kadın olmak

Kadın olmak!

“Kahkaha atma, konuşma, sus, ayak ayak üstüne atma, saçınla oynama, bağırma, elinin hamuruyla bu işlere bulaşma…” yıllarca işittiğimiz sözler değil mi bunlar ? Beynimize illegal yollarla sokulmak istenen virüsler gibi tıpkı… Coğrafya insanın kaderidir derler; bu sözleri işitmemizin nedeni kaderimiz olduğu için midir? Yoksa bunca ilime, bilime ve teknolojiye rağmen beynimizle değil başka uzuvlarımızla düşündüğümüz için midir? Bunun ayrımına henüz varamadım.

Güney Doğu’nun küçücük, sevecen ama bir o kadar ataerkil bir şehrinde kadın olabilmenin gururuyla nefes almaktayım. Yıllarca elalem ne der diye büyüyen, kadın kısmı ne yapmaz diye öğütler dinleyen bu kadın şimdi eşitliğin, insan haklarının ve feminizmin sonsuza kadar arkasında. Önemli olan çevrenin düşüncelerine körü körüne bağlanmadan araştırmak, sorgulamak, bir kadın ne yapabilir onun farkına varmak; kadının gücünü, kadının yapabileceklerini öğrenmek bunların inancıyla yaşamak ben de yapabilirim demek! Biz gücümüze inandığımız sürece hiçbir kula boyun eğmeyeceğiz. Yeter ki kendine inan yeter ki derin bir nefes al ve “Ben kadınım canım ne isterse onu yapabilirim kim ne derse desin bir kadından fazlası olmayan bir kula muhtaç değilim.” de.

Ne demiş Nazım Hikmet :
Yaşamak, teslim olmadan, boyun eğmeden, el etek öpmeden yaşamaktır!”

Çocukları ve sevdiği adam için kendinden vazgeçen güzel kadın oku satırlarımı oku ki öğren ihtiyaç duyduğun şeyin aslında sadece kendine inanmak ve güvenmek olduğunu. Sen ki cenneti ayaklarının altında saklamışsın, sen ki acılara katlanıp bu dünyaya bir yavru getirmişsin, sen ki o yavruyu merhametinle sevginle büyütmüşsün. Şimdi ek bu bataklığa çiçek tohumlarını ve bekle. Bir gün bu bataklığı çiçek bahçesine dönüştüreceğiz hem de elimizin hamuruyla!

Emekçinin, ev kadınının, çalışanın, transın, lezbiyenin, başörtülünün, öğrencinin tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun…

Not : Bu kadınlar gününde çiçek değil, ilgi ve sevgi istiyoruz!

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Kalan Zaman

Minnoş güçlüler

Yat Oğlum Rıza

Yahudiler, Yunanlar, Romalılar, Hıristiyanlar ve Müslümanlar Tarihin Başlangıcına Hangi Olayı Alırlar?

Seni Düşündüm