivor izliyorum Adem’den ötürü” yazmıştım), Adem milli boksörmüş. Benim gördüğüm görüntüde Adem’in karşısında kim olduğunu hatırlamadığım (o an önemsememiştim) başka bir adam vardı ve Adem’e “Bana mı vuracaksın, vursana lan, adamlığın bu mu senin, adam mısın lan sen” diye bağırıyordu, Adem ise ellerini arkasında kavuşturmuş, karşısında çılgın atan o adama gülümseyerek bakıyordu. Fiziksel gücü ve karşısındaki insana vurmayı “adamlık” olarak değerlendiren bu “adam”ın karşısında gülümseyerek bakan Adem Kılıççı bana “oha ne güçlü adam” diye düşündürmüştü.

Evimizdeki Konsomatris

Minnoş güçlüler

Minnoş güçlüler

Milli boksör

Milli boksörsün ve şampiyonlukların var, güç bu değil. Güç, milli boksör oluşun, karşındaki adama parmağının ucuyla dokunsan onu yere savuracak oluşun ancak bu hususta tahrik edilişine rağmen bunu yapmadan durabilişin bence. O yüzden çok güçlüydü Adem Kılıççı. Güç hususunda kavram karmaşası yaşayan bir zavallının karşısında onun gücü, “gülücük” kisvesi altında parıl parıl parlıyordu.
Bayılıyorum böyle insanlara. Bayılıyorum.

Adamlık

Ne yazık ki “adamlık” ile “fiziksel güç” bağdaşımının kuvvetli olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Ne yazık ki dilinde “adamlık” ya da “kadınlık” gibi sık kullanılan kavramların var olması bile bir toplumun huzursuz olması için yeterli bir sebep. Okuyordum da, yapılan birden fazla araştırmaya göre erkeklerin eline tabanca verildiğinde, testosteron seviyelerinde önemli bir artış yaşanıyormuş. Yanlış yorumluyorsam düzeltin; bir “objebiyolojik olarak erkeğin erkekliğine erkeklik katıyor yani. Bir erkeğin böylesi bir durumu tecrübe ediyor oluşu, onun ne kadar güçsüz olduğunu göstermez mi peki? Bu beni son zamanlarda çok düşündürüyor. Erkeklerin çoğu bana son zamanlarda fazlasıyla zayıf ve güçsüz geliyor.

Sosyal ve cinsel hayatlarında eksiklik

Adam pitbullunun kulağını kesiyor. “Neden” diye soruyorsun, “kavga ederken en çok kulağından enfeksiyon kapıyor” gibi bilim dışı bir neden sunuyor ve “öyle bir şey yok” deme hakkını da geçip “neden kavga etsin ki” boyutuna sıçrıyorsun. “Çünkü sahibini koruma dürtüsü var” gibi bir yanıt geliyor. Dışarıya sergilediği tavır “saldırgan bir köpeğim var, onu böyle yetiştirdim çünkü çok sert ve güçlü bir çocuğum”, içinde ise bir köpek tarafından korunmaya ihtiyaç duyabilecek kadar güçsüz bir insan yer alıyor. Zaten araştırmalar hayvanını saldırgan bir şekilde yetiştiren erkeklerin, sosyal ve cinsel hayatlarında büyük eksikliklerinin olduğuna işaret ediyor. Ama hani “adamlık” güçten geliyor ya, kulağı kesik pitbullu var yani, adam baş belası, ayık olun!

Uslu erkeklerde ayak mevcut değil

Gaza basmak, arabasıyla “kız” korkutmak, patinaj sesi ile insanları etkilediğini sanmak… Hemen hepimizin gündelik hayatında illa ki bir kez karşılaştığı erkek tipi değil midir? Testosteron seviyesini yükselten bir obje daha, “gaz – fren benim işim çünkü çok çok erilim, erkeğim ulan ben!” Erkeksin abi, adamsın gerçekten. Çünkü kadında ya da tüm diğer “uslu” erkeklerde ayak mevcut değil, onların hiçbirisi sağ ayağı ile gaza ya da frene basamıyor ve bu obje üzerinden güç kasmak senin işin gerçekten. Senin işin çünkü senden başka kimsenin “güç gösterisi kasmak” gibi bir işi yok, insanların başka işi gücü var, kusura bakma abi, bu konuda da senin kadar adam olamadık.

O sert namlunun ucu bunların kalkmayan çükünü temsil ediyor

Geçenlerde arka sokaklardan birinde bir düğün vardı. Uykumdan silah sesleriyle uyandım ve huzurlu bir mahallede yaşıyorum, apartmanımızın adı bile “Huzur Apartmanı” lan, hiç alışkın değilim. Yakın çevrem bu olaya ne kadar sinirlendiğimi, polisi aradığımı vs. biliyor. Sonradan öğreniyoruz ki mahallenin yağız delikanlılarından biri Yenidoğan’dan kız almış. Yenidoğan, objelere ihtiyaç duyarak erkeklik kasan popülasyonun en yoğun olduğu Ankara bölgemiz, öyle ki oraya polis bile girmekten çekiniyor. Maksat, eş dost ayık olsun, “verilen kız”ın arkasında beli silahlı erkekler var, herkes ayık olsun çünkü en erkek bu erkek, ötesi yok yani! Freud olsa der ki, “o sert namlunun ucu bunların kalkmayan çükünü temsil ediyor” ama ne hacet, bilimsel iki çift laf söylesen alnının çatından vurur valla, adam o çünkü!

Recep ile Nadan – Bölüm 6 / Kumarhane

Minnoş güçlüler

Minnoş güçlüler

Desteksiz feminizm

Beni az çok tanıdınız, desteksiz feminizm kasan bir insan değilim hatta desteksiz kasılan feminizme anlam veremediğim ve karşı durduğum zamanlar da oluyor. Feminist ablalar kızmasın diye şu konudaki fikrimi saklayacak değilim, evet, erkek fiziksel güç bakımından kadına kıyasla daha avantajlı. Bu anatomik bir şey, evrilişle alakalı bir şey, köpeklerin kıllı, kuşların kanatlı olduğunu kabullenmekten hiçbir farkı yok bence. Ancak etrafımızda çok az “güçlü erkek” var. İlk cümlemde de dediğim gibi, güç, gücünü kontrol edebilmek bence çünkü.

Kılıbık dediğiniz erkek

Arkasından “kılıbık” dediğiniz, “kavga etmez o, annesi üzülür yoksa” dediğiniz, “kız gibi vurma b’olm” diye yerdiğiniz tüm o erkekler var ya, hepinizden daha güçlü. Hiç tabanca görmemiş, sert araba kullanmayı bilmeyen, atıyorum, Pekinez marka köpeği olan, salt karşı cinse değil, cinsin hiçbirine zarar vermeyen o erkek var ya, kendilerinin tam aksi olan erkeklerden çok daha güçlü.

Minnoş güçler

Devamlı cinsel hayatıyla övünmeyen, çok kadınla birlikte olmayı güç gösterisi olarak değerlendirmeyen, yatağında yaşadığını kendine saklayan erkek çok daha güçlü. Çok eşlilik ve insan kandırmak dünyanın en basit eylemleriyken, tekil bir insana kendini adama hususunda özgüven duyan ve güven veren, ilişki sorumluluğunu üstlenen erkek, “çok özgür ve güçlüyüm, karıya gidiyom” paketindeki erkekten çok daha güçlü.

Eğer içinde rekabet duygusu, kendini kanıtlama arzusu, bir şeye karşı savaşma dürtüsü varsa, gidip spor yapan erkekler yanlış zamanda yanlış şeylere güç uygulayan erkeklerden çok, çok daha güçlü. İşinde gücünde olan, kendi parasını kazanma derdine düşmüş ve hayatı için çabalayan ancak gazına frenine hükmettiği bir arabası olmayan erkek, babasının parasıyla aldığı arabayla statüsünü ve gücünü köpürten bir erkekten daha güçlü.
Aklı başında her kadın bir noktada bunun farkına varıyor, bunun hakkını veriyor, emin olun, sevgili çok güçlü erkeklerim, erkeklerimiz.

Testosteron pompalayan objelerin aidiyetinden etkilenerek bir erkeğe ilgi duyan kadının ise, sizin kadar güçlü bir erkeğin hayatında yeri yok zaten, olamaz, bırakın körler – sağırlar birbirini ağırlar kadar güzel bir atasözümüzün oluşu bir işe yarasın.
Bırakın onların erkekliği, kız arkadaşının giydiği mini etekten bile zarar görebilecek kadar güçsüz, sesini yükseltmediği, masaya yumruğunu vurmadığı müddetçe lafının dinlenmeyeceğini sanacakları kadar itibarsız kalsın.
Siz var ya siz, siz “asıl minnoş güçlüler”, siz iyi ki varsınız.

Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

iPhone 8 özellikleri

Sıcak gri

Tesla Model S fiyatı ve özellikleri