Fenerbahçe neden başarısız

Fenerbahçe neden başarısız

Türkiye’de spor yönetimi, sermaye ve sporcu arasındaki bağın zayıf olmasına değinmek gerekiyor. Son senelerde Fenerbahçe’nin sportif anlamda başarısızlığı söz konusu. Ancak Fenerbahçe’de başarısızta futbol başı çekiyor. Fenerbahçe’nin basketbol şubesi Avrupa’nın en büyük 4 kulübü arasında gösteriliyor. Peki Fenerbahçe neden başarısız? Daha doğrusu Fenerbahçe futbol şubesi neden başarısız oluyor? Aziz Yıldırım ve ekibi nerede hata yapıyor? Fenerbahçe’nin iletişim ve medya yönetimi konusunda başarısızlıkları Fenerbahçe yönetimi ile Fenerbahçe taraftarının arasını açtı. Fikret Orman ve Beşiktaş neden başarılı? Fenerbahçe neden başarısız?

Fenerbahçe yönetimi ve Fenerbahçe taraftarı arasında güven ve sevgi köprüleri atıldı. Fenerbahçe yönetiminin paternalist yönetim şekli, 21. yüzyılda kendisine sporda yeterli zemin bulamıyor. Fenerbahçe futbol şubesi başarılı değil, çünkü Fenerbahçe yönetimi basketbol konusunda bilgisiz olduklarını kabul ediyorlar. Basketbol bilmedikleri için basketbol yönetiminde basket bilenler söz sahibi. Aslında yetki olarak söz sahibi değiller. Basketbolu bilenlerin öneri ve çalışmalarını güvenerek onaylamak zorunda kalıyorlar. Ancak futbol yönetiminde tüm Türkiye gibi Fenerbahçe yöneticileri de çok bilgili olduklarını düşünüyorlar. Fenerbahçe’nin başarısızlığında paternalist yaklaşımı da önemli bir etken. Örneğin, Süleyman Seba günümüzde Beşiktaş’ın başkanı olsaydı başına gelmeyen kalmazdı. Artık taraftarlar baba figürü istemiyor kulübün başında. Taraftarlar kulübün başında başarılı bir CEO istiyor. Fikret Orman da bu noktada yeni taraftar modelinin kabul ettiği ve istediği başkan modelini Türkiye’ye getirdi. Önceden azarlayan ve ceza veren kulüp başkanları sevilir ve saygı duyulurdu. Otorite olarak kabul edilirdi. Ancak artık Aziz Yıldırım’ın beni kızdırmayın 10 yıl daha gitmem çıkışı taraftarda güven veren bir latife olarak algılanmıyor. Fenerbahçe neden başarısız? Aziz Yıldırım paternalist mi?

Sporun tarihi ve Türkiye’de spor kültürü

10 sene gitmezsen 10 sene stada gelmem

Aziz Yıldırım doğru zemini yakaladığında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yönetimini yeni isimlere devretmek için fırsat arıyor. Ancak bir türlü zorluklardan kurtularak kulübü düzlüğe çıkartamıyor. 60 yaşının üstünde ve yaşlı bir insandan bahsediyoruz. Yaşlılığını çocukları ve torunları ile geçirmek için can atıyor olmalı. Ancak bir türlü 3 Temmuz 2011 sonrasında sular durulmadı. Taraftar ile Aziz Yıldırım arasında Alex de Souza’nın kovulmasına dek müthiş bir bağ vardı. Hatta hatırlayanlar vardır, Aziz Yıldırım’ın parti kurması halinde başarılı olacağını dahi iddia eden önemli bir kesim vardı. Peki ne değişti? Aziz Yıldırım ve yönetimi ile taraftar arasındaki bağ nasıl koptu?

Fenerbahçe neden başarısız

Fenerbahçe neden başarısız

Artık toplumsal yapı değişti, dünya değişti, ekonomi değişti. 1990’lı yıllardan geriye eski usüller kalmadı. Eski usuller ile sistem ilerleyemiyor. Menajerlerin hakim olduğu futbol dünyasında da rüzgarın tersi yöne hareket edilemiyor. Fenerbahçe ve Ahmet Bulut arasındaki zayıflayan bağ, Fenerbahçe’nin Gökhan Gönül ve Caner Erkin şaşkınlığına neden oldu. Aziz Yıldırım artık mücadele değil, müzakere ile iş yapıldığını görmek zorunda. Esprili bir dille söylemek gerekir ise, artık Ezel’deki Ramiz Karaeski kazanmıyor. Artık Kenan Birkan kazanıyor.

Sporun Tarihi ve Sporda Şiddet

Paternalist Başkan devri bitti

Aziz Yıldırım eski sistemin paternalist liderleri arasında yer alıyor. Hatta Türkiye’nin en iyi paternalist Başkanı olarak Aziz Yıldırım’ı hiç şüphesiz söyleyebilirim. Ancak artık paternalizm ve futbol arasındaki bağ zayıflıyor. Futbolun endüstriyelleşmesi, kulüp yönetimi ve taraftar arasındaki ilişkiyi yeniden yapılandırdı. Kulüp yönetimleri artık babacan bir tavırla taraftara yaklaşamaz. Fener Başkanıdır, kızar da sever de mantığı artık işlemiyor. Kızdırmayın 10 sene daha kalırım derse Fenerbahçe Başkanı, taraftar da ben de 10 sene tribüne gelmem diyerek yanıt verir. Yeni dünyada paternalist kulüp başkanlarına yer yok. İşte Fenerbahçe neden başarısız sorusunun en önemli nedenlerinden birisi bu değişen sistemdir.

Aziz Yıldırım önceden çok sevilirdi. Aziz Yıldırım aynı Aziz Yıldırım. Ancak toplumsal yapı ve futbolun yapısı aynı değil. 10 sene öncesinin şartlarına geri dönebilsek, Aziz Yıldırım yine Fenerbahçe taraftarının sevgilisi olur.

3 Temmuz Fenerbahçe’ye şike kumpası

Alex’in gönderilişi

Örneğin, Alex de Souza’nın görülmesi konusunda herhangi bir sıkıntı görmüyorum. Ancak Alex gibi sembolleşmiş futbolcuların gönderiliş usulü daha yumuşak olmalı. Fenerbahçe’nin değerlerini zedeleyen bir biçimde Alex gönderildi. Alex’in gönderiliş şekli, Fenerbahçe taraftarı arasında da ayrılığa neden oldu. Alex’in gönderilmesi sonrasında açık olmak gerekir ise taraftar Aziz Yıldırım ve yönetimine bilendi. Aziz Yıldırım’a yüksek dille tepki göstermedi ama bir hata yaparsan affetmem mesajını verdi.

Ersun Yanal senesinde şampiyonlukta Alex tezahüratları da bu mesajlardan birisiydi. Bu tezahüratı o gruba kimin yaptırdığı konusuna ise mahkemelik olmamak adına girmeyeceğim. Aziz Yıldırım’ın bu para karşılığı tezahürattan haberdar olduğu için “paralı köpekler” çıkışını yaptığı da Fenerbahçe yönetimine yakın isimler tarafından da biliniyor.

Futbol ve Taraftar

Fikret Orman

Aziz Yıldırım’ın bugün başarısızlığı, Fikret Orman’ın gelecekte başarısızlığının örneği olarak yer alacak. Fikret Orman da Beşiktaş Başkanlığı’nda diretir ise başarısız olacak, çünkü dünya değişiyor ve sistem kendisini her gün yeniliyor. Eski sistemde diretmek, kulübü ve taraftarı yıpratır. Fikret Orman bugün başarılı, çünkü Beşiktaş’ı bir şirketi yönetir gibi yönetiyor. Beşiktaş’ın menfaatleri bir şirketin menfaatleri olarak görülüyor. Örnek vermek gerekir ise kulübün her bir futbolcusuna bir yatırım gözü ile bakılıyor.

Fenerbahçe neden başarısız

Fenerbahçe neden başarısız

Beşiktaş, yüksek bonservis ile gelen 28 yaş üstü futbolcuların Türkiye’yi Katar gibi son durak olarak gördüğünü kabul etti. 28 yaş üstünde üst düzey bir kariyeri olan bir futbolcu Türkiye’ye geliyor ise ekonomik açıdan hiçbir katkı sağlamayacağı gibi, sportif açıdan da bir getiri sağlamayacak. Beşiktaş bunun farkına vardı. Oysa Fenerbahçe, 28 yaş üstü ve ismi olan bir yıldız futbolcuyu getirmekle sorunlarını çözebileceğini umuyor. Van Persie ve Krasic, Fenerbahçe taraftarında travmaya neden oldu. Fenerbahçe yönetimine taraftarın güveni bu transferler nedeni ile yok oldu.

Beşiktaş yönetimi, bonservissiz olgun futbolculara talip olmak ve parlayarak yeniden zirveye çıkmak isteyen kiralık oyunculara yöneldi. Beşiktaş futbolcuyu kullanıyor, futbolcu ise Beşiktaş’ı kullanıyor. Karşılıklı bir menfaat söz konusu. Fenerbahçe’nin Simon Kjaer‘i satışında da bir uyanış söz konusu. Fenerbahçe yönetiminin bu hatasının farkına vardığını düşünüyorum. Yönetim, Fenerbahçe’nin futbolcular için basamak olarak görmesi gerektiğini fark etti.

Başkanlık, Ankara ve Alkolizm

Beşiktaş ve Ahmet Bulut

Fenerbahçe’nin transferde başarısızlığı ve Beşiktaş’ta Ahmet Bulut’un transferde başarısı kıyaslanamaz. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Ahmet Bulut’un kara kaşı ve gözünü sevmiyordur. Hatta fırsatını bulsa, Ahmet Bulut’u aşağı çeker. Ancak kulübün çıkarları için Ahmet Bulut ile iyi olması gerekiyor. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, menajerler konusunda büyük bir çıkış yaptı. Hatta taraftarın bıyıklı reis dediği İtalyan ve Vitor Bey de bunun sonucu oldu. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım geçmişte Marco Aurelio‘nun menajeri ile de sorun yaşamıştı. Sonuç olarak kaybeden Fenerbahçe olmuştu. Gökhan Gönül ve Caner Erkin ile de menajer sorunu var. Bunun sonucunda ise Fenerbahçe kanatlarını kaybetti.

Fenerbahçe neden başarısız

Fenerbahçe neden başarısız

Öncelikle Aziz Yıldırım’ın  menajerler konusunda haklı olduğunu düşünüyorum. Ancak Fenerbahçe’nin dünya futbolunda sistemi değiştirecek bir gücü yok. Bu nedenle, sistemle mücadele etmek yerine sistem içerisinde Fenerbahçe’yi daha yukarılara taşımakla uğraşmak gerekiyor. Sistemle mücadele edildiğinde sistem o takımı aşağıya çekiyor.

Pablo Escobar ve Kolombiya

Fenerbahçe neden başarısız

Fenerbahçe’de yönetim ve taraftar arasındaki paternalist bağın yıkılması gerekiyor. Değişen sistemde yönetim biçimini güncellemesi gerekiyor. Sportif açıdan başarı için sportif başarıya ekonomik açıdan da yaklaşabilmek gerekiyor. Tıpkı Fikret Orman’ın Şenol Güneş’e karşı yeri geldiğinde taviz vermesi ve gerektiğinde boyun eğmesi gibi. TFF ve Şenol Güneş görüşmesi, Fikret Orman’ı rahatsız etse dahi, Fikret Orman bu konuda pireye kızarak yorgan yakmayacak kadar sakin bir insan. Fikret Orman romantiklerin değil, realistlerin başkanıdır.

Fenerbahçe neden başarısız sorusuna yanıtı Aziz Yıldırım’ın yönetim üslubu ve paternalist yapısında aramak gerekiyor. Fenerbahçe’nin başarısı için yönetimin iletişim yöntemlerini güncellemesi gerekiyor. Fenerbahçe’de bir gün bu ıslahatlar gerçekleşir ise Nusret Gökçe ve Fenerbahçe arasında bir tanıtım anlaşması yapılacağını düşünüyorum.

Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çekebilecek kısa yazılar:

Çeşme ve Alaçatı neden pahalı?

Brezilya’da sömürgecilik ile savaşa hazırlık süreci

Yalnızlığınızı satacak, sevgili satın alacaksınız!

Evimizdeki Konsomatris