Ali Koç

Ali Koç listesi ve seçim süreci

Ali Koç geçmişte Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım’ın yönetim kurulunda da yer alan bir Fenerbahçe taraftarı ve işadamıdır. Ali Koç listesi bakımından ketum davranmaya ve süreci doğru yönetmeye çalışıyor. Ali Koç Fenerbahçe seçim süreci içerisinde adımlarını doğru atan ve taraftarı dinamik hale getirmeyi başaran bir aday oldu. Ali Koç kongre öncesinde Fenerbahçe Kongre üyeleri ve taraftarlar ile sıcak teması koruyor ve iletişim konusunda ciddi adımlar atıyor.

Ali Koç listesi bakımından bir tüyo vermemiş olması, seçim sürecinde ekip konusunda iftira ve karalama kampanyalarına karşı önlem niteliği taşıyor. Ali Koç kongre çalışmaları için her kesimden kongre üyeleri ile temas kurarak, camia içerisinde bütünleştirici bir tutum sergileyeceği imajı çiziyor. Aziz Yıldırım yönetiminde son dönemlerde camiada ayrışma ve hantallık baş göstermişti. Ancak Ali Koç Fenerbahçe seçim döneminde Kongre üyeleri ve Fenerbahçe taraftarını aktif hale getirerek, camiada dinamizm eksikliğini henüz Başkan seçilmeden bertaraf edeceğini gösterdi. TUSİAD Başkanlığı için adı geçen Koç, gönlünde Fenerbahçe Başkanlığı‘nın yattığını söyleyerek kolları sıvadı ve harekete geçti. Çırağan’daki tanıtımda yaptığı konuşma dahi taraftarı motive etmek için bir adım oldu.

Ali Koç listesi

Fenerbahçe seçim sürecinde mevcut Başkan Aziz Yıldırım ve Koç aday olarak ortaya çıktı. 20 senedir Aziz Yıldırım’ın kulübü yönetmesi ve metal yorgunluğu yaşanması, taraftarı alternatif adayı desteklemeye yönlendirdi. Ali Koç listesi bakımından hiçbir açık vermemeye dikkat ediyor. Kulislerde dahi kadro hakkında bir bilgi dolaşmaması, ekibin de ağzının sıkı olduğu gösteriyor. Başkan seçilmesi durumunda içeriden haber sızdırılması gibi bir sorunun yaşanmayacağının da güvencesi olarak anlaşılabilir.

Ali Koç ve Aziz Yıldırım

Ali Koç ve Aziz Yıldırım

Kadronun ağzının sıkı olması, yukarıda bahsedilen olumlu izlenimler uyandırmasının yanında başka kazanımlar da sağlıyor. Listede yer alan isimler hakkında dedikodu ve karalamaların manipülasyon odaklı çalışan kimi medya kuruluşlarda yer almamasını sağlıyor. Seçim sürecinde iftiralar ile karşılaşmamak adına son ana dek yönetim listesinin açıklanmaması büyük bir olasılık olarak beliriyor.

Yönetim listesi işadamı yoğunluklu mu olacak

3 Haziran 2018 Fenerbahçe Kongresi‘nde gerçekleşecek olan seçimde oylanacak olan listenin aktif görev alacak isimlerden oluşması büyük bir olasılıktır. Yönetim kadrosunda işadamları yer alsa da popüler isimler üzerine kurulu bir liste olmayacaktır. Camia içerisinde gözde bazı isimler yer alsa da, kadro popülist bir yaklaşımla tanınmış işadamları ile şişirilmeyecektir. Fenerbahçe’nin hantal bir yapıdan kurtulabilmesi için önemli adımlar atmak için 3 Haziran’da Kongre üyelerinin oylayacağı listenin daha mütevazi olması beklenebilir.

Ali Koç kongre çalışmaları

3 Haziran 2018 Fenerbahçe Kongresi’nde mevcut Başkan’ı yenebilmek için ciddi bir seçim çalışması yürütülüyor. Koç, bir spor kulübünden ziyade Devlet Başkanı olabilmek için aday olmuş gibi çalışıyor. Çağdaş seçim kampanyalarının bir ürünü olan süreç, Fenerbahçe’nin geleceği hakkında da önemli ipuçları barındırıyor. Ali Koç kongre çalışmaları, geçmişin aksine taraftarı ve kongre üyelerini harekete geçiren  bir toplumsal hareket biçiminde yürütülüyor. Seçimin ertesi gününde taraftarın ve kongre üyelerinin uykuda olmaması için zaferin kendilerine ait olduğu izlenimi verilmeye dikkat ediliyor. Yalnızca bir seçim süreci yönetmiyor, aynı zamanda taraftarı başarıya ortak ederek kulübe olan aidiyeti ciddi derecede arttırıyor.

Ali Koç

Ali Koç

Kongre üyeleri ve Fenerbahçe taraftarını onurlandırıyor

Aday olduğunu açıkladığı günden itibaren Fenerbahçe Kongre üyeleri ve taraftar ile doğrudan temas kurmaya dikkat ediyor. Düzenli olarak yaptığı toplantılar ile kongre üyeleri ve taraftarı konferans salonlarına davet ediyor ve kendi meramını bizzat kendisini dile getiriyor. Kongre üyelerine ve taraftara değerli olduğunu hissettiriyor. Hakaret edilen bir taraftar olmaya tepki duyan taraftar için muhatap alınarak bizzat adayın bilgi vermesi, insanları onurlandırıyor. Fenerbahçe yönetimi ve Fenerbahçe kongre üyeleri arasındaki iletişim eksikliğinin Başkan seçilmesinin ardından devam etmeyeceği izlenimi veriyor.

Ali Koç Fenerbahçe seçim

Aziz Yıldırım ile girdiği yarışta galip çıkmanın yanı sıra Fenerbahçe’yi de olumlu yönde etkilemeyi amaçlıyor. Ali Koç Fenerbahçe seçim süreci boyunca 4 Haziran sabahında Başkan olarak uyanması halinde yaşanabilecekleri daha da güzel hale getirecek bir çalışma yürütüyor. Seçim çalışmalarında Fenerbahçe kongre üyeleri ve Fenerbahçe taraftarının aktif olarak yer alması, her iki kesim için de heyecan yaratıyor. Henüz şimdiden seçim sonrası için taraftar ve kongre üyeleri kolları sıvamaya başladı. Yalnızca bir Başkan seçilmeyecek, aynı zamanda müdahil olunan bir süreç başarı ile geride bırakılmış olacak. Henüz seçim aşamasındayken taraftara kazanma inancı aşılanıyor.

Ali Koç

Ali Koç

Fenerbahçe yapılanma süreci boyunca yoğun bir taraftar desteğine ve sabrına ihtiyacı olacak. Seçim süreci de bu bakımdan önemli bir kazanç sağlayacak. Taraftar bakımından yoğun bir destek alınarak başarı için gerekli olan ortam yaratılıyor. Seçim kazanan kongre üyeleri ve taraftar, harekete geçmiş olduğu için sezona Fenerbahçe’nin taraftar desteği ile başlaması için uygun bir atmosfer yaratılıyor. Ek olarak, Fenerbahçe taraftarının neredeyse tamamına yakını Aziz Yıldırım yerine alternatif adayı destekliyor. Bu bakımdan, taraftarın yeniden Şükrü Saraçoğlu’nda ve Fenerium mağazalarında ciddi bir destek sağlaması planlanıyor.

3 Temmuz Fenerbahçe’ye şike kumpası

Ali Koç iletişim

Ali Koç iletişim yöntemleri bakımından oldukça donanımlı bir işadamı. Kendisi Fenerbahçe’nin en önemli sorunlarından olan iletişim sorunu için bir çözüm umudu sunuyor. Fenerbahçe yönetimi ve taraftar, Fenerbahçe kongre üyeleri ve taraftar, Fenerbahçe ve medya, Fenerbahçe ve olası sponsorlar arasında olmak üzere birçok iletişim eksikliği ile mücadele etmek zorunda kaldı. Fenerbahçe iletişim konusunda oldukça zor durumda. Haklı olduğu zamanlarda dahi Fenerbahçe kendisini ifade etmediği ve iletişim yollarının kapalı olmasından dolayı haklılığını ortaya koyamıyor. Ancak seçim sürecinde de anlaşıldığı gibi, Koç Fenerbahçe’ye yalnızca ekonomi ve sportif başarı vaat etmiyor. Aynı zamanda süreklilik ve iletişim vaat ediyor.

Ali Koç

Ali Koç

3 Haziran 2018 Fenerbahçe Kongresi, Fenerbahçe taraftarı için özel  bir anlam ifade ediyor. 20 senedir kulübü yöneten ve ismi gibi yöntemleri de yıpranmış Aziz Yıldırım’a karşı seçilebilecek belki de tek aday Koç idi. Fenerbahçe’nin yeniliğe ihtiyaç duyduğu bu süreçte kendisinin aday olması, camia açısından bir talih oldu. Sebebi ise olası Başkan adaylarından bir çoğu Aziz Yıldırım konusunda seçilme ihtimaline sahip değil. Kulüp içerisindeki sorunları doğru tahlil eden ve henüz adaylık sürecinde bu sorunları çözmek için kolları sıvayan bir Başkan adayının olması, hem Fenerbahçe hem Türk futbolu için önemli bir fırsat olacak.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken yazılar:

Yabancı sınırı ve Türk futbolu

Avrupa futbolunda rekabet ve Arap sermayesi

Fenerbahçe yolsuzluk dosyası

Fenerbahçe neden başarısız

Sporun tarihi ve Türkiye’de spor kültürü

Futbol ve Taraftar

Sporun Tarihi ve Sporda Şiddet