Darbe girişimi

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi Üzerine

15 Temmuz 2016 akşamında Türk Siyaset Tarihi‘nin ve TSK’nin en büyük utançlarından birisi yaşandı. TSK içerisindeki bir grup asker darbe girişiminde bulundu. Türkiye’nin hiçbir dönem yaşamadığı utançlar ve aynı zamanda gururlar yaşandı. Türkiye’de ilk defa Parlemento sözüm ona iktidarı almak isteyen darbeciler tarafından bombalandı. 15 Temmuz Darbe girişimi, Türk siyasi tarihine yön verdi. Milli irade ve Türkiye yeniden şekil kazanacak.

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi Üzerine

Hiçbir darbe hiçbir şekilde Türkiye’nin ve demokratikleşme umudu olan ülkeler için umut olamaz. Darbeyi bir umut olarak görenler varsa da zihniyetin tehlikeli olduğunu görmek zorundalar. Parlemento’yu bombalayan bir zihniyetin AK Parti’den daha iyi olacağı düşüncesine kapılmak dahi gerçekçilikten çok uzak. Hiçbir darbeci zihniyet, AK Parti’den çok daha iyi bir alternatif oluşturamaz. AK Parti’yi desteklemese dahi, Türkiye’nin Parlemento’sunu bombalayanlara karşı birlik ve beraberlik göstermesi gerekiyor.

AK Partili olsun veya olmasın fark etmez, savunulan AK Parti değil, Türkiye’de yasama ve yürütme erki olmalı. Türkiye’de milletin iradesine ket vurulmaya çalışıldı. Millet ise bu teşebbüse karşı ilk defa karşı koydu. Türkiye’de halk ilk defa darbeye karşı direniş gösterdi. Darbe girişimlerini siyasetçiler ve asker arasında bir ilişki olarak okumak yerine, milli irade ile asker arasındaki ilişki olarak okudu. Bu doğru okuma sayesinde bir daha darbe hayali kuranlar olur ise kolay kolay cesaret edemeyecekler.

TRT’yi ve ordunun komuta merkezini işgal ederek milli iradeye ket vurulamayacağını ordu içerisindeki darbe yanlılarının başarıya ulaşamayacağı öğrenildi. 1980’den bugüne Türkiye’de ve dünyada çok büyük değişimlerin yaşandığının farkında dahi olmayan ilkel zihniyetin başarılı olamayacağı bir kez daha anlaşıldı.

Türkiye’nin artık demokratik kazanımlarının üzerine koyması ve Gazi sıfatı kazanan Parlemento‘ya daha sıkı sarılması gerekiyor. Türkiye’nin darbe girişimi sonrasında sakinleşme sürecine girmesi ve iç politikada tansiyonu düşürmesi gerekiyor. Elbette cemaatler ile mücadele konusunda da kararlılık gösterilmesi gerekiyor. Fethullah Gülen ve çetesinin Türkiye için büyük bir tehdit oluşturduğunu tüm Türkiye çok acı bir şekilde öğrendi. Fethullah Gülen’in fedailiğini yapanlar kamu kurumlarından hızlı bir şekilde ayıklanması gerekiyor. Bu aşamada ise yeni bir yapılanmaya gidilmesi gerekiyor. Geçmişten ders almalı ve kamu kuruluşlarına atamalar yapılırken kişilerin hür iradesinin olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Türkiye’nin yeni bir haşhaşi yapılanmasını daha gelecekte yaşamaması için hür bireylerin kamu kuruluşlarına yerleştirilmesi gerekiyor.

Türkiye ve Rusya İlişkileri

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası