Herkesin Dergisi

7 Haziran Seçimleri Sonrası Dolar/Türk Lirası

Haziran seçimlerinden sonra televizyonlarda ve gazetelerde tartışılan bir konu olan bütün vatandaşları yakından ilgilendiren usdtry (dolar/Türk Lirası) paritesinin haziran seçimlerinden sonraki süreci grafik yardımıyla yorumlayıp sonraki süreçte bizi nasıl bir senaryo bekliyor onlara değineceğim.

Öncelikle dolar kurundaki artış, gıda fiyatlarında artışlara, benzin fiyatlarına, enflasyonun artmasına, milli gelirin erimesine ve özel sektörün dış borcundaki artışlara sebep olacaktır. Bu yüzden doları çok yakından takip ediyoruz.

Herkesin Dergisi

www.herkesindergisi.com

 

Yukarıdaki grafik günlük olarak usd/try kurundaki fiyat değişimini göstermektedir. Başlangıç tarihimizi 5 Haziran olarak alırsak cuma günü piyasa 2.6602 seviyesinden kapanmış ve seçim sonrası sandıktan en çok oy alan AKP hükümet kurmak için yeterince millet vekiline sahip olamayınca buna ek olarak seçimin ardından MHP ve CHP genel başkanları olası bir koalisyona sıcak bakmadıklarını söylemesi doları 2.8085 seviyesine çıkarmıştır. İlerleyen haftalarda Cumhurbaşkanının en çok oy alan partiye hükümeti kurma yetkisi vermesi ve CHP’nin olası bir koalisyona sıcak bakması piyasalar açısından olumlu fiyatlanmış ve kur 2.6239’lara kadar gerilemiştir, fakat olası koalisyona olumlu tepki veren piyasa seçimlerin yenilenmesi sürecine girilmesi ve terör olaylarındaki ciddi artış dolara üst üste rekorlar kırdırmış, parite 3.0735 seviyesine ulaşmıştır.

Rekor seviyelere çıkan dolar kuru spekülatif hareketlerle ve Fed tarafından olası faiz artışının aralık ayı toplantısına ertelenmesiyle rahat nefes aldı. Ardından Türk Lirası, Kasım seçimlerine 2.90 seviyelerinde girdi. Kasım seçimlerinde sandıktan tek parti çıkmasıyla 2.7508 seviyelerine hızlı bir şekilde gerileyen dolar kuru, dış konjonktürde  ABD tarafından olası bir faiz artışını fiyatlamaya başladı ve dolar tekrar 2.82 seviyelerine yükseldi.  Türk ekonomisinin iç ve dış konjonktürlerden bu kadar çabuk etkilenmesi en kırılgan 5 ekonomiden biri olmamıza neden oldu. Peki piyasalar şimdi neyi fiyatlayacak?  Dolar kuru tekrar 3tl olur mu sorusunun cevabı FED olacaktır. Yani ABD’nin aralık ayında olası bir faiz artışı, usd/try kurunda yeni rekorları görmemize neden olacaktır. Eğer Fed aralık ayını da pas geçerse dolar kurunda gevşemeler görülebilir.