Kadıköy nargile kafeler

Kadıköy’de nargile kafeler neden popüler?

Türkiye’de son yıllarda insanların nargile alışkanlığı üst seviyeye ulaştı. Özellikle İstanbul’da nargile kafeler oldukça fazla ilgi görüyor. Kadıköy’de Caferağa ve Osmanağa Mahalleleri içerisinde başlayan nargile akımı, Kadıköy’ün genelini etkisi altına aldı. Acıbadem, Koşuyolu, Kızıltoprak ve Göztepe’de de nargile yaygınlaştı. Kadıköy’de nargile kafeler neden popüler? Özellikle gençler neden nargile kafeye gitmeyi tercih ediyor? Kadıköy’de en iyi nargile nerede?

Türkiye’de özellikle gençler arasında nargile alışkanlığı yaygınlaşıyor. Elbette sadece Türkiye’de nargile akımı yok. Avrupa ülkelerinde de nargile çılgınlığı yayılıyor. Kadıköy’de nargile kafeler neden popüler? Kadıköy’de Caferağa ve Osmanağa Mahallesi’nde başlayan nargile akımı, ilçenin tamamını etkisi altına aldı. Koşuyolu, Acıbadem, Kızıltoprak ve Göztepe’de de nargile kafeler görülmeye başlandı. Peki, gençler neden nargile içmeyi ve nargile kafeye gitmeyi tercih ediyor? Kadıköy’de en iyi nargile nerede?

Çeşme ve Alaçatı neden pahalı?

Kadıköy’de nargile kafeler

Kadıköy’de her yaştan insana hitap eden kafe ve restoranlar var. Ancak nargile kafeler oldukça popüler hale geldi. Özellikle üniversite öğrencileri ve gençler nargile kafelerde buluşmayı tercih ediyor. Türkiye’nin muhafazakarlaşma sürecinde nargile önemli bir sonuçtur. Türkiye muhafazakarlaştıkça muhafazakar kesimin gençleri için nargile kafeler oturmak için ideal bir mekan halini aldı. Alkol içmedikleri için uzun süreli oturabilecekleri mekan konusunda sıkıntı çeken muhafazakar ailelerin çocukları, nargile kafelerde oturmayı tercih etmeye başladı. Kadıköy’de nargile kafeler de tıpkı diğer ilçelerde olduğu gibi muhafazakarların uğrak adresleri oldu.

Kadıköy nargile kafeler

Kadıköy nargile kafeler

Herhangi bir kafeye oturan bir genç, bir kola veya bir çayı içip uzun süre oturamayacağı için uzun süre oturabileceği ve sosyalleşebileceği mekanlar aramaya başladı. Bir nargilenin ideal içim süresi bir saattir. Ancak birçok kafede nargile içen müşteriler en az 2 saat oturuyor ve bu durum mekanların olağanı halini aldı.

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan projesi

Kadıköy’de nargile kafeler

Kadıköy’de nargile kafeler yalnızca muhafazakar kesimin tercih ettiği mekanlar değiller. Toplumun her kesiminden insan, Kadıköy’de nargile kafelerde oturuyor. Kadıköy’deki nargile kafelerde Menzil cemaatinden bir grubun sohbet ettiği masaya selam veren laik kesime mensup bir genç görülebiliyor. Oturup kitap okumak veya sohbet etmek için alkol içenler de nargile kafeleri tercih ediyor.

Kadıköy nargile kafeler

Kadıköy nargile kafeler

Kahveciler ve publar Kadıköy’de yaygınlaşsa da, uzun süre oturmak için ideal buluşma mekanı olamıyor. Alkol kullanımını düzenli hale getirmek istemeyenler sık sık publara gitmeyi tercih etmiyor. Haftada bir gün bira içmeye giden genç, haftanın diğer günleri nargile kafeye okul veya iş çıkışı gitmeyi tercih ediyor.

Herkes Dergisi yazar alımı hakkında

Kadıköy’de nargile tarihi

Kadıköy’de 1997’de ilk nargile kafe açıldı. Rexx’in karşısında açılan Eftelya, Kadıköy’de nargile üzerine açılan ilk mekan oldu. Ardından Eftelya’nın ortağı Ufuk Kaya, Moda Bostan Sokak’ta Rembetiko’yu açtı. Rembetiko, nostaljik nargile konseptini 20 sene boyunca korumayı başardı. Türk sanat müziği ve 1970’ler Türkçe müzik tercih ediliyor ve açılışından bu yana aynı çalışanlar devam ediyor.

Kadıköy nargile kafeler

Kadıköy nargile kafeler

Kadıköy’de en iyi nargile nerede? İşte bu sorunun yanıtı Rembetiko Kafe… Nargilede istikrarlı olması ve ortamın nargileye uygun dizayn edilmesi, Rembetiko’yu rakiplerinden daha tercih edilebilir kıldı.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Sürgün ve Türkiye

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 1

Recep ile Nadan

Babamın Hikayesi

Alevilik üzerine bilgiler

Alice harikalar diyarında ve aynanın içinden