İsmailağa cemaati bölünüyor mu

İsmailağa cemaati bölünüyor mu?

Merhalar. Geçen haftaki yazımızda, Cemaatlerin Cumhuriyet tarihindeki ilk adımlarını inceledik, şimdi ise yapılarına bakacağız. İlk olarak Nakşibendilerin bir kolu olan İsmailağa Cemaatine bakalım. Mahmut Ustaosmanoğlu liderliğinde kurulan bu cemaat, 2000’li yıllara kadar tek bir çatı altında toplanmıştı. İsmailağa cemaati bölünüyor mu? Hızır Ali Hoca cinayeti ve Bayram Ali Öztürk Hoca cinayeti dosyaları ne oldu? Hızır Ali Hoca cinayeti FETÖ’nün Ergenekon kumpası ile milliyetçi cephe mensubu Sedat Peker’e neden yıkılmaya çalışıldı? Diyalogçu Fethullah Gülen mi İsmailağa cemaati için suikastleri yönetti? İsmailağa cemaati bölünüyor mu?

İsmailağa cemaati bölünüyor mu? Mahmut Hoca veya Cemaatinin deyimiyle Efendi Hazretleri, son derece işine hâkim, doğru bildiklerini savunan, günümüz hocalarının aksine liyâkat sahibi bir insandır. İsmailağa cemaati mensubu Hızır Hoca 17 Mayıs 1998’de akşamüstü saatlerinde öldürüldü. Hızır Hoca cinayeti aydınlatılamadı. Hızır Ali Hoca’nın öldürülmesi, İsmailağa cemaati içerisinde veliaht sıralamasında bir belirsizliğe sebep oldu. Hızır Ali Hoca, İsmailağa cemaati veliahtı idi. Hızır Ali Hoca’nın katili kaçmayı başardı. Hızır Ali Hoca’nın katilinin kaçmasına yardım ve yataklık edenler ise belirlenemedi.

Türkiye’deki cemaatlerin şifreleri

Hızır Ali Hoca cinayeti ve Ergenekon

Gülen cemaatinin yönettiği Ergenekon Operasyonu‘nda Hızır Ali Hoca cinayeti, Sedat Peker’in üzerine yıkılmaya çalışıldı. Ergenekon kumpası sayesinde milliyetçi cephe ile İsmailağa cemaati arasında derin bir ayrılık yaratılmaya çalışıldı. Ergenekon davası içerisinde İsmailağa cemaati de hedef haline getirildi.

Türkiye İran ilişkileri

İsmailağa cemaati veliahtı

Mahmut Ustaosmanoğlu hocanın damadının öldürülmesi, kendisine yakın olan Bayram Hoca’nın şehit edilmesi, Mahmut Ustaosmanoğlu’nu derinden yaralamıştır. Bayram Ali Öztürk ise 3 Eylül 2006 tarihinde İsmailağa Cami’nde öldürüldü. Bayram Ali Öztürk cinayeti, İsmailağa cemaati içerisinde yeni veliahta yönelik bir cinayetti. Kısaca, Hızır Ali Hoca cinayeti sonrasında Bayram Ali Öztürk hazırdaki veliaht olduğu için öldürüldü. İsmailağa cemaati bölünüyor mu? Maksat İsmailağa cemaatini parçalamak mıydı?

İsmailağa cemaati bölünüyor mu

İsmailağa cemaati bölünüyor mu

İsmailağa cemaati bölünüyor mu

Aslında bu yapılanlar, kendisine yönelik yapılan saldırılar, tamamen stratejiktir. Kendisine biat eden muhafazakâr iş adamlarının, İsmailağa Cemaati’nden ayrılmasına yönelik bir hamledir. İsmailağa cemaati için kritik isimlerin fail-i meçhul cinayetlere kurban gitmesi, İsmailağa cemaati gelişiminin önüne geçmek için tezgahlandı.

Avrupa Birliği’nin askeri yapılanmaya dönüşmesi

Diyalogcu Fethullahçı cemaat, devlet kadrolarını da fırsat bilerek dinlerarası diyalog karşıtı İsmailağa cemaati ile Müslüman işadamları arasındaki bağı koparmayı ve İsmailağa cemaati içerisinde veliaht kavgalarını ateşlemeyi amaçlamıştır. Nitekim ayrılan iş adamları, o dönemin parlayan yıldızı Fethullah Gülen’in kanatları altına girmiştir.

İsmailağa cemaati bölünüyor mu

Yeni yazıları takip edebilmek için Herkes Dergisi Facebook sayfasını takip ediniz.

Yeni yazılardan haberdar olmak için Herkes Dergisi Facebook sayfasını takip ediniz