Tesla kimdir

Tesla kimdir? Tesla otomobil kurucusu kim?

Nikola Tesla kimdirNikola Tesla Sırp kökenli bir bilimadamıdır. Sırbistan’ın Similjan kasabasında doğdu. Nikola Tesla otomobil sektöründeki Tesla markasının sahibi zannediliyor. Tesla model S, Tesla model 3 ve Tesla model X gibi teknoloji harikası otomobillerin Nikola Tesla ile ilişkisi var mı? Tesla araba yapmayı düşündü mü? Tesla sözleri ile ne gibi sonuçlara yol açtı? Tesla araba kimin?

Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla aslen nerelidir gibi birçok soru merak uyandırıyor. Ancak Tesla’nın icatları ve Tesla’nın araştırmaları en büyük araştırmayı hak eden konulardır. Nikola Tesla, fizikçi, elektro fizikçi ve mühendis kimliği ile bilim dünyasına adını altın harfler ile yazdırdı. Nikola Tesla, elektriğin kablosuz olarak taşınabilmesi ile tarihe damga vurmuştur. Nikola Tesla’ya dek elektriğin taşınabileceği düşüncesi hayal dahi edilemiyordu. Nikola Tesla, Londra Fuarı’nı aydınlatarak elektriğin kablosuz da taşınabileceğini tüm bilim dünyasına göstermeyi başardı. Tesla model S, Tesla model X ve Tesla model 3 ismi ile üç araba üretilmiştir. Tesla araba ile Tesla’nın organik bir bağı yoktur. Ancak Tesla’nın elektrik üzerine çalışmaları nedeni ile aracın ismine ilham olmuştur.

Nikola Tesla, birçok kesime göre anlaşılması zor bir dahi idi. Hatta Tesla için sosyopat dahi denebilirdi. Tesla hayatı boyunca asla evlenmedi ve evlenmeyi aklından dahi geçirmedi.

Tesla kimdir

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde dünyaya geldi. Tesla, Sırbistan’ın Similjan kasabasında dünyaya geldi.

Sırp kökenli Amerikalı fizikçielektro fizikçi ve mühendis olan Tesla dünya bilim tarihini kökten değiştiren deneylere ve icatlara imza atmış bir dahidir.

Bugün bilinen tüm iletişim teknolojilerinin, uzay teknolojilerinin, kablosuz iletişimin vs temelini atan büyük dahi Tesla şık, titiz ve temiz giyinmeye özen gösterirdi. Bunun bilimsel araştırmalarında önemli olduğunu düşünüyordu.

Tesla buluşları

Nikola Tesla buluşları ile döneminin en önemli mucidi olmayı başarmıştır. Thomas EdisonWatteside Enerji TesisiAllis Charmes fabrikası mühendisleri ile yaşadığı kavgalar, icat ettiği söylenen düz motorlu Nikola Tesla tribünlerinin ortaya çıkamamasına neden oldu, bugün bile hakkında yeterli bilgi sahibi olamamıza ve bu projenin ortadan kaybolmasına sebeb oldu. Tesla ve Edison’un dünya bilim tarihine akım savaşları olarak geçen çekişmesi de bu tarihlere rastlar.

Tesla hayatı

Tesla’nın babası bir papaz idi. Oğlunun da kendi gibi papaz olmasını istiyordu. Annesi okuma yazma bile bilmeyen ancak çevresinde pratik ev aletleri mucidi olarak bilinen bir kadındı.

Tesla annesini “yaratıcı bir dahi adayı“ olarak tanımlıyordu. Annesinin desteği ile fizik ve matematik bilgisini geliştiren Nikola 1878 de Avusturya Prag Politeknik Üniversitesinin Graz’daki okulunda eğitim gördü. Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrendi.

Cahit Arf hayatı! Cahit Arf eserleri

Tesla beş çocuklu bir ailenin oğlu idi. Ağabeyi 12 yaşında iken bir at kazasında ölmüştür. Bazı kaynaklar da ağabeyinin atının Tesla tarafından ürkütüldüğü ve kazanın meydana geldiği yazmaktadır. Milca, Angelina ve Marica isimli üç kız kardeşi olan Tesla ailesi ile Gospic’e seyehat etti.

Bilime olan takıntısı ve biraz asosyal kişilik nedeni ile 3.sınıfta iken okulu bıraktı. Daha sonra ailesinden ayrılıp bir otomobil fabrikasında çalışmaya başladı.

Bir dönem geçirdiği ekonomik ve sosyal sıkıntıların ardından Prag da Charles Ferdinand Üniversitesine başladı. Babasının ölümü ile okulu bıraktı. Paris’te bir telefon şirketinde çalışmaya başladı.

Bu dönemde doğru akım ve dinamolar üzerine epeyce bilgi sahibi oldu. Bu firmada döner makinelerini korumak için regülatör benzeri kontrol cihazları icadı yaptı.

Tesla sözleri

Tesla sözleri ile de şaşkınlık yaratmayı başarmıştır. Tesla sözleri kadar sessizliği ile de ilgi çekmiştir. Hayatının son dönemlerinde giderek garipleşerek içine kapandı. Bibliyografisini yazmak için kendini arayanları da kabul etmiyordu. Birçok bilgiyi not almaya gerek duymuyordu ve her şeyi aklında tutabiliyordu. Yıllarca doğru uygulamalarıyla bu yeteneğini kanıtladı.

Büyük dahi Tesla, 100 yaşına geldiğinde tüm bilgisini ve anılarını yazdığı bir eserde toplayacağını söyledi. 150 yıl yaşayacağına inanıyordu.

Aziz Sancar hayatı! Aziz Sancar sözleri

Tesla Edison

2. Dünya savaşı sırasında öldüğünde özel kasasına ABD askeri güçleri tarafından el konuldu. Yaşamının son günlerinde Teleforce silahın dediği bir silah üzerine çalışıyordu. Onun ölümünden sonra bugün California Üniversitesi tarafından icat edilenlerin, onun eserleri olduğu ileri sürülmektedir.

Kendine özgü tutarsızlıkları ve inatları vardı. Edison ile birlikte ona da verilen 4000 dolarlık Nobel ödülünü red etti.

Daha sonra Edison’u sevenlerin kurduğu AIEE tarafından 1917 de kendisine verilen Edison Madalyasını kabul etti. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deney ve buluş ile 26 ülkede 300 e yakın patenti olan bu dahi bilim adamı için hala New York dahil pek çok ABD eyaletinde Tesla Günü adı ile 10 Temmuz’da kutlamalar gerçekleşmektedir.

Tesla kimdir

Tesla kimdir

Hatta onu adı ile anılan bir Rock Grubu bile vardır. Manhattan’ın 40. Sokağının ve 6. caddesinin kesişim noktasına Nikola Tesla Corner ismi verilmiştir. 1931 yılında Time Dergisi doğumunun 75. yıldönümünde onu kapak edinmiştir.

Halil İnalcık hayatı ve Halil İnalcık devleti aliyye

Her şeyi mükemmel yönetiyordu ancak parayı yönetmeyi bilmiyordu. Hayatının son yıllarını otel odalarında alacaklılardan kaçarak geçirdi. 7 Ocak 1943’te New Yorker Oteli’inin bir odasında kalp krizi nedeni ile hayata gözlerini yumdu. Bilim dünyası sırlarla ve icatlarla dolu bir dahiyi kaybettiği için büyük bir eksiklik hissedecek.

Tesla kimdir

Tesla kimdir

Tesla otomobil

Tesla otomobil sektöründe faaliyet gösteren bir şirket kurmadı. Ancak Tesla’nın adını yaşatmak adına  Elon Musk, JB Straubel, Martin Eberhard, Ian Wright ve Marc Tarpenning tarafından Tesla Motor kuruldu. Tesla araba, elektrik ile çalışan bir arabadır. Tesla model S, Tesla model X ve Tesla model 3 ismi ile üç model araba üretilmiştir. Tesla, yeni nesil otomobil dünyasının öncüsü olarak kabul ediliyor. 

İlber Ortaylı kitapları ve İlber Ortaylı caps akımı

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası