yabancı sınırı

Yabancı sınırı ve Türk futbolu

Türk futbolu bir kez daha yabancı sınırlaması tartışmaları ile çalkalanıyor. Yabancı oyuncu sınırlaması, kaliteyi ne yönde etkiler hala karar verilemedi. Türkiye Futbol Federasyonu, uzun vadeli planlamalar yapılabilmesi için yabancı kuralında kararlılık göstermelidir. Türkiye A Milli Futbol Takımı neden başarısız? Fatih Terim neden gönderildi? Mircea Lucescu neden getirildi? Arda Turan milli takıma neden döndü? Tüm bu sorular yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgili sorulardır. Yabancı sınırı nedir?

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Dünya Kupası elemelerinde aldığı başarısız sonuçlar, Türkiye Süper Ligi’nde yabancı kısıtlaması ile makyajlanmak isteniyor. Yabancı sınırı, Türk futbolunda yerli futbolcu, menajer, antrenör ve spor yorumcuları ağının ortak hedefidir. Fatih Terim gönderildi, Mircea Lucescu getirildi. Arda Turan, İspanya’ya ayağına gidilerek milli takıma davet edildi. Türk futbolcular formsuzluk ve eksiklikleri ile gündeme geliyor. Çözüm yöntemi olarak ise yabancı oyuncuların forma giymemesi ve başarısız yerli oyuncuların oynatılması olarak görülüyor. Yabancı futbolcu sınırlaması, Türk pasaportlu futbolcularının başarısızlığının sebebi olarak görülüyor. Yasaklar ile başarı sağlama amacı peşinde koşuluyor.

Yabancı futbolcu

Türkiye’de medya, menajer ve yerli futbolcu ilişkileri, Türk futboluna şekil veriyor. Yabancı futbolcu, Türkiye’de yeni bir yaşama alışmanın ötesinde bir kabul görme mücadelesi içerisine girmek zorunda kalıyor. Örneğin, Mehmet Topal’ın bu sezon yaptığı hataları Martin Skrtel yapsaydı yer yerinden oynardı. Gazetelerin spor sayfalarında yerine yerli bir stoper hakkında transfer dedikoduları çıkardı. Ekşi Sözlük‘te Martin Skrtel hakkında söylenmedik kalmazdı. Yabancı sınırı, Türkiye’de medya ve menajerler arasındaki ilişkinin ortaya dökülmesi halinde sonsuza dek gündeme gelmeyecek ilkel bir yöntemdir.

yabancı sınırı

yabancı sınırı

Avrupa futbolunda rekabet ve Arap sermayesi

Lucescu yabancı futbolcu sayısını şikayet etti

Türkiye’de yabancı futbolculara forma şansı verildiği için yerli futbolcuların formsuz olduğu iddia ediliyor. Hatta Romanyalı Türkiye A Milli Futbol Takımı teknik direktörü de yabancılardan dert yandı. Bu cümlede bir yanlış anlaşılma yok. Türk Milli Takımı teknik direktörü Romanyalı bir teknik direktör. Ancak kendisi Türkiye’de yabancı futbolcuların forma giymesini şikayet ediyor. Bu şikayeti dile getiren teknik direktör, Ukrayna’da bir kulüpte ilk 11’in 9’unu Brezilyalılardan oluşan kadro ile Avrupa Ligi şampiyonluğu yaşadı. Yerli oyuncu eğilimi sıfıra yakın olan bir teknik direktör, yabancı oyuncu sayısından şikayet edebilecek kadar bencil olabiliyor.

Kadıköy’de nargile kafeler neden popüler?

Yabancı oyuncular Anadolu kulüplerini sırtlıyor

Ömer Toprak’ı yedek bırakarak formsuz orta saha oyuncusu Mehmet Topal’ı stoper oynatan Lucescu, başarısızlığı yabancı oyunculara bağlıyor. Türk futbolunun marka değeri ve izlenilebilirliği, yabancı futbolcular sayesindedir. Örneğin Akhisar Belediyespor her sene küme düşme adayları arasında gösteriliyor. Ancak doğru yabancı golcü transferleri sayesinde ligde kalmayı başarıyor.

yabancı sınırı

yabancı sınırı

2012-2013 Gekas
2013-2014 Oumar Niasse
2014-2015 Gekas
2015-2016 Hugo Rodallega
2016-2017 Ricardo Vaz Te

Anadolu kulüpleri, büyük takımlara vasat oyuncuları dahi 4 milyon euro’dan aşağıya satmamak üzerine kurulu bir düzene alışmıştı. Bu düzen sayesinde ekonomileri sürdürülebilir oluyordu. Ancak bu tembelliğin ortadan kalkması için yabancı sayısının 14’e çıkması bir fırsat oldu. Altınordu kaliteli yerli futbolcular yetiştiriyor ve eğitimli genç oyuncularını satıyor. Ancak eski düzende Anadolu kulüpleri vasat oyuncuları emek harcamadan sırf yerli oynamak zorunda olduğu için büyük kulüplere 4 milyon euro’ya verebiliyordu. Anadolu kulüpleri para kazanmak için yabancı sınırı istiyor çünkü kolay ve emeksiz para kazanmaya alışmışlar. Altınordu örneğini görmek dahi istemiyorlar.

Fenerbahçe neden başarısız

Finansal Fair Play ve yabancı futbolcu kuralı

UEFA, Türk takımlarını Finansal Fair Play kıskacına aldı. Bonservis geliri ve bonservis gideri arasında bir denge mecburiyet haline geldi. Yabancı futbolcu sınırı daraltılır ise yerli oyuncu piyasası birden enflasyon ile karşılaşacak. FFP gibi bir gerçek varken artık Fenerbahçe ve Galatasaray kesinlikle Ozan Tufan’a 8 milyon euro veremez, Tarık Çamdal’a 4,75 milyon euro veremez. Yabancı sınırının daraltılması, ileride Şampiyonlar Ligi’ne bir takımın dahi doğrudan gidememesine neden olur.

yabancı sınırı

yabancı sınırı

Bafétimbi Gomis, 2,5 milyon euro bonservis bedeli ile Galatasaray’a transfer oldu. Yabancı futbolcu kısıtlaması olsaydı, kaliteli ve yabancı pasaportlu bir futbolcu yerine top kontrolü olmayan ve çalışmayan bir Türk pasaportlu futbolcu alınacaktı. Rekabet olmadığı için çalışmayan Türk pasaportlu futbolcular, yabancı sınırı getirildiğinde daha da yetersiz bir hal alıyor.

Fenerbahçe yolsuzluk dosyası 

Yerli veya yabancı futbolcu yoktur

Türkiye Futbol Federasyonu, düzensizlik, istikrarsızlık ve siyasetten uzak durmak zorunda. Siyasetçilerin beyanlar hiçbir önem taşımamalı ve yalnızca kişisel görüş olarak algılanmalıdır. Yabancı kuralı konusunda da TFF yönetimi vizyonlu olmak zorunda. Türk futbolunun kalitesinin düşmesinde yerli veya yabancı futbolcu ayrımı etkili oldu. Yerli veya yabancı futbolcu yoktur. Başarılı veya başarısız futbolcu vardır.

yabancı sınırı

yabancı sınırı

Cengiz Ünder, 17 yaşından itibaren ilk 11’in vazgeçilmez ismi olmayı başardı. Emre Belözoğlu 37 yaşında olmasına rağmen Başakşehir’de ve Türkiye A Milli Futbol Takımı’nda ilk 11 oynamayı başarıyor. Emre Mor, 14 yabancı hakkı olmasına rağmen Fenerbahçe’ye getirilmek için yönetimi seferber etti. Ancak Emre Mor, La Liga’da oynamayı tercih etti. Yabancı oyuncu alabilecekken Fenerbahçe yönetimi Emre Mor’u istedi, çünkü kaliteli bir futbolcu olduğunu düşünüyordu. Kısacası, kaliteli futbolcular için yerli ve yabancı futbolcu ayrımı yoktur.

Sporun Tarihi ve Sporda Şiddet

Burak Yılmaz yabancı sınırı

Burak Yılmaz bugün bir röportajda yabancı kuralı hakkında bazı sözler söyledi.

Türk arkadaşlarımın daha fazla oynamasını isterim. Yabancı kuralından sonra benim 30-31 yaşındaki arkadaşlarım futbolu bıraktı. Bu kurala saygı duyuyorum ama karşıyım.

Burak Yılmaz’ın bu sözlerinden ne anlaşılıyor? Burak Yılmaz’ın arkadaşları sırf yerli oyuncu mecburiyeti nedeni ile 31 yaşına dek futboldan milyonlarca euro para kazanma fırsatı bulmuş insanlardır. Ancak yerli ve yabancı ayrımı kaldırılarak, başarılı veya başarısız futbolcu ayrımı getirilince hiçbir kulüp kadrolarında düşünmedi.

yabancı sınırı

yabancı sınırı

Katarlı yatırımcıların milyar dolar yatırdığı Türk futbolu, ekonomik değerini koruyabilmek için kaliteye ihtiyaç duyuyor. Yerli veya yabancı futbolcu ayrımı ortadan kaldırılmalı ve başarılı veya başarısız futbolcu ayrımı gündeme getirilmelidir. Eğer bir futbolcudan daha kaliteli bir futbolcu bir başka ülkede daha ucuza oynuyor ise Türkiye’ye getirilmelidir.

Sporun tarihi ve Türkiye’de spor kültürü

Milli Takım mı kulüpler mi

Türkiye A Milli Futbol Takımı ve kulüplerin başarısı arasında bir tercih yapmak gerekir ise kulüpler tercih edilmelidir. Milli takım, sezonda 6 maç oynayacakken, kulüpler sezonda 55 maç oynuyor. İngiltere örneğinde olduğu gibi kaliteli bir lig, başarılı bir milli takıma tercih ediliyor. İngiltere’de milli takım uzun süredir başarısız diye Premier Lig’in kalitesi yerle yeksan edilerek yabancı kuralı getirilmiyor.

yabancı sınırı

yabancı sınırı

Premier Lig, yerli veya yabancı futbolcu ayrımına dayanmaz. Başarılı veya başarısız futbolcu ayrımını uygular. Bu nedenle, belli başlı kriterlere uyan yabancı futbolcular İngiltere’de futbol oynayabilir. Türkiye de benzer kriterler oluşturmalı ve kaliteli yabancı oyuncuları kadroya katarak Türkiye Ligi’ni daha kaliteli hale getirmelidir. Ancak Türkiye’yi dünyaya kapalı bir yapı haline getirerek, yabancı kuralı uygulanmamalıdır.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Melike Öğretmen’e…

Evimizdeki Konsomatris

Ölüm

Aşk en güzel kafa yapan uyuşturucudur

Alice harikalar diyarında ve aynanın içinden

Minnoş güçlüler

Kirli Melek