Çeşme ve Alaçatı neden pahalı?

Çeşme ve Alaçatı son senelerde uçuk fiyatları ve mafyatik mekan sahipleri ile öne çıkıyor. Geçmişte Bodrum benzer sorunlar ile mücadele ediyordu. Ancak İstanbullu ve parası olan bazı insanlar kültür seviyelerinin de düşük olması nedeni ile Alaçatı’yı yaşanmaz hale getiriyor. 40 bin kişinin yaşadığı Alaçatı’da milyona varan insanın beslenmesi ve su içmesi dahi önemli bir sorun haline geldi. Alaçatı sene içinde 2 ayda ağırladığı milyona varan nüfusun taleplerini karşılayacak bir altyapıya sahip değil. Güvenlik sorunu da öne çıkıyor. Alaçatı birçok sorun yaşıyor. Peki Çeşme ve Alaçatı neden pahalı?

1990’lı yıllarda Çeşme’de oldukça nezih ve kültürlü bir popülasyon tatil yapardı. Hatta bir kısmı emekliliklerini burada geçirirlerdi. 1980 ve 1990’lı yıllarda yazılan birçok kitabın önsözünde Çeşme’yi adres olarak görebilirsiniz. Ancak özellikle 2000’li yılların ortasından itibaren Çeşme ve Alaçatı orantısız ve kontrolsüz bir şekilde büyüdü. Bir dönem Bodrum’da terör estiren mafyatik mekan sahipleri, Çeşme ve Alaçatı’yı hedef aldı. 10 metrekare dahi olmayan dükkanlar 200 bin TL kadar kira ödüyor. Peki Çeşme ve Alaçatı neden pahalı?

Yalnız takılan Komiser Şekspir sancısı

Çeşme ve Alaçatı neden pahalı

İstanbul’dan gelen ve ekonomik imkanlarını henüz hazmedememiş zenginlerin para saçma yarışıyla fiyatlar yükseliyor. Alaçatı’da kumru mafyaları, otopark mafyaları, plaj mafyaları ve su mafyaları türedi. Yakın zamanda Alaçatı’da plaj otoparkını paylaşamayan mafyalar arasında çatışma çıktı ve 2 kişi öldü. Çatışmada silah değil, kaleşnikof kullanıldı. Tüfekler ile çatışmalar yapılıyor. 100 bin TL değerinde ortalama bir araba ile gidildiğinde otoparkçılar yüzüne bile bakmıyor. Daha lüks araçlar ve daha fazla bahşiş istiyorlar.

Çeşme ve Alaçatı

Çeşme ve Alaçatı

 

Son yıllarda illegal yollarla elde edilmiş serveti yönetmeyi bilmeyen ve otoparkçıya 100 TL bahşiş bırakan müşteri profili, Alaçatı’nın mafyatik esnaflarla dolmasına yol açtı. Çeşme ve Alaçatı neden pahalı sorusu bu şekilde basit bir yolla yanıtlanabiliyor. 100 TL’lik masaya 400 TL hesap ödeniyor. 4 bira içen bir çift, hesabı istediğinde 5 bira ile karşılaşıyor.

Evimizdeki Konsomatris 

Alaçatı’daki mafyatik esnaflardan rüşvet alan köşe yazarları

Alaçatı’da bir anda ortaya çıkan ve sezon sonuna doğru kaçan kiracıları irdelemek gerekiyor. Köşe yazarlarına 50 bin TL ile 100 bin TL arasında rüşvet vererek mekanlarını tanıtan ve gözde hale getiren mafyatik mekan sahipleri, ertesi sene ortadan kayboluyorlar. Gazete sahipleri ve Genel Yayın Yönetmenleri, gazetelerindeki rüşvet yiyen köşe yazarlarının ipini çekmek zorunda. Türkiye’nin en büyük gazetelerinin isminin Alaçatı’da rüşvet ve dolandırıcılık olaylarına karışması gazeteleri itibarsızlaştırıyor.

Çeşme ve Alaçatı

Çeşme ve Alaçatı

 

Mekanlarda bedava yemek ve alkol uğruna gazetelerinin adını kirleten isimler, medyadan temizlenmeli. Alaçatı’daki mafya esnaflar ile rüşvet alan köşe yazarları arasındaki ilişki artık dedikodudan ziyade savcılığa intikal etmeye hazır bir hale geldi.

Kusurlarımızın kısa ama kalın döngüsü 

Çeşme ve Alaçatı

Çeşme ve Alaçatı artık görgüsüzlük, mafya ve pahalılığın merkezi haline geldi. Birçok entellektüel geçmişte Çeşme’yi mesken edinmişti. Ancak artık işgal edilmiş durumda. Haftasonu Çeşme’de olmamasına rağmen şezlong parası ödeyerek yeri kapatanlar var. Şezlongu boş tutan görgüsüzlerin ve klişeleşmiş bir viski markasından masaya getirterek elit olduğunu zanneden cahiller ile doldu.

Çeşme ve Alaçatı

Çeşme ve Alaçatı

Çeşme ve Alaçatı’da İzmir dışından gelen yüzü yağlı müteahhitler büyük sorun teşkil ediyor. Kente ve kent mimarisina saygısı olmayan bu insanlar, Çeşme ve Alaçatı’yı her geçen gün ucubelerle dolduruyor. 40 bin kişilik yerleşim alanında yaz aylarında nüfus 1 milyona yükseliyor. Ancak ne kanalizasyon sistemi, ne yiyecek, ne de polis yeterli olmuyor. 40 bin kişinin yaşadığı yerde 1 milyon kişi olur ise polis de güvenliği sağlayamaz. Nitekim sağlayamıyor da. Kara para aklamak isteyen mafyaların mekan adı altında para aklama yarışları ve çatışmaları artık Çeşme ve Alaçatı için olağanlaştı. Asayiş sorunu ile ilgili bir örnek vereyim. Kıymetli bir dostumun kuzeninin otomobili çalındı ve evi soyuldu. Tüm bunların temelinde Alaçatı’nın güvenlik güçlerinin yetersizliğinden dolayı asayiş sorunu olması yatıyor.

Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çekebilen kısa yazılar:

Recep ile Nadan – Bölüm 6 / Kumarhane

İlk gece etkisi! Farklı bir yatakta uyumak neden zor?