Türkiye'deki cemaatlerin

Türkiye’deki cemaatlerin şifreleri

Efendim merhabalar. Bugün itibariyle, her cuma, ülkemizdeki cemaatler ile ilgili yazı dizisi ile sizlerle buluşacağım.
Cemaatleri tek bir yazı dizisine sığdıramayız, o yüzden size ilk olarak biraz anahtar kavramlardan ve biraz da konumlanma stratejilerinden bahsedeceğim. Türkiye’deki cemaatlerin şifreleri yazım ile Herkes Dergisi serüvenine ben de başlıyorum. Türkiye’de cemaatlerin şifreleri, tarihi açıdan Osmanlı Devleti toplum yapısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden milliyetçilik ve ümmetçilik anlayışının irdelenmesi ile aralanır.

Türkiye’deki cemaatlerin şifreleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarındaki süreci esas alıp,günümüzde de varlığını devam ettiren cemaatlere bakalım. Ülkemizin kurtuluş mücadelesi verdiği yıllarda, Osmanlı Devleti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne miras olarak bıraktığı ve günümüzde de halen en etkin olan reflekslerimiz (bu reflekslere önümüzdeki yazılarda değineceğim) 1870’li yılların sonunda Fatih’te, diğer farklı cemiyetlere karşı panzehir olabilmesi için dini cemiyetleri, yani cemaatleri konumlandırdı.

Fatih’e ilk yerleşen meslek grubu

Bu süreçte Fatih’e yerleştirilen ilk meslek grubu Tulumbacılar (itfaiyeciler) oldu.Seçilen konum, V vadisi şeklinde uzanan ve Balat-Fener, Samatya -Yedikule semtlerini barındıran tepede en üst nokta seçildi,sebebi ise tehlike arz eden azınlıkları (bahsettiğimiz semtlerde genellikle gayrimüslim nüfus oturur) gözlem yeteneği en iyi olan meslek grubuna izlettirmektir.

Türkiye'deki cemaatlerin

Türkiye’deki cemaatlerin

Nitekim Kurtuluş Savaşı sürecinde, Milli Mücadele‘ye katılan ilk insanlar, bu bahsettiğimiz insanlardır. Devletimiz Kuruluş sürecinde panzehir olarak kendi kurguladığı cemaat politikasını 1921’ lere kadar başarılı bir şekilde yürütmüştür. Ümmetçilik parolası ile hep beraber yürütülen bu süreç, milliyetçilik parolasına döndüğü anda bugün dahi süren kontrol edemeyecek duruma gelmenin, yönetemez duruma gelmenin sebebi olmuştur.
Milliyetçilik parolası daha büyük hedefler için genç bir Cumhuriyet adına olmazsa olmazdı. Bu sebeple, yeniden kurgulanmanın mümkün olmayacağı cemaatlere, ya milli değerler adı altında toplan, ya da varlığını yitir diyerek baskı uygulandı.

Bu baskı aynı diğer azınlık gruplarını kışkırtıp topluma düşmanlaştıran dış güçler için iştah açıcı bir durumdu. Ve artık bugün bile hayatımızı etkileyen süreç ilk kırılmayı orada yaşadı.

Haftaya kaldığımız yerden, ilk siyasal partilere olan cemaat politikalarını inceleyeceğiz;

Esen kalın…

Avrupa Birliği’nin askeri yapılanmaya dönüşmesi

Donald Trump Dönemi

Özel duyurular

Duyuru! Ömer Ali Kuşçu, Her Cuma sabahı cemaatler hakkında istihbaratları ve cemaat yapılanmaları hakkında özel dosyaları ile karşınızda olacak!

Duyuru! Herkes Dergisi bünyesinde özel çalışmalarınızı veya düzenli yazılarınızı yayınlamak için “iletişim” bölümünden başvuru yapabilirsiniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası