Anadolu göbeği

Yi ha! Bir Anadolu göbeği hikayesi -3

Yi ha! Bir Anadolu göbeği hikayesi, Herkes Dergisi bünyesinde Mehmet Başkan‘ın yazdığı öykü dizilerindendir. Antakyalı Oytun’un Anadolu ısrarcılığı ile karşı karşıya kaldığı göbeği üzerinden Anadolu kültürüne değiniyor. Öykü dizisinin ilk 2 bölümünü okuyunuz…

1. bölüm

2. bölüm

Yi Ha! Bir Anadolu göbeği hikayesi

Annemin mücver ısrarından kurtulmayı başardım. Hayatımda ilk defa yemek ısrarına hayır demeyi becerdim. Mutluluk, hayır diyebilmekmiş. Kırmamak için evet dediğim her an ruhum eziliyormuş. İrade, insanın yalnızca kendisini frenleyebilmesi değildir. Aynı zamanda tekliflere hayır diyebilme kudretidir.

Anadolu göbeği ve irade aynı anda olmuyor. Bir Anadolu genci iradesi var ise göbekli bir insan olarak bilinmekten kurtulabilir. Şeytan, güzelliklerin sonuçlarında saklanır. Lezzetli bir yemeğin sindirirken yaşanan zorlukları ve kilo olarak geri dönüşünde insanın karşısına çıkar.

Hatay’ın Türkiye’ye katılması 

İrade ve kültür

Bir insanın iradesinin olması, yetiştiği toplumun kültürü ile de ilişkilidir. İrade ve kültür arasındaki bağ ne yazıkki benim yaşadığım topraklarda oldukça zayıf. Antakya’da kuvvetli aile bağları ve gelenekleri, bireysel bir hamlenin büyük ölçüde önüne geçiyor. Cesur ve özgür ruhlu olan hemşehrilerim basit bir şekilde aile bağlarını ve gelenekleri reddedebiliyor. Ancak sahip olduklarım sadece kültürel zincirlerim olduğu için senelerce terk edemedim.

Anadolu göbeği

Anadolu göbeği

Kaybetmekten korktuğum zincirlerim dışında bir varlığım olmaz ise zincirlerimi kaybetmekten de korkmam. Anadolu kültüründeki ısrarcı yönü yenebilmek için güçlü bir insan olabilmek gerektiğini fark ettim. Sorun yaşadığım çevreye atılamayacak kadar büyük. Anadolu göbeği dediğimiz kültürel bir zincirin ürünüydü ve  ben bu zincire varlık sebebimmiş gibi sımsıkı sarılmışım.

Ölüme yergi, Tamer Başkan anısına…

Sabah oldu düşünceler bitti

Sabah olmasıyla birlikte tüm düşünceler yastığımda kaldı. Uyanır uyanmaz kahvaltıda pişirik çorbası ile karşı karşıya kaldım. Annem her zaman olduğu gibi ısrar etti. Elbette her zaman olduğu için kendi rızam ile çorbayı içtim. Israr edilmesini ben de istiyormuşum. Yemek konusunda ısrar edildikçe suçu başkasına atabilmenin hafifliğini yaşıyorum.

Anadolu göbeği, ayva göbeği veya bir başka isimle fark etmez. Her halükarda iradesizlik buna sebep oldu. Kahvaltıda içtiğim çorba ile midem yanmaya devam etti. İş yerinde sık sık genzim yandı. Huysuz amir ile boğuşurken, yanan genzimi refahlatmak için sık sık suya sarıldım.

Alice harikalar diyarında ve aynanın içinden

Karar ve uygulama

Artık verdiğim kararların arkasında durmam gerekiyor. Rejim yapmak zorundayım ve rejim yaptığımı söylemekten utanmamalıyım. Gerekiyor ise diyetisyene dahi gitmeliyim. Evet, söyledim. Gerekiyor ise diyetisyene dahi gitme ihtimalinden bahsederken dahi diyetisyene gitmeyi zihnimde büyük bir hata olarak canlandırdım. Bunu yapmamalı, gereken her ne ise yapmalıyım.

Karar verdikten sonra diyet kararımı uygulamaya koymalıyım. Yalnızca bir fikir olarak zihnimde kalarak içimi kemirmemeli. Bir karar aldıktan sonra uygulamamak, insanın beynini kemiriyor. İşten dönmüş tüm bunları düşünürken birden Funda teyzemin yoğurup getirdiği patatesli köfte ile karşı karşıya kaldım.

İşte şimdi karar ve uygulama aşamasını test etme zamanı…

4. bölüm

Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çekebilecek kısa yazılar:

Benim Öyküm

Recep ile Nadan

Hey taksi!

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 1. bölüm