terör saldırıları Şırnak

Şüpheli terör saldırıları mağdurları Türkiye, Almanya, İngiltere!

Orta Doğu’da politikayı ve ekonomiyi yönlendirmek amacı ile kullanılan terör örgütleri, artık küresel siyasi aktörleri yönlendirmek için de kullanılıyor. ABD ile Türkiye ilişkileri, PYD konusunda büyük bir ayrım yaşadı. İngiltere ile ABD ise istihbarat konusunda anlaşmazlık içerisinde. Almanya ise Avrupa Birliği’nin geleceği konusunda çıkışı ile Avrupa-merkezcilik vurgusu yaptı. Askeri açıdan Avrupa Birliği’nin kendi teşkilatlanmasına güvenmesi gerektiği vurgusunu yaptı. ABD merkezci bir askeri yapı, her üç aktör için de istenmeyen bir seçenek haline geldi. Terör saldırıları ise her üç aktör için de iç güvenlik sorunu olarak öne çıkıyor.

Afganistan’da şüpheli terör saldırıları

Almanya, Türkiye ile yaşadığı İncirlik Üssü sıkıntısını farklı bir boyutta incelemek gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin İncirlik Üssü üzerinden Almanya’ya ikazı olarak da incelemek gerekir. Türkiye’nin FETÖ konusunda Almanya’ya tepkisi ile de birleştiğinde her iki ülke için de İncirlik Üssü’nün Alman yetkililere kapatılması önemli bir uyarı anlamına geliyor. Almanya ise ABD ve Türkiye’nin İncirlik Üssü kozuna Ürdün’de yeni bir askeri hava üssü hazırlığı ile yanıt verdi. Ancak Ürdün ordu yetkililerinin emri ve izni olmadan bir takım Ürdün askeri, Afganistan’da Alman askerleri araçlarından indirerek darp etti ve başlarına silah dayadılar.

Afganistan'da terör saldırıları

Afganistan’da terör saldırıları, Almanya Büyükelçiliği’ni hedef aldı.

Afganistan’daki Ürdün askerleri ve onlara emri veren rütbeli araştırılmalı ve bağlantıları ortaya çıkartılmalıdır. Almanya ve Ürdün’ün askeri ve ekonomik yakınlaşması sonrasında bir takım Ürdün askerinin bu saldırısı büyük bir şüphe barındırıyor. NATO önderliğinde Afganistan’da bulunan Almanya’nın Afganistan Büyükelçiliği’nin yanında IŞİD’in büyük bir terör saldırısı düzenlemesi sonucu, 80 kişi vefat etti ve 320 kişi yaralandı. Almanya’nın ABD çıkışından birkaç gün sonra bu olayların gerçekleşmesi, Almanya’nın ABD’ye güvenini olumsuz yönde etkileyecek.

Manchester’da şüpheli terör saldırıları

İngiltere’nin askeri ve siyasi planları, ABD’nin hafızasındaki İngiltere rolü ile uyuşmuyor. İngiltere, Avrupa Birliği’nden uzaklaştı fakat ABD merkezli bir politika izlemiyor. Nitekim istihbarat konusunda da İngiltere ve ABD arasıında görüş ayrılığı derinleşmeye başladı. Almanya gibi, İngiltere’nin de tarihsel bağlantılara rağmen ABD ile güvenlik politikalarında işbirliği zayıflıyor. İngiltere’nin Manchester kentinde gerçekleşen terör saldırısı, İngiltere’nin dış politikasında önemli değişikliklere neden olabilir.

terör saldırıları Manchester

İngiltere ve ABD arasında istihbarat güvensizliği, terör saldırıları ile pekişiyor.

Büyük Britanya’nın güvendiği devletlerin siyasi mesaj olarak teröre göz yumduğu düşüncesi, her geçen gün güç kazanıyor. Rus Bakan Zaharova “Özellikle de İngiltere, Rusya ile işbirliğinden kaçınmaya çalışıyor. Manchester’da olan son berbat olay bile onları birleşmemiz, istihbarat paylaşmamız gerektiğini anlamaya teşvik etmedi” açıklaması ile İngiltere’nin Rusya’ya karşı yumuşaması gerektiğini vurguladı. İngiltere’nin ve Avrupa devletlerinin dış politika anlayışlarındaki değişim, dünya siyasetinde değişimin bir sonucu olarak gerçekleşebilir.

Türk ABD ilişkileri

Türk ABD ilişkileri, Suriye’nin kuzey bölgesinde ABD’nin Kürt unsurları muhattap alması ile büyük bir yıpranma yaşadı. Türkiye’nin IŞİD ile mücadele konusunda önemli kaygıları var. ABD’nin YPG’yi IŞİD’e karşı desteklemesi, Türkiye açısından kabul edilemez. Türkiye, 15 Temmuz sonrasında ABD ile ilişkilerini gözden geçiriyor. 15 Temmuz Darbe Girişimi, NATO’nun Türkiye’nin sınır güvenliğine kayıtsız kalması ve ABD’nin Suriye’de Kürt unsurlara destek vermesi, Türkiye’yi ABD ekseninden her geçen gün uzaklaştırıyor. Rusya ve Avrasya ülkeleri ise Türkiye için çekim merkezi haline gelmeye başladı. Tüm bunların yaşandığı bir süreçte, Türkiye’nin sınır güvenliğinde başarılı 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ve ekibinin helikopterinin düşmesi büyük bir şüphe uyandırıyor.

Terör saldırıları Şırnak

Şırnak’ta düşen askeri helikopter, terör saldırıları kapsamında değerlendirilebilir mi?

Türkiye’nin sınır ötesi hava harekatlarında, Hakkari ve Şırnak’taki operasyonlarda PKK’ya karşı büyük bir zafer kazanan komutan ve ekibinin ölmesi, Türkiye açısından kaygıya neden olmalı. Türkiye’nin Kürt Sorunu politikası, şüpheli ölümlerden etkilenmeyecek mesajı Hulusi Akar tarafından açıkça beyan edildi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, son terörist öldürülene kadar mücadelemiz devam edecek ya şehit olacağız ya gazi olacağız açıklaması ile Türkiye’nin yılmayacağının mesajını verdi.

ABD ve Avrupa-merkezcilik

Almanya’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne güveni Afganistan’da yaşanan terör saldırıları ile sarsıldı. Almanya, Avrupa’nın geleceği askeri açıdan yeniden çizilirken önder olma konusunda kararını vermek zorunda. İngiltere ise Avrupa Birliği’nden ayrılmasına rağmen Avrupa ülkeleri ile uzaklaşmaması gerektiğini yaşayarak gördü. İngiltere ve Almanya’nın dış politikada işbirliği yapabilmeleri için “coğrafi kaderleri” ile barışmak zorunda. İngiltere ve Almanya, aynı coğrafyada yaşayan iki büyük aktör olarak öne çıkıyor. Rusya’nın liberalleşmesi sonrası Rusya ile ilişkilerin gelişme sürecine girmesi için uygun şartlar henüz oluşmamıştı. Ancak Almanya ve İngiltere’nin içerisinde olduğu politik durum gereği Rusya ile kısa süreliğine de olsa bir yakınlaşma gerekebilir.

Avrupa-merkezcilik açısından fayda sağlayacaktır. NATO ve Suriye’de YPG sorunu ise Türkiye için ABD’nin güven vermeyen bir ülke olmasına neden oldu. Yeni dünya düzeni kuruluyor ise bu düzende Almanya, İngiltere ve Türkiye’nin yeri ABD’nin yanı olmayacaktır.

15 Temmuz Darbe Girişimi

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Eren Erdem’in NATO ve ABD açıklaması