Yi ha

Yi ha! Bir Anadolu göbeği hikayesi – 1

Yi ha, Herkes Dergisi‘nde öykü dizisi olarak yayınlanacaktır. Bir Anadolu gencinin göbek bağlama sürecini anlatan ve toplumun geleneklerinin gözlemlenmesi ile hazırlanmıştır. 30 yaşındaki Oytun’un Anadolu göbeği ile yüzleşmesini konu alıyor.

Yi ha

30 senedir her gittiğim yerde ısrar ile karşılaşıyorum. Bugün Fethiye teyzeme ziyarete gittiğimde Antakya ağzı ile, yi ha oğlum, aç kalma diyerek zorla oruk ve tepsi kebabı yedirdi. Masadan kalkarken başım dönüyor ve terliyordum. Yine yemem gerekenden fazlasını yemiştim. Sağ olsun, Fethiye teyzem gül şerbeti ikram etti de midem biraz kendine geldi. Midemin ağzıma gelmesi ile cebelleşirken Fethiye teyzemin aldığım kilolardan bahsetmesi ile irkildim. Az evvel zorla yemek yediren Fethiye teyzem, şimdi çok kilo aldığımdan bahsediyordu. Bir anda neye uğradığımı şaşırdım, sanki yarım saat evvel yi ha diye ısrar eden kendisi değilmiş gibi aldığım kilolardan dem vurdu.

Yi ha

Yi ha

Fethiye teyzem aldığım kilolardan bahsederken, kendi gençliğinden ve rahmetli eşi İsmail amcanın tığ gibi olmasından bahsediyordu. Anadolu göbeği denilen ısrara dayalı göbeğin oluşmasında tek suçlu ben olmuştum. Halbuki bu göbek Anadolu kültürünün bana bir mirasıydı. Unicef’in kültürel miras olarak Anadolu göbeğimi koruma altına alması gerekiyordu. Ben bunları kafamdan geçirirken Fethiye teyze anlatmaya devam ediyordu. Daha bu yaşımda bu göbeğim varsa yaşlılığımda yerimden bile kalkamayacağımı anlatıyordu. Ancak Fethiye teyzem bunları söylerken kendisinin şeker hastalığı sonrasında 100 kilonun altına düştüğünü unutmuş olmalı. Yoksa tek gündemi benim göbeğim olamazdı.

Anadolu göbeği

30 yaşıma geldim ve mini göbeğim ile mutlu bir şekilde yaşıyordum. Birden Fethiye teyzemin rahatsız edici cümleleri yüzüme bir tokat gibi çarptı. Mini dediğim göbek nedeni ile slim fit gömlek giymediğimi her zaman görmezlikten geldim. Dar giyinmeyi sevmediğime kendimi inandırarak senelerce mutlu bir şekilde yaşadım. Yıllar süren bu kandırmaca, Fethiye teyzemin göbeğimin mini göbek değil, Anadolu göbeği olduğunu yüzüme vurmasıyla son buldu. Artık biliyorum ben göbekliyim, hem de Anadolu göbeği! Peki bu göbeğin mimarı sadece benim iştahım mı?

Yi ha

Yi ha

Ne çabuk unuttu Fethiye teyzem! Aç olmamama rağmen yi ha diyerek zorla oruk ve tepsi kebabı yedirdiğini… Fethiye teyzem, annemin çocukluk arkadaşı. Aslına bakarsan Fethiye teyzem annemin değil, anneannemin arkadaşıymış. Yıllar geçti, anneannem toprak oldu. Ancak Fethiye teyzem lezzetli yemekleri ile dimdik ayakta duruyor. Tüm bunlar zihnimden bir fragman gibi geçerken, Fethiye teyzem hala bu yaşta bu göbeğin olmayacağından bahsediyordu. Bir süre sonra algılarımı kapattım. Fethiye teyzemin göbek salvolarına karşı, zihnim kontrol mekanizması geliştirdi.

Israrcı teyze

30 senedir Fethiye teyzemde yediğim yemekleri hatırlamaya çalışıyordum. Yemek masasından kalkarak gittiğimizde dahi ısrarcı teyze vazifesini üstlenerek zorla yemek yedirirdi. Fethiye teyzemin Urfalı olan eşi İsmail amcanın yaptığı çiğ köfteleri, karnım tok olmasına rağmen nasıl zorla yedirdikleri aklıma geldi. Fethiye teyzemin gece yarısı yoğurduğu köfteleri tok karnıma nasıl yediğim ve gece uyuyamadığım geldi aklıma. Tüm bunlar göbeğimin sebebi değildi, sorun ben olmuştum.

Fethiye teyzem ömrüm boyunca yi ha diyerek yemem için ısrar etti. Peki bir tek Fethiye teyzem mi bunu yaptı! İşte bunu düşünüyorum…

2. bölüm

Yeni yazılardan haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Öykü dizileri:

Recep ile Nadan