Fenerbahçe yolsuzluk

Fenerbahçe yolsuzluk dosyası

Fenerbahçe, 2015 yılında 3 Temmuz etkisinden kurtularak yeni bir kadro yapılanması ve sportif yönetim peşine düştü. Fenerbahçe yeniden yapılanma için Giuliano Terraneo ile anlaşma sağladı. Terraneo, Fenerbahçe’de Emre Belözoğlu, Moussa Sow, Emmanuel Emenike, Selçuk Şahin ve Pierre Webo gibi futbolcuları kadrodan gönderdi. Fenerbahçe yolsuzluk şüphesi ile bu aşamadan sonra karşılaştı. Fenerbahçe Robin Van Persie transferi ile büyük bir ekonomik yük altına girdi. Van Persie’nin sağlık durumu ve sözleşmesi, Terraneo’yu şüpheli duruma düşürdü.

3 Temmuz sonrası Fenerbahçe ilk defa yeniden yapılanma sürecine giriyordu. Sportif yönetim ile kulüp yönetimini birbirinden ayırma girişimi, Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Başkanlığı döneminde yaşadığı en büyük sorunların başlangıcı oldu. Fenerbahçe’de sportif açıdan tek yetkili, Giuliano Terraneo oldu. Ancak Aziz Yıldırım ve ekibi, İtalyan spor adamının şüpheli hareketlerinden çok geç haberdar oldu. Fenerbahçe yolsuzluk sorunu ile karşı karşıya kaldı. Robin Van Persie ve menajeri, Fenerbahçe’yi sağlık durumu konusunda manipüle etti. Elbette tüm bunlar Terraneo kontrolünde ve yetkisinde yapıldı. En önemli soru bu noktadan sonra başlıyor.

Fenerbahçe neden başarısız

Fenerbahçe yolsuzluk sorunu yaşadı

Robin Van Persie kendi sağlık durumundan haberdardı. Tıpkı menajerinin haberdar olduğu gibi. Manchester United ve Arsenal ile harika seneler geçiren futbolcunun sağlık durumundan kulübü Manchester United da haberdardı. Bu nedenle, Van Persie’yi gönderme kararı alındı. Menajeri para kazanmak için sakat olan futbolcusunu pazarlamak için kolları sıvadı. Peki, Giuliano Terraneo neden bu operasyonun içinde yer aldı? Elbette, hiçbir çıkarı olmadan maaşlı çalışanı olduğu Fenerbahçe’nin 25 milyon euro dolandırılmasını sağlamadı. Fenerbahçe yolsuzluk sorunu yaşadı ise bunun sorumlusu ve suçlusu Giuliano Terraneo’dur.

Fenerbahçe yolsuzluk

Fenerbahçe yolsuzluk

 

Robin Van Persie, Persie’nin menajeri ve Manchester United ekonomik çıkarları için Fenerbahçe’den sağlık durumunu gizleme ihtiyacı duydu. Persie’nin sağlık durumunu gizleme aşamasında elbette Fenerbahçe cephesinden de biri ile anlaşma sağlamaları gerekiyordu. Giuliano Terraneo, işte tam bu aşamada devreye giriyor. İtalyan futbol adamı, Fenerbahçe yönetimi ve sağlık ekibini manipüle etti. Süper starın futbol oynayamayacak halde olduğunu kulübünden gizledi. Giuliano Terraneo, maaşlı çalışanı olduğu kulübün 25 milyon euro dolandırılmasına aracı olurken karşılığında ne aldı? Giuliano Terraneo’nun Van Persie transferinden komisyon aldığı kanıtlamasa da, ünlü spor adamının bu senaryoda komisyon almağını hiçbir akılcı sebep açıklayamaz.

3 Temmuz Fenerbahçe’ye şike kumpası

Aziz Yıldırım mahkemeye başvurmalı

Fenerbahçe, Van Persie transferinde oyuncu, menajer ve Fenerbahçe’nin maaşlı çalışanı tarafından dolandırıldı. Fenerbahçe yolsuzluk iddiası ile mahkemeye başvurmalı ve Giuliano Terraneo hakkında yasal işlem başlatmalıdır. Fenerbahçe, yanlış transfer nedeni ile oyuncudan verim alamama gibi bir sorun yaşamıyor. Fenerbahçe yolsuzluk ve dolandırıcılık sorunu nedeni ile 25 milyon euro kaybetti.

Sporun tarihi ve Türkiye’de spor kültürü

Giuliano Terraneo yalnız mı

Fenerbahçe’de Giuliano Terraneo’nun Van Persie yolsuzluğu iddiasının üzerine gidilmesine yanaşmayan ve karşı çıkan, her kulüp üyesi ve çalışanı şüphelidir. Bu meselenin üzerine gidilmesini istemeyenler işin içine bir yerden dahil olmuşlardır. Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe içerisindeki komisyoncu ve dolandırıcıları tespit etmesi ve mahkeme önüne çıkartması gerekiyor.

Fenerbahçe yolsuzluk

Fenerbahçe yolsuzluk

Giuliano Terraneo’nun sağlık raporlarını manipüle etme aşamasında Türkiye’den ve kulüp içerisinden de destekçi ve yardımcıları ortaya çıkartılmalıdır. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’yi dolandıran ve sömürmeye çalışan sözde Fenerbahçeliler ile mücadele etmelidir. Van Persie olayı, Fenerbahçe tarihinde 3 Temmuz kumpası gibi kritik bir öneme sahiptir. Aziz Yıldırım, sportif yönetimi spor adamlarına bıraktığı bu dönemde yaşananlardan dolayı 3 senedir büyük sorunlar yaşıyor.

Sporun Tarihi ve Sporda Şiddet

Terraneo sorunu adli sorundur

Fenerbahçe yönetimi, Terraneo ve Van Persie sorununu iç mesele olarak görmemelidir. Fenerbahçe bu sorun dolayısı ile mahkemeye başvurmalı ve Van Persie transferinde sağlık durumun manipüle eden isimlerin belirlenmesini sağlamalıdır. Van Persie transferi, yönetimsel bir hata olarak algılanmayacak kadar ciddi bir sorundur. Van Persie ve Terraneo meselesi adli bir konudur. Artık Fenerbahçe yönetimi ve divan kurulu ötesinde dolandırıcılık dosyasıdır.

Fenerbahçe yolsuzluk

Fenerbahçe yolsuzluk

 

En yakın zamanda Aziz Yıldırım ve ekibinin Terraneo’yu dava etmelidir ve Türkiye’deki işbirlikçilerinin belirlenmesi için çaba göstermesi gerekiyor. Ortada başarısız bir transfer yok. Van Persie transferi, bir dolandırıcılık çetesinin Fenerbahçe’de yolsuzluk girişimidir. Aziz Yıldırım hem kendisini hem Fenerbahçe’yi kurtarabilmek için bu dolandırıcılık hakkında yargı yoluna gitmeli.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Van Persie operasyonu

Robin Van Persie, haftasonu omuz sakatlığı olduğunu belirterek Gençlerbirliği maçına ve antremanlara çıkmadı. Ancak uçağa binip Hollanda’ya gider gitmez ne hikmet ise sakatlığı düzeldi. Hollandalı futbolcu sakat olmadığını ve sakat olsaydı yüzünün gülmeyeceğini söyledi. Hollanda Futbol Federasyonu ise 40 kişilik kadrodan Van Persie’nin antreman videolarını yayınladı.

Fenerbahçe yolsuzluk

Fenerbahçe yolsuzluk

Robin Van Persie, Fenerbahçe’den bu senenin maaşını da alarak Feyenoord’a bonservissiz gitmeyi talep ediyor. Fenerbahçe yönetimi ve Fenerbahçe taraftarını sinirlendirerek takımdan gönderilmenin yollarını arıyor. Fenerbahçe, kendisini dolandıran Hollandalı futbolcunun istediğini yapmamalı. Gerekiyor ise sözleşmesinin sonuna dek A2 takım ile antremanlara çıkmalı ama Fenerbahçe’nin A takımına alınmamalı. Fenerbahçe’den gelecek senenin maaşını da alarak Feyenoord’a emekliliğe gitmesine izin verilmemeli. Eğer Fenerbahçe Van Persie’nin maaşını ödeyecek ise kesinlikle takımdan gönderilmemeli.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Evimizdeki Konsomatris

Babamın Hikayesi

Aşk Nedir?

Recep ile Nadan – Bölüm 8

Hey taksi 3. bölüm

Alevilik üzerine bilgiler

Hükümet-i alem: Yunan harfli Türkçe metin

Hitler Almanyası ile Türkiye’yi karşılaştırmak cahilliktir

Alice harikalar diyarında ve aynanın içinden