Yaşar Nuri Öztürk

Yaşar Nuri Öztürk kimdir? Yaşar Nuri Öztürk kitapları

Yaşar Nuri Öztürk kitapları ile İslam dininin anlaşılmasına büyük katkı sağlamıştır. Yaşar Nuri Öztürk namaz konusunda topluma öğütler vermiştir. Yaşar Nuri Öztürk Kuran meali pdf ile tüm dünyaya ulaşmıştır. Yaşar Nuri Öztürk yazıları ile tüm ülkede İslam dininin anlaşılması için etkili olmuştur. İslam dini ile siyasal islam ideolojisinin ayrılması için çaba göstermiştir. Yaşar Nuri Öztürk kimdir? Öztürk tefsir çalışmaları ile Kur’an-ı Kerim’in anlaşılabilmesi için büyük emek vermiştir.

Yaşar Nuri Öztürk, Marmara İlahiyat Fakültesi’nin kurucu dekanıdır. Öztürk, profesör ünvanı elde etmiştir. Dünyanın sayılı İslam felsefesi profesörleri arasında gösteriliyor. Yaşar Nuri Öztürk kitapları pek çok dile çevrilen bir alimdir. Hem İslam coğrafyasında hem Batı medeniyetinde İslam felsefesi dalında itibar ettiği sayılır alimler arasında gösteriliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Müslüman alimler, Öztürk’ün tefsir çalışmalarını referans olarak almıştır. Yaşar Nuri Öztürk kimdir?

Yaşar Nuri Öztürk kimdir

Yaşar Nuri Öztürk kimdir sorusunun yanıtına yaşamı ile başladığımızda ilk önce 22 Haziran 1945’te doğduğunu söyleriz. Öztürk, Trabzon  Sürmene’de doğdu. Öztürk’ün annesi Bayburtlu, babası ise Trabzon Sürmeneli bir din adamıdır. Din adamı bir babanın evladı olan İslam felsefesi profesörüdür. İslam felsefesi profesörlüğü ünvanı dışında hukukçu olarak da biliniyor. Prof. Öztürk, Hukuk Fakültesi’nden de mezun olmuştur. Öztürk, avukat olarak da ün yapmıştır. Hem Türkiye’de, hem de tüm dünyada İslam profesörü olarak tanınmıştır.

Öztürk, Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili seçilmiştir. CHP ile fikir ayrılıkları nedeni ile kısa sürede yollarını ayırmıştır. CHP’den ayrıldıktan sonra Halkın Yükselişi Partisi kurmuştur. Yaşar Nuri Öztürk parti konusunda hiçbir zaman sadık kalmamıştır. Öztürk parti disiplini yerine doğruları kendisine ilke edinmiştir.

Prof. Öztürk din

Prof. Öztürk, din eğitimini babasından almıştır. Öztürk’ün babası din alimi olduğu için oğlunu da din konusunda eğitmiştir. Henüz 9 yaşındayken hafız olmayı başarmıştır. Çocukluk döneminde Kur’an-ı Kerim‘i babasından öğrenmiştir. Öztürk, 1970 yılında Son Havadis gazetesinde dini yazılar yazmıştır. Namaz kıldırmak için para alınmayacağı düşüncesi nedeni ile Diyanet İşleri Başkanlığı‘ndaki vazifesinden istifa etmiştir. Tam olarak 26 sene üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Öztürk’ün çalışmaları, tüm dünyada ses getirmiştir. Siyasal İslam ideolojisinin Amerika Birleşik Devletleri tarafından aktif hale getirilmesi ile birlikte, Öztürk pasif hale getirilmiştir.

3 Kasım 2002’de CHP milletvekili seçilmesine rağmen CHP ile ilişkisi kısa sürmüştür. Parti ile fikir ayrılıkları derinleşince CHP’de daha fazla durmayarak istifa etmiştir. İstifasından bir süre sonra 16 Şubat 2005 tarihinde Halkın Yükselişi Partisi’ni kurmuştur. Ancak Öztürk’ün siyasi hayatı beklediği gibi gelişmiştir ve başarılı olamamıştır. Ancak Öztürk üzerine düşeni yapmak istediği için siyasi partiyi kurmaktan vazgeçmemiştir.

Yaşar Nuri Öztürk, dinin siyasi çıkarlar için kullanılmasına karşı olduğu için hem iktidar hem muhalefet tarafından dışlanmıştır. Ancak doğru olduğuna inandıklarını dile getirmekten de geri kalmamıştır. Kitapları, yazıları ve konuşmaları ile halkı uyarmaya çalışmıştır. Profesör Öztürk, 19 Ekim 2009 tarihinde üniversitedeki vazifesine yeterli enerjiyi ayıramadığını nedeni ile Halkın Yükselişi Partisi’nin Genel Başkanlığı’ndan istifa etmiştir.

Profesör Öztürk yaşamının son yıllarını sağlık sorunları ile mücadele ile geçirmiştir. Ancak hastalığı döneminde de çalışmalarına ara vermemiştir. Kanser hastalığına yakalandığı için 23 Haziran 2016‘da hayata gözlerini yummuştur. Öztürk, Türk İslam felsefesi profesörü, gazeteci, yazar, avukat, televizyon programcısı, siyasetçi, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kurucu dekanı ünvanları ile hatırlanacaktır.

İlgi çekebilecek yazılar:

Celal Şengör kimdir? Celal Şengör kitapları

Cezayir bağımsızlık savaşı ve Cezayir’de Fransa zulmü

Ölüme yergi, Tamer Başkan anısına…

Türkiye İran ilişkileri

Yeni yazıları takip edebilmek için Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası