Avrupa futbolu

Avrupa futbolunda rekabet ve Arap sermayesi

PSG yani Paris Saint-Germain, Avrupa futbolunda 2011 yılından bu yana etkisini göstermeye çalışıyor. Neymar ve Kylian Mbappe transferleri ile Avrupa futbolu ve UEFA’nın gündemi haline geldi. Fransa Ligi’nin iki devi, Avrupa futbolunun dengeleri ve seyir zevkini etkileyen gelişmelere zemin hazırladı. Monaco ve PSG, Şampiyonlar Ligi için harika fırsatlar yaratıyor. Peki PSG, Manchester City, Chelsea ve Monaco neden tepki çekiyor? Avrupa futbolu rekabet eksikliği yaşıyor ve bu eksikliği Arap ve Çin sermayeli takımlar dolduruyor.

Barcelona’nın elinden Neymar‘ı çekip almak, sadece bir futbolcu almak değildir. Paris Saint-Germain’in bunu başarması, statüko yanlısı camiaları tedirgin etti. Neymar’ın PSG’ye kaptırılması, Barcelona’nın ve diğer statükocu kulüplerin psikolojik üstünlüğünü yok etti. Faal futbolcular arasında Cristiano Ronaldo, Lionel Messi ve Neymar en iyi üçlü olarak kabul ediliyor. Üçlüden birisi Avrupa futbolunun statükocu kulüplerin birine gitmek yerine PSG gibi revizyonist bir kulübe gitmeyi tercih etti. PSG transferleri, finansal açıdan değil futbola yön verme açısından tedirginlik yarattı. Avrupa futbolu rekabet eksikliği sorunu ile yüzleşmiyor. Bu eksiklik her geçen gün kendisini gösterirken, alternatif güçlerin oluşması neden rahatsız ediyor? Medya aracılığıyla, futbolseverlerde PSG karşıtlığı oluşturulmaya çalışılıyor. Peki Şampiyonlar Ligi izleyen bir futbolsever neden anti-PSG olsun?

Sporun tarihi ve Türkiye’de spor kültürü

PSG Şampiyonlar Ligi’nde rekabeti arttıracak

Paris Saint-Germain, Avrupa futbolunda rekabete ve spor ruhuna herhangi bir zarar vermiyor. Tam aksine, Avrupa futbolunda 10 senedir devam eden rutin ve şaşmaz düzeni değiştirmeye çalışıyor. Senelerdir Avrupa futbolunda Real Madrid, Barcelona ve Bayern Münih hegemonyası hissediliyor. PSG bu hegemonyayı yıkabilecek ve rekabeti arttırabilecek bir kulüp olma arzusunda.

Evimizdeki Konsomatris

Şampiyonlar Ligi’nde seyir zevki

Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kadar zevksiz maçlar izlemek yerine grup aşamalarından itibaren heyecanlı ve keyif veren maçlar izlemek daha tercih edilebilirdir. Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih, Borussia Dortmund, Juventus, Milan, Chelsea, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Monaco, Paris Saint-Germain, Atletico Madrid ve daha nicesinin güçlü olması, Şampiyonlar Ligi’nde seyir zevkini arttıracak.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

 

Senelerdir Real Madrid, Bayern Münih ve Barcelona hegemonyası altında turnuvalar izleniyor. Bu sene Juventus finale çıkarak futbolseverleri heyecanlandırdı. Ancak Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmaya gücü yetmedi.

Fenerbahçe yolsuzluk dosyası

Arap sermayesi rekabeti yok ediyor iddiası

Avrupa futbolunda Arap sermayesi rekabeti yok ediyor iddiası dillendiriliyor. Paris Saint-Germain’in ligde zorlanmadan şampiyon olabileceği ve yalnızca Monaco’nun onu zorlayabileceği olumsuz bir şekilde dile getiriliyor. Spor medyasında bilinçli bir şekilde oluşturulan bu algı yönetimi, düşünmek yerine klişeleri insanlara aşılama girişimidir.

Nativizm ve yurtseverlik

Bayern Münih örneği

PSG ligi domine edeceği için eleştiriliyor. O halde, Bayern Münih’in son 5 sezonda şampiyon olduğunu ve Dortmund dışında zorlayabilecek bir takım olmadığını belirtmek gerekiyor. Hatta Bayern Münih’in Dortmund’u altyapı takımı haline getirmesi ve parlayan oyuncularını elinden aldığını hatırlatmak gerekiyor. Eğer büyük bir sürpriz yaşanmazsa Almanya’da bu sene de Bayern Münih Nisan sonu gibi şampiyonluğunu ilan edecek.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

Futbol yorumcularına ve tek taraflı yaklaşanlara göre Bayern Münih’in Almanya’da rakipsiz olması, Alman futbolunda rekabeti öldürmüyor. Böyle bir ihtimal dile dahi getirilmiyor. Bir de üstüne, Alman futbolu ve sistemi övgü ile anlatılıyor. Bayern Münih ise önemli bir örnek olarak sunuluyor.

Minnoş güçlüler

Juventus örneği

İtalya’da son 6 sezondur Juventus şampiyon oluyor. 2 sene evvel Roma şampiyonluk için önemli bir fırsat yakaladı ama Juventus puan kayıpsız sezon sonunu bulmaya çalışınca sonuç yine değişmedi. Juventus’un kadro bakımından İnter, Roma, Milan, Lazio, Napoli ve Fiorentina’nın karşısında çok güçlü olması, eleştiri konusu olmuyor. Aksine, Juventus’un doğru bir planlama yaptığı ve iyi yönetildiği dillendiriliyor.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

PSG’nin kuvvetli olması kadar tepki çekmiyor. Eğer sorun rekabet eksikliği ise Juventus da aynı soruna neden oluyor. Bu sezon Çin sermayesi sayesinde Milan yeniden rekabete dahil oldu. Belki bu sezon iki kutuplu bir Serie A izlenebilecek.

Sporun Tarihi ve Sporda Şiddet

Real Madrid ve Barcelona örneği

İspanya’da son 13 sezonda Barcelona ve Real Madrid dışında yalnızca bir defa başka bir kulüp şampiyon oldu. Atletico Madrid, 2013-2014 sezonunda şampiyon olarak bir istisna olmayı başardı. Daha evvel ise 2003-2004 sezonunda Valencia şampiyon olmayı başarmıştı. Valencia o dönemde Şampiyonlar Ligi‘nde de başarılı bir performans sergilemişti. İspanya futbolunda iki kulübün rakiplerine 5’er 6’şar gol atarak şampiyonluk yaşaması, futbolseverler tarafından rekabet ortamının ortadan kalkması olarak algılanmıyor. Sebebi ise çok basit çünkü o şekilde lanse edilmiyor.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

Fenerbahçe neden başarısız

İspanya’da rekabetten uzak maçlar

Avrupa’da büyük ligler arasında futbolun rekabetten en uzak olduğu lig, İspanya Ligi‘dir. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Almanya ile Estonya maçı zorluğunda geçen lig maçları ve zaman zaman Belçika ile Cebelitarık arasında geçen hazırlık maçı kıvamında dengesiz maçlarla geçen bir lig var. Ancak rekabet ortamının olmaması dile getirilmiyor.

3 Temmuz Fenerbahçe’ye şike kumpası

PSG rekabeti arttırıyor

Futbolseverlere algılatıldığı gibi PSG rekabeti ortadan kaldırmıyor. Aksine Avrupa futbolunda rekabeti arttırıyor. Sürprizden uzak Şampiyonlar Ligi‘ni renklendiriyor. PSG bahsedildiği gibi rakipsiz bir takım haline gelmedi. Belki ileride Avrupa’daki en iyi kadroya sahip olabilir. Ancak şuan kadrosu abartıldığı kadar kaliteli ve geniş değil.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

Real Madrid’in kadrosu, PSG’den daha kaliteli. PSG’nin tüm transferlerine rağmen bu sezon da Real Madrid, Şampiyonlar Ligi’nde en büyük favori olarak görünüyor. Manchester City veya Chelsea ile PSG eşleştiğinde dengesiz karşılaşmalar geçmeyecek. Aksine maç ortada geçecektir. Futbolseverler için keyif veren müsabakalar olacak.

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine 

Bayern Münih Real Madrid ve Barcelona hegemonyasını neden savunuyoruz

Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid, Barcelona ve Bayern Münih üçlüsünün her sene yarı finale ulaşması, futbolseverler açısından ne anlam ifade ediyor? Avrupa’da futbolun kıtasallaşmasının gündemde olduğu bugünlerde Chelsea, Milan, PSG ve Monaco gibi takımların güçlenmesi, seyir zevkini ve rekabeti arttırıyor. Avrupa futbolu bu rekabet sorununu yaşamıyor olsaydı, Chelsea, Manchester City, PSG, Monaco ve Milan gibi kulüpler Arap ve Çin sermayesine verilmezdi.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

Leviathan devlet ve özellikleri

Avrupa futbolu heyecanını kaybediyordu

Avrupa futbolu, 2009 yılından bu yana heyecanını ve rekabet duygusunu kaybediyordu. Şampiyonlar Ligi, Avrupa futbolunun zirvesi ve vitrinidir. 2009’dan bu yana vitrine aynı takımlar çıkabiliyor ve diğer kulüpler ile makas her geçen gün açılıyordu. Futbolseverlerin rekabet talebi, Arap sermayesi ve Çin sermayesi tarafından görüldü. 2011 yılında Katarlı Nasser Al-Khelaifi, Paris Saint-Germain’i satın alarak bir vizyon örneği sergiledi. Ligue 1’e bu yatırımı yapmak cesaret ve vizyon gerektirir. Avrupa futbolunda 2009-2010 sezonu ile başlayan rekabet ortamının yok oluşunu 1 sene içerisinde görmek ve yatırım yapabilmek dahi büyük bir başarıdır.

İttihat ve Terakki Partisi ve tarım

5 sezonda 4 farklı şampiyon

İngiltere’de Premier Lig’de son 5 sezonda 4 farklı kulüp şampiyonluk yaşamayı başardı. Chelsea ve Manchester City, Doğu sermayesi tarafından kulüpler. Leicester City ise küme düşmesi beklenirken şampiyonluğu yaşayan büyük bir piyangoydu. Son olarak, Manchester United ise Sir Alex Ferguson ile son şampiyonluğunu yaşadı. İngiltere’de futbolda rekabet ortamı, yabancı sermayenin kulüpleri satın alması ile arttı.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 1

Chelsea ve City faktörü

Manchester City ve öncesinde Chelsea’nin yabancı sermaye tarafından satın alınması, İngiliz futbolunda rekabeti arttırdı. Manchester United ligi tek başına domine ediyordu, tıpkı Almanya’daki Bayern Münih örneği gibi. Ancak Chelsea ve Manchester City‘nin de yarışın içine girmesiyle, Premier Lig‘in marka değeri arttı. Avrupa futbolu, İngiltere’deki rekabet ortamını örnek almalı, ligin ekonomik değerinin artışında rekabetin önemi, UEFA yönetimi tarafından yok sayılıyor.

Recep ile Nadan

Avrupa futbolu ve Şampiyonlar Ligi

Avrupa futbolu ve onun vitrini olan Şampiyonlar Ligi, rekabetin yeniden gelişmesi ile büyük bir değer kazanacak. Avrupa futbolu içerisinde PSG ve Monaco‘nun Basel veya Olympiakos seviyesinde olması, Şampiyonlar Ligi’ne hiçbir kazanç sağlamayacak. Şampiyonlar Ligi’nin tıpkı Premier Lig‘de olduğu gibi rekabet ortamına ihtiyacı var. Arsene Wenger‘in güçlü olduğu dönemde söylediği gibi 8 yiyen takımların Şampiyonlar Ligi’nde işi olmamalı.

Avrupa futbolu

Avrupa futbolu

Real Madrid, Barcelona ve Bayern Münih, Şampiyonlar Ligi’nde son 8’e kalmayı hatta son 4’e kalmayı garanti görememeliler. Çin sermayesi sayesinde yeniden ihya edilen Milan’ın varlığı, Juventus’un istikrarlı yükselişi, Monaco ve PSG’nin yapılanmaları, Chelsea ve Manchester United‘in yükselişi, Avrupa futbolunu ileriye taşıyacak. Gelecek sene Milan’ın da Şampiyonlar Ligi’ne dönmesi, Avrupa futbolu açısından önemli bir kazanç olacak. İlk 8 için 20’den fazla dev kulübün yarışması, Şampiyonlar Ligi‘nin marka değerini daha da arttırabilir.

FFP de bu amaç için uygulanmalıdır. Kaliteli oyuncuların onlarca zayıf takıma serpiştirilmesinin önüne geçmek ve Avrupa futbolunun 20 büyük kulübünde toplanması için şekillendirilmelidir. Tüm kadrosu ortalama olan bir takımda kaliteli bir oyuncunun olması, o oyuncunun potansiyelini göstermesine engeldir. Kaliteli oyuncuların kaliteli oyuncularla birlikte, kaliteli oyunculara karşı oynayabilmesi, Avrupa futbolunu zirveye taşıyacak ve rekabeti arttıracaktır.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Melike Öğretmen’e…

Kadıköy’de nargile kafeler neden popüler?

Babamın Hikayesi

Sürgün ve Türkiye

Kurtuluş

Güney Amerika’da oligarşi ve diktatörlük