Tamer Başkan

Ölüme sitem, Tamer Başkan anısına

Her aşaması ayrı bir zorluğa yol açıyor. Ölüm adeta bir sarmaşık gibi çevreliyor insanı. İlk zamanlar büyük bir şaşkınlık yaşıyorsun. İnsan zihninin ölümü idrak etmesi zaman alıyor. Eskiler 40 gün der ve geçer. Ancak kimi insan henüz ilk haftada idrak edebilirken, kimi insan aylar sonra ölümü idrak edebiliyor. Ölüme sitem işte tam da bu idrak sonrasında baş gösteriyor. Tamer Başkan vefat etti düşüncesini kabul etmek, benim için uzun bir süreçte oldu. Ufacık bir ayrıntı, ölümün tüm gerçekliğini bir anda zihnime yerleştirdi.

Ölüme sitem

Babamın vefatını kabullenmek, büyük bir isyana neden oldu. Derin yoksunluklar sonrasında yokluğu kabul etmek tek çare olarak karşıma çıktı. Ölüme sitem ettim; zamansız olarak algıladığım bu kayıp, dünyaya bakış açımı değiştirdi. Tüm hırslarım ve öfkelerim yerle bir oldu. Bir hırs uğruna ömrümü heba etmemeyi öğrendim. Sonunda ölüm olan bir yaşamda hiç ölmeyecekmiş gibi hırslara ömrü vermemeyi kabul ettim. Yaşam sürem kısıtlı ve bu kısıtlı süreyi güzellikler ile geçirmek gerektiği kanısına vardım.

27 sene birlikte yaşadığım, idol ve kahramanım babam olmadan bir yaşam sürme fikri, ilk başlarda korkunç geldi. Kabul etmek istemedim, kabul edilebilir gibi de değil aslında. Kayıplarla yaşam devam ediyor. Büyük yaralar ile yaşam aralıksız akıp gidiyor.

Ölüme yergi, Tamer Başkan anısına…

Tamer Başkan öldü

Bir ömür gözlerinin içine baktığım ve güven duyduğum babam, Tamer Başkan öldü. Yeni yaşamımda artık baba figürüm olmayacak. Öncelikle bu fikri kabul etmek zorunda kaldım. Babam olmadan hataları en aza indirerek yaşamı devam ettirebilmek için yaşıyor olsaydı ne fikir vereceği yönünde yaklaşımlar geliştirmeyi öğrendim. Manevi dünyası zengin bir insan olmasına rağmen akılcı yaklaşımlar üzerine yaşamını devam ettiren bir babanın oğlu olarak yaşamıma akılcılığı temele oturtmayı öğrendim.

Tamer Başkan

Tamer Başkan

Çalkantılı bir düşünce dünyası yoktu. Babam, neden-sonuç ilişkisi içerisinde bir dünyaya inanırdı ve karar mekanizmasının merkezinde akıl vardı. Bu nedenle, aklı öncelik olarak belirleyerek babam yaşıyor gibi aynı düzende yaşama devam edebilme fırsatı buldum. Yaşama yön verme konusunda babamın yokluğunu geride bırakmayı başardım. Ancak duygusal anlamda babamın yokluğuna bir çare bulamadım. Açıkçası bir çare bulunabileceğini de düşünmüyorum.

Benim ile aynı ismi taşıyan dedemin vefatı sonrasında babam da aynı süreçlerden geçti. Hatta dedemin ölümünden 37 sene sonra dahi gözleri yaşlı  bir şekilde dedemi anlatıyordu. Duygusal anlamda dedemin yokluğunu öleceği hafta dahi kabul edebilmiş değildi, akıl bir şekilde geliştirmeyi başarmış olmasına rağmen duygusal manada yokluk ile başa çıkmada bir eksiklik yaşadı.

Zamana yolculuk

Bir ukte olacak kalacak

Dedemin vefatı, babamın yaşamında hep bir ukte yumağı ile yaşamayı gerekli kıldı. Babam askere gitti, dedem yoktu. Babam işe girdi, dedem yoktu. Babam evlendi, dedem yoktu. Babam iki defa baba oldu, ikisinde de dedem yoktu. Babamın evladı hastalandı, dedem yoktu. Halam vefat etti, dedem yoktu. Her biri birer ukte olarak babama miras kaldı. Ancak tüm bu mirasları beraberinde getirerek, yaşamına devam etti.

Ölüme sitem, babasız kalan bir evladın en doğal hakkıdır. Önemli olan bu sitem esnasında yaşamdan kopmamak ve yaşamdaki sorumluluklarının bilincinde bir şekilde devam edebilmekti. Nitekim babam da öyle yaptı, eminim ki ben de aynı şekilde yapıyorum ve yapmaya ömrümün sonuna dek devam edeceğim. Ölümünde dahi bana öğretmeye devam eden babam, ölümünden seneler sonra dahi bana öğretmeye devam edecek, tıpkı dedemin yokluğunun babama öğretmeye devam ettiği gibi…

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Sevgi Kursaklarda Saklı

Türkiye NATO’ya ne zaman girdi?

Recep ile Nadan

Dünyanın en güzel camisi(1876 tarihli metin)

Himaye-i Etfal Cemiyeti’nden günümüze devlet korumasında çocuk

Yazın bitişi ve karpuz arasındaki ilişki

Kurtuluş 6. bölüm

Asansör Müziği ve Gastronomi

Aykut Kocaman defansif futbol algısı

Benim Hikayem Biterken Başladı – 1