Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan projesi

Fethullah Gülen’in devlet kademelerine sızması, Abdullah Öcalan’ın PKK ile Türkiye’yi iç ve dış politikada zor durumda bırakması tesadüf değil. Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan aynı yıllarda Türkiye’de bir bürokrat tarafından keşfedildi. Yaşar Tunagör ve Fuat Doğu isimleri araştırılmalı. 1971 yılında Gülen ve Öcalan aynı sene keşfedildi. PKK ve FETÖ‘nün temelleri aynı yıl atıldı. Peki FETÖ gerçekleri neden çarpıtılıyor? FETÖ senelerce nasıl saklandı? FETÖ’yü fark eden aydınlar suaikaste mi kurban gitti? Siyasal İslam ve PKK arasındaki ilişki nedir? Cem Küçük ve Türkiye’nin Kürt meselesi vurgusu tesadüf mü? 15 Temmuz darbe girişimi nedir?

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan 1971 yılında kullanışlı iki aktör olarak ortaya atıldı. Fethullahçı yapılanma, Türkiye içerisinde daha uzun vadeli ve Türk devletini içten çökertmeyi amaçlayan bir proje. Abdullah Öcalan ve PKK projesi ise kısa vadede ve devamlılığı olan bir Türkiye sorunu yaratmak için desteklendi. PKK’nın sosyolojik bir tabanının olması, PKK ve Abdullah Öcalan’ın Batı merkezli bir kuruluş ve yönetime sahip olduğu gerçeğini değiştirmez. Yaşar Tunagör ve Fuat Doğu isimleri, Türkiye’nin Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan sorunları üzerinde etkili ve kurucu bir özelliğe sahiptir. Kürt sorunu üzerinden Türkiye’yi vurma teşebbüsü, Türkiye’nin kimyasını bozmaya yöneliktir. Tıpkı Fethullahçı yapılanmanın devletin en küçük organına dek sızarak kaleyi içten yok etmeyi hedeflemesi gibi. Birleşik Türkiye ve Türkiye’nin Kürt meselesi, Cem Küçük‘ün dile getirdiği kavramlardı. FETÖ gerçekleri ve Türkiye’nin toplumsal ve siyasal çözülmesi hakkında Türkiye yeteri kadar bilgi sahibi mi? 15 Temmuz darbe girişimi ne idi?

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Hakimiyet Milletindir

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Yaşar Tunagör hızlı ve kulağı kesik bürokratlardan birisi. Kendisinin Türkiye’de devlet kadrosunda uzun süre var olabilmesinin arkasında nasıl bir kudret var, kesin bir bilgi verilemez. Ancak bir güç tarafından korunduğu aşikar. Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan gibi iki devlet açısından virüsü Türkiye’nin başına dert eden bir şahsın kuvvetli bağlantıları olmalı. 1971 yılında Öcalan henüz Ankara’da öğrenciyken keşfedildi. Fuat Doğu da bu aşamada yer aldı. Peki Fethullahçı yapılanma yani FETÖ ve PKK projeleri birden mi uygulandı?

Kürdistan mı tehlike yoksa Kürdistan hayali mi

Abdullah Öcalan ve Apocu grubun kaçması

1979’da tüm Türkiye’de sol gruplar idealleri uğruna savaşıyordu, daha yumuşak bir tabir ile mücadele veriyordu. Ancak Abdullah Öcalan’a 1979’da gelen bir haber ile Apocu grup Suriye’ye gitme kararı aldı. Ancak herşeyden habersiz Türk solu ve Türkiyeci sol, Türkiye’de mücadele veriyordu. 1980’de Kenan Evren ve Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu. Türk solu ve Türk sağı büyük mağduriyet ve acılar yaşadı. Peki Abdullah Öcalan ve çevresi neden 1980 değil de, 1979’da Suriye’ye kaçtı? Sorunun yanıtı çok basit.

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

 

Sosyal demokrasinin yükselişi

Bedrettin Demirel de belirtti

Bedrettin Demirel de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin darbeyi 1979’da yapacağı ama yeteri kadar toplumsal destek görmeyeceği için bir sene ertelediğini belirtti. Darbenin 1979’da yapılacağını haber alan şahıslar, Öcalan ve ekibini bu konuda uyardı. Ancak darbe bir sene ertelenince Öcalan ve ekibi için bir senelik yenilenme fırsatı doğdu. 12 Eylül 1980 sabahı başlayan işkence ve zulüm ile Türkiye solu yok olurken ayrılıkçı Kürt hareketi daha da güçleniyordu.

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Kürt siyaseti dahi yalnızca ayrılıkçı ve radikal fikirlerden oluşmuyordu. Liberaller, sosyal demokrat, sosyalist, yurtsever ve diğer yumuşak siyasette yana olan Kürt siyaseti 12 Eylül sabahı işkenceyle yok olurken, meydanlar ayrılıkçı ve radikal PKK’lı teröristlere kaldı. PKK’nın Türkiye’de solu yok etmesi ve kendisini sol siyasetin yerine koyma hikayesi böyle yaratıldı. Abdullah Öcalan ve PKK’nın darbeden haberdar olması ve kaçması, Türkiye’de Soğuk Savaş döneminde solun yerine etnik siyaset yerleştirme projesinin bir parçasıdır. Türkiye’nin siyasi bütünlüğü ve Türkiye solunun yok edilmesi gibi iki kritik hedef amaçlandı.

Klasik muhafazakarlık ve özellikleri

Fethullah Gülen nasıl keşfedildi

Fethullah Gülen henüz ilkokul mezunu küçük bir vaiz iken nasıl parlamayı başardı? İşte bu sorunun yanıtını Yaşar Tunagör isminde aramak gerekiyor. 1971’de İzmir’deyken Fethullah Gülen’i keşfetti. Gülen’in üzerinde oynanabilir kişilik yapısı ve kullanılmaya müsait karakteri nedeni ile Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet kademelerine sızma projesi için cemaat lideri olarak kullanılmaya en uygun isimdi. Gülen’in Hristiyan ve Yahudi dünyasında boncuk dağıtan yapısı, proje için kendisini bir adım öne çıkarttı.

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

1971 yılından itibaren Fethullah Gülen adım adım devlet kademelerini ele geçirmek için çalıştı. Elbette bu çalışmaları tek başına yapmadı. 1980’de 12 Eylül sabahı baskı yöntemi ile uykuda olan siyasal islam harekete geçirildi. 1971-1980 arasında altyapısı oluşturulan Fethullahçı yapılanma için sahaya inme vakti gelmişti. Fethullahçı yapılanmanın devlet kademelerinde ilk defa liyakat dışında terfisi, Turgut Özal döneminde gerçekleşti. Türkiye’de liyakat sorunu ve FETÖ, Özal’ın büyük hataları sonucu baş belası haline geldi.

Tek millet muhafazakarlığı

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki Fethullahçı yani FETÖ’cü yapılanma

Fethullah Gülen ve cemaati veya örgütü, 1984, 1985 ve 1986 Türk Silahlı Kuvvetleri sınavlarının sorularını çalmayı başardı. Bir başka deyiş ile, TSK sınav soruları FETÖ’ye servis edildi. Turgut Özal ve Kenan Evren’in döneminde gerçekleşen bu hadise, şerefli Türk ordusu içerisinde Fethullahçı zehrin doğrudan ilk kez verilmesiydi. Sınav sorularının çalındığı tespit edildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ihraçlar oldu. 1984 sonrasında FETÖ subayları emir-komuta sisteminden ziyade cemaat ve örgütlerinden gelecek emirlere kulak vermeye başladı. Daha doğrusu haber beklemeye başladı.

Herkes Dergisi yayınevlerine ilk yazarını çıkarttı

Balyoz ve Ergenekon

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde emir-komuta zinciri içerisinde hizmet veren şerefli askerlerin tasfiye edilmesi ve yerlerine Fethullahçı militanların yerleştirilmesi gerekiyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ele geçirmek için sadakat ve ciddiyetle çalışan rütbeli askerler devre dışı bırakılmalıydı. 28 Şubat ile toplumsal taban ve siyasi meşruiyet ortamı yakalayan siyasal İslam için Balyoz ve Ergenekon önemli bir fırsat yarattı.

Siyasal İslam hareketi, senelerce Fethullahçı yapılanmayı görmezlikten geldi. Hatta atama ve devlet kadrolarına yerleştirme konusunda ne istediler ise verdi.

Fethullah Gülen ve Recep Tayyip Erdoğan

Fethullah Gülen ve Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhuriyeti’nde Yahudiler

Fethullahçı yapılanma yani FETÖ’ye kim karşı çıktı

Devlet içerisinde ve Türkiye içerisindeki Fethullahçı yapılanmaya dindar kesimden yalnızca Necmettin Erbakan ve Haydar Baş karşı çıktı. Necmettin Erbakan yaş itibari ile arkasından durabilecek bir ömre sahip değildi. Haydar Baş ise isminin itibarsızlaştırılması sonucu Türk siyasetinde sesini duyuramadı. Hatta Recai Kutan ve Abdullah Gül’ün Saadet Partisi Genel Başkanlığı yarışında Necmettin Erbakan’ın özellikle Kutan’ı istemesinin sebebi, milli görüşün gençlerinde Fethullahçı işbirlikçiliğin olmasıdır. Fethullahçı yapılanma en büyük korkuları ve siyasette alternatifler olan Erbakan ve ekibini tasfiye için harekete geçmişti. Dolaylı da olsa başarılı oldu…

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan sorunlarını fark eden çok az aydın vardı. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Muharrem Aksoy, Bahriye Üçok, eski MİT müsteşarı Adnan Ersöz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı ve CHP milletvekili Kemal Kayacan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç ve Necip Hablemitoğlu gibi birçok aydın 2002 öncesinde sorun yaratmaması için yok edildi.

Necip Hablemitoğlu henüz Fethullahçı yapılanma hazırlık ve kadrolaşma aşamasındayken örgütü araştırdı ve FETÖ hakkında uyarılarda bulundu. Elbette Hablemitoğlu öldürüldü. Fethullahçılar devlet kadrolarını ele geçirerek devlet içerisinde yeni bir devlet kurmaya çalışırken gerçeği gören ve gösteren hiç kimseyi istemiyorlardı.

Faşizmin doktrini ve faşist ideolojinin doğuşu

Cem Küçük ve Birleşik Türkiye

Cem Küçük’ün Türkiye’nin Kürt sorunu meselesi kitabı ve Birleşik Türkiye kavramı dikkat çekiyor. Cem Küçük fark etmeden de olsa Amerika Birleşik Devletleri merkezli FETÖ’ye hizmet etti. Birleşik Türkiye, FETÖ’nün Türkiye’yi siyasal olarak şekillendirme çabalarına hizmet eden kavramlar arasında önem taşır. Öncelikle Birleşik Türkiye yaratmak için Bölünmüş Türkiye oluşturmak gerekiyor. Peki Türkiye’nin bölünmesi nasıl ve kimler tarafından yapılacaktı?

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan

John Stuart Mill ve liberalizm

Fetö ve PKK eliyle bölünmüş Türkiye

Türkiye’nin bölünebilmesi için 15 Temmuz darbe girişimi, Balyoz operasyonu, 3 Temmuz şike davası, Ergenekon operasyonu ve 17-25 Aralık operasyonu kullanıldı. Türk toplumunu kutuplaştırmak için PKK önemli bir silah olarak kullanıldı. Kutuplaştırmalara ortam oluşturmak için Fethullahçı bürokratlar ve askerler ise gerekli ortamı yaratmak için çalıştı. Örnek vermek gerekir ise, Gezi Parkı olayları, orantısız şiddet uygulayan kolluk kuvvetleri nedeni ile yurdun dört bir yanına yayıldı. Yıllar sonra emri veren kolluk kuvvetlerinin Fethullahçı örgüte mensup olduğu iddiası ile cezaevine gönderildi.

PKK ve Fethullahçı yapılanma, Türkiye’yi bölünmüş Türkiye haline getirmek için Batı odaklı kuvvetler olarak kullanıldı. Fethullahçı yapılanma lideri Gülen, adliye ve mülkiye vurgusu yapmıştı. Aslında o dönemde dahi Türkiye’de yargı ve İçişleri Bakanlığı’nın FETÖ tarafından kuşatıldığı açıkça dile getirilmişti.

Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Tek parti döneminde süreklilik

Pablo Escobar ve Kolombiya

Sıradaki Tehlike: Mezhep Çatışması

Yeni otoriteryanizm ve Latin Amerika

Hegemonya ve sömürgecilik üzerine