Tesla Türkiye fiyatı

Tesla Türkiye fiyatı ne kadar?

Tesla Türkiye fiyatı ile otomobil tutkunlarını üzüyor. Tesla kurucusu Elon Musk, Türkiye ziyareti ile dikkatleri elektrikli otomobil teknolojisine çekmişti. Türkiye’nin yerli otomobil projesi gündemdeyken böyle bir ziyaret Türk halkını umutlandırmıştı. Peki Tesla Türkiye fiyatı ne kadar? Tesla Türkiye fiyatları ve Tesla Türkiye servis ve sarj imkanları ile yeterli bir ülke mi?

Otomobil sektöründe küçük bir kıvılcım olarak kalacağı iddia edilen bir firma, sektörü yeniden dizayn etti. Tesla kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Türkiye ziyareti ile Türkiye’de gündeme oturdu. Türkiye yerli otomobil projesi ile sanayileşmede eksiğini kapatma derdinde. Elbette cari açık kapatmak için de otomobil ithalatını düşürmek de etkili olabilir. Türkiye hem petrol hem otomobil ithalatı giderlerini düşürmek için elektrikli otomobil akımına adapte olabilecek mi? Tesla Türkiye fiyatları ve Tesla Türkiye servis ve sarj imkanı ne durumda?

Türkiye inşaat sektörü konusunda neden ısrarlı?

Tesla Türkiye fiyatı

Türkiye cari açık sorunu ile boğuşurken petrol giderlerini düşürme yoluna gitmek zorunda. Fosil yakıtlar ile çalışan otomobillerin ülkeye ekonomik yükü, 2017 ekonomik krizi daha da büyük bir önem taşıyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, bütçe açığını kapatmak için limonataya dahi ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi getirmek zorunda kaldı. Lakin ısrarla döviz kuru farkından doğan açığı kapatmak için petrol tüketimini azaltmak için girişimler gerçekleşmiyor. Elektrikli otomobil teşkivi, tüm ihtiyaçlara rağmen getirilmiyor. Tesla Türkiye fiyatı, tüm gerekliliğe rağmen aşağıya çekilmiyor.

İşte fiyat listesi

Model 3

ABD fiyatı= 35 bin dolar ve 60  bin dolar arasında

Türkiye fiyatı= 140 bin dolar ve 160 bin dolar arasında

Lewis Carroll yaşamı ve eserleri üzerindeki etkisi

Türkiye yerli otomobil projesi

Tesla’nın başlattığı elektrikli otomobil furyası, talepler doğrultusunda Avrupa menşeili otomobil üreticilerini de tetikledi. Arka arkaya Avrupalı üreticiler de elektrikli otomobil projelerini açıklamaya başladı. Aynı süreçte ise Türkiye yerli otomobil projesi açıklandı. Türkiye’de otomobil üreten ülkeler kervanına dahil olacak. Ancak Türkiye’nin bugün başlayacağı yerli otomobil projesi, fosil yakıt üzerine kurulu olur ise büyük bir fiyasko olur.

Tesla Türkiye fiyatı

Tesla Türkiye fiyatı

 

Değişen dünyaya ayak uydurarak elektrikli otomobil üretimi üzerine çalışmalar yürütülmelidir. Yakın bir zaman sonra gelişmiş ülkeler elektrikli otomobil kullanmaya ve üretmeye başlayacak. Hatta tüm sektör elektrikli motorlar üzerine kurulacak. Bu düzen içerisinde Türkiye’nin de yeni projesini elektrikli otomobile göre yapması gerekiyor.

Evimizdeki Konsomatris

Türkiye altyapı çalışmaları yapmalı

Elektrik ağımız elektrikli otomobil üretimi için yeterli mi? Elektrikli otomobil sarj istasyonları teşvik edilmeli. Türkiye’nin yerli otomobilini elektrikli otomobil üzerine kurması gerekiyor. Gerekir ise fosil yakıt tüketimine dayalı otomobil ithalatında vergiyi daha da arttırarak elektrikli otomobil teşvik edilmelidir.

Tesla Türkiye fiyatı

Tesla Türkiye fiyatı

Türkiye’nin cari açığının önemli bir bölümünü petrol ithalatı oluşturuyor. Elektrikli otomobil teşvikleri ile cari açığın kapatılması üzerine çalışmalar yürütülebilir. Türkiye’de elektrikli otomobil için vergi düşürme yoluna gitmeye gerek dahi kalmadan ilk aşamada yalnızca sarj istasyonlarını arttırarak bu otomobillerin pazarının yaratılması sağlanabilir. Yeni düzene Türkiye’nin uyum sağlaması, bir yüzyılda daha tüketen ve üretmeyen ülke olmasının önüne geçilebilir. Türkiye kesinlikle bu fırsatı değerlendirmeli ve kademeli bir şekilde elektrikli otomobil kullanımı teşvik edilmeli.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Organik Tarım

Zamana yolculuk

İşte yeni iPhone

Güney Amerika’da oligarşi ve diktatörlük

Descartes’in yöntem üzerine konuşmalar eseri ve tarih uyarlaması

Sokak kedilerinin İstanbul’u

Osmanlı’da okuma yazma oranı

Friedrich Nietzsche ve faşizm

İran dış politikası üzerinde Rusya etkisi var mı?