CHP ve HDP ittifak

CHP ve HDP ittifak yapamaz

HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 2019 Genel Seçimleri için CHP ve HDP’nin ittifak yapması lazım beyanı ile gündeme geldi. HDP’li Önder çok çabuk unutuyor Cumhuriyet Halk Partisi ve Atatürkçüleri bitirmek için AK Parti ile yaptıkları işbirliğini. CHP ve HDP işbirliği yapamaz… Kemalizm ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’si içerisinde CHP ile PKK’yı kollayan HDP aynı çizgide yer alamaz. CHP ve HDP ittifak yapamaz…

HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Recep Tayyip Erdoğan‘a Haziran seçimlerine dek destek veren HDP’nin CHP ile ittifak yapması gerektiğini savundu. Sırrı Süreyya Önder, 2019 Genel Seçimleri için CHP ve HDP’nin ittifak yapması lazım dedi. 2014 Yerel Seçimleri’nde AK Parti’nin İstanbul’u alabilmesi için meydanlarda Cumhuriyet Halk Partisi’ni hedef alırken, AK Parti karşıtlığı gibi bir hedefleri yoktu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilke ve çizgileri için parti içerisindeki %5’lik kesim diyerek aşağılayan Önder, CHP ile işbirliğini unutmalı. CHP ile ittifak çağrısı yaparken dahi Kemalist ideolojiyi hedef gösteren Sırrı Süreyya Bey’in asıl hedefi CHP’yi bölmektir. CHP ve HDP ittifak yapamaz. HDP tabanı geçici bir süre kabullense dahi CHP tabanı kabul etmez.

Nativizm ve yurtseverlik

CHP ve HDP ittifak

CHP ve HDP ittifak

İslamcıların ve Kürtçülerin ortak düşmanı Kemalist ideoloji

Türkiye tarihi boyunca Cumhuriyet Halk Partisi ve Kemalist ideoloji, İslamcı siyasetin ve Kürtçü siyasetin ana hedefi olmuştur. Nitekim Ergenekon Operasyonu, Balyoz Operasyonu ve nicesinde Taraf Gazetesi’ne en büyük siyasal desteği Kürtçü sol akım verdi. Haziran seçimlerine dek Siyasal İslam ve Kürtçü siyaset işbirliği yaptı. Her iki siyasetin de düşmanı Kemalizm oldu. Sırrı Süreyya Bey beyanında dahi CHP ile ittifak çağrısı yaparken Kemalizmi hedef göstermeyi ihmal etmedi ve CHP içerisinde azınlık olarak vurguladı.

Herkes Dergisi yazar alımı hakkında

Kemalizm katillerine destek veremez

CHP ve Kemalist ideoloji, katillerine destek veremez. Kemalist ideolojiyi yok etmek isteyenlere en büyük desteği veren CHP olmamalıdır. CHP, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ilkelerini kesinlikle yok sayamaz. CHP’nin HDP ile yakınlaşmaya değil, ilkesel bir uyanış yaşaması gereklidir. AK Parti, HDP’den vazgeçene dek HDP’nin en büyük düşmanı CHP ve Atatürkçü aydınlar oldu. HDP’nin bugün AK Parti tarafından dışlanmış olması, HDP’nin Atatürkçülük için en büyük tehlikelerden birisi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. CHP’ye ittifak çağrısı yaparken dahi Kemalist ideolojiyi hedef alan bir parti ile aynı fotoğraf karesinde bulunmak dahi tehlikelidir.

Leviathan devlet ve özellikleri

CHP ve HDP ittifak

CHP ve HDP ittifak

CHP ve HDP ittifak yapabilir mi

CHP ve HDP ittifak yapabilecek ortak bir zemine sahip değil. Cumhuriyet Halk Partisi, hem HDP hem AK Parti’nin ortak hedefidir. Türkiye’de İslamcılar gibi, Kürtçüler de Atatürkçülük karşıtıdır. AK Parti’nin devletin her kademesini ele geçirirken CHP karşıtı kesimleri biraraya getirme yöntemini kullandı. AK Parti’nin 2015 yılına dek en sadık yol arkadaşı olan Kürt siyaseti, bugün AK Parti’den korunabilmek için CHP’yi kendisine kalkan yapmak istiyor.

Musul sorunu ve Nasturi ayaklanması

CHP ve HDP ittifak

CHP ve HDP ittifak

CHP tabanı kabul etmez

CHP tabanı, Kürtçü siyaseti kabul etmez. CHP’nin seçmenine HDP ile işbirliği açıklanamaz. CHP ile HDP’nin seçime birlikte girmesi halinde alacağı oy, CHP’nin tek başına aldığı oyu geçebilir ise büyük başarıdır. Her iki partinin de tabanı bu durumda hoşnut olmaz. HDP tabanı hakkında fikir edinmek isteyen, Güney Doğu ve Doğu Anadolu’daki Kürt seçmenin CHP’ye bakış açısını incelemeli.

CHP ve HDP ittifakı

CHP ve HDP ittifak

HDP’nin İstanbul’daki CHP’li memur emeklisi ailesinin HDP’li kızı ve oğluyla HDP’nin Doğu illerindeki gerçek oy kitlesi aynı farz edilmemelidir. Sosyolojik ve ideolojik farklılıklar göz ardı edilmemelidir. İki partinin yakınlaşması, her iki partiyi de parçalar.

Tek parti döneminde süreklilik 

Mustafa Kemal’in it sürüleri diyen HDP

HDP milletvekili Sırrı Sakık’ın meydanlardan Mustafa Kemal’in it sürüleri sözlerini unutmamak gerekir. İlhan Selçuk’a hasta yatağında ihtiyar haliyle sabah 4’te baskın yapanların işbirlikçilerini unutmamak gerekir. Türkiye’de aydınlığa giden yolda, karanlık ve ortakları ile işbirliği yapmamak gerekiyor.

Böyle bir konuşmanın olmadığı konusunda temenniye sahip olanlar için konuşmayı da paylaşmak gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk ilkelerinin, aydınlanmanın ve Türkiye’nin düşmanları ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir şekilde ittifakı söz konusu olmamalı. Eğer ki böyle bir ittifak söz konusu olur ise CHP yönetimi bilmeli ki Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı milyonlarca vatandaşın adresi CHP olmaz, olmayacak.

Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Recep ile Nadan – Bölüm 8

Siyaset

Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan projesi

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 8

Yeni otoriteryanizm ve Latin Amerika

Evimizdeki Konsomatris