Suriye meselesi! Suriye İç Savaşı!

Suriye Meselesi Bir İbrettir

Suriye’de medyaya yansıyanlar dahi yürek burkuyor, birçok defa rahatsız ettiği için görüntülere bakmamayı tercih ediyoruz. En azından ben görüntülerin tamamını izleyemiyorum ve kapatıyorum. Görmeye dayanamadıklarımı milyonlarca insan yaşıyor. Peki bunun için ne yapılmalı? Aslına bakarsak en başında bunun için hiçbir şey yapmasaydık bunlar olmayabilirdi, kısa süreli çatışmalar sonrasında durulabilirdi ama olmadı. Bazı kavgalarda taraf olmamak, kavganın iki tarafı için de daha faydalı olabiliyor. Suriye Meselesi de benzer bir duruma örnek teşkil ediyor.

Suriye meselesi

Türkiye muhaliflere yardım ederek hem Suriye’de iktidara, hem de muhaliflere zarar verdi. Ancak, Türkiye’nin amacı zarar vermek değildi. Kimine göre radikal İslamcıları iktidara getirmek istiyordu, kimilerine göreyse demokratikleşme hareketinde bir pay sahibi olarak Türkiye ile Yeni Suriye arasında derin bir dostluk kurarak bölgede nüfuz sahibi olmak istiyordu. Öyle olmadı, öyle olmayacağını görmek de zor değildi. Rusya’nın Orta Doğu’daki kalesinden vazgeçmesini beklemek büyük bir hataydı, İran’ın mezhepsel ve politik nedenlerden dolayı himayesi altında gördüğü Suriye iktidarından vazgeçmesini beklemek büyük bir hayalperestlikti.

Suriye’nin iç işlerine karışmanın katkısı var mı?

Suriye’de yaşananlar sonrasında Orta Doğu’da ve Avrupa’da mülteci krizi yaşanmaya başladı. Avrupa demokratik kazanımlarını ve toplumsal dokusunu koruyabilmek adına kapısını Suriyeli mültecilere açmaya yanaşmıyor. Herhangi organik bir bağları da yok Suriye ile. Suriye meselesi için Müslüman alemi neden sessiz? Suriye’nin komşuları neden sessiz kalıyor? İslam aleminin önde gelenlerinde Suudi Arabistan Suriyeli mültecilere neden destek olmuyor? Suriye’nin iç işlerine karışmak dışında Suriye’ye bir katkısı var mı? Katar, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve niceleri yüzölçümü bakımından küçük olduğu için yalnızca maddi destek vermeleri de kabul edilebilir. Türkiye’nin mülteciler konusunda para pazarlığını Hristiyan, İslam aleminin deyimi ile gavurlarla pazarlık yapması Müslüman ülkeleri hiç utandırmıyor mu? Suriyeli Müslümanların bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması için Hristiyan aleminin vereceği para heyecanla bekleniyor.

Suriye meselesi

Suriye meselesi, Suriye’de onlarca kentin yerle bir olmasına ve milyonlarca insanın evsiz kalmasına neden oldu.

Suudi Arabistan ve Katar

Orta Doğu’da yaşanan bir acıyı Orta Doğu’nun zengin ülkeleri tedavi etmiyorken binlerce kilometre uzaktaki Avrupa ülkelerinden medet umuluyor ve beklenilen destek gelmeyince Batı ülkelerine öfke kusuluyor. Eğer bir öfke gerekiyorsa komşu ülkelere öfke duyulması gerekiyor. Suudi Arabistan ve Katar’ın siyasi olarak bölgede ağırlığını koyabilmesi için öncelikle fedakarlıklar yapması gerekiyor. Lider olabilmek için güven verebilmeleri gerekiyor. İslam ülkelerine güven vermeyen bu iki ülkenin İslam aleminin yükselen yıldızı olabilmesi ihtimal dahilinde değil. Yüzlerce senelik devlet kültürü ve geleneği olan İran’ın bu konuda doğru veya yanlış bir tutarlılık sergilemesi her iki ülke için de örnek olmalı. Suudi Arabistan’da öldürülen ve İran’ın mesafeli durduğu bir Şia din adamının idamı dahi İran’ın büyük tepkisini çekebiliyorken ve bunun için tepkisini gösterebiliyorken, Suudi Arabistan bir çekim merkezi olmayı başaramıyor.

Ege’de kıyıya vuran bedenler

Suriye’de yaşananlar tüm Orta Doğu ülkelerine ve özellikle Türkiye’ye ibret olmalıdır. Büyük umutlarla komşusunu mezhep ve etnik köken farklılıkları sebebiyle öldürmeye çalışmanın sonunun hep beraber ölüm ve sefalet olduğunu görmek için Suriye çok doğru bir örnek. Senelerce şehirlerinde savaşan militanlar ailelerini de alıp, Avrupa’ya gitmeye çalıştılar ve büyük bölümü de gidemedi. Ege’de kıyıya vuran yalnızca insan bedenleri olmadı, etnik köken ve mezhepsel ayrılıklar sebebiyle cinayetlere sessiz kalarak da olsa destek vermenin sonuçları da kıyıya vurdu. Ege kıyılarında aşıkların şişeye koyduğu mektuplar kıyıya vurmaz oldu, insan bedeniyle artık mektuplar gönderiliyor. Bu mektup doğru okunursa Türkiye için toplumsal barış çok da zor olmayacaktır.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Devlet ve Güvenlik