İlber Ortaylı caps

İlber Ortaylı kitapları ve İlber Ortaylı caps akımı

İlber Ortaylı kitapları ile Türkiye’de tarih dalında damgasını vurdu. İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nin sembolleri arasındadır. İlber Ortaylı gençliği boyunca yine Tarih ile ilgilendi. İlber Ortaylı caps kültürü içerisinde önemli bir yer de edindi. Türkiye’nin en önemli Tarihçi insanı olarak bilinmesine rağmen hoşgörüsü nedeni ile kendisinin capsleri yapılabiliyor. İlber Ortaylı cahil capsleri için sadece gülüp geçiyor. Ancak İlber Ortaylı, “çok cahilsin keşke ölsen capsleri” için “hiç kimse ölmesin” demiştir. İlber Ortaylı eşi ile ilişkisini medyaya yansıtmıyor. İlber Ortaylı kızı ile TV ekranlarına çıkması için talep görüyor. İlber Ortaylı Atatürk hakkında çalışmalar da yaptı. İlber Ortaylı akademik eserler vermeyi hiçbir zaman ihmal etmedi. İlber Ortaylı aman canım söylemi ile TV başındaki Türk milletini gülümsetmiştir. İlber Ortaylı ve Halil İnalcık, Türkiye’nin en iyi tarihçileridir. Ayrıca İlber Ortaylı, Halil İnalcık’ın öğrencisidir. İlber Ortaylı Seyahatnamesi ile son günlerde dikkat çekmiştir. İlber Ortaylı kaç dil biliyor?

İlber Ortaylı caps kültürü içerisinde de önemli bir role sahiptir. İlber Ortaylı kitapları ile Tarih ve entellektüel yaklaşımın önemli bir temsilcisidir. İlber Ortaylı caps çalışmaları için olumsuz tepki göstermedi. İlber Ortaylı dünyada saygı duyulan bir Tarihçi olmayı başarmıştır. İlber Ortaylı Türkiye’nin en iyi Tarihçisi olarak görülüyor. İlber Ortaylı, hocası Halil İnalcık ile beraber Türkiye’nin en önemli Tarihçisi olmuştur. Şerif Mardin, Halil İnalcık gibi isimler de İlber Ortaylı’ya büyük saygı duyuyordu. İlber Ortaylı caps konusunda yorumsuz kalsa da, “çok cahilsin keşke ölsen” capsleri için öyle denmemesi gerektiğini söyledi. İlber Ortaylı kızı ve İlber Ortaylı eşi, Türkiye’nin en çok aranan kelimeleri arasında yer alıyor. İlber Ortaylı kendisi medya önünde olsa da, aile ilişkisini ekranlara taşımamaya büyük özen gösteriyor.

İlber Ortaylı caps

İlber Ortaylı caps

İlber Ortaylı caps

İlber Ortaylı caps kültürü için büyük bir lütuftur. İlber Ortaylı, hoşgörülü bir tarihçi olduğu için hakkında çıkarılan mizahi eserler hakkında hiçbir kötü yorum yapmamıştır. İnci Sözlük‘ün kendisi hakkında hazırladığı capsler hakkında olumsuz bir hareketi olmadı. Herhangi bir telif kaygısı da yaşamadı. İlber Ortaylı, Türk siyasetinde ve Türk toplumunda hoşgörü eksikliğini çıktığı her programda sık sık vurguladı.

İlber Ortaylı caps

İlber Ortaylı caps

İlber Ortaylı kimdir

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya Bregenz’de bir göçmen kampında dünyaya geldi. İlber Ortaylı, kısıtlı imkanlara sahip bir insanın neler başarabileceği konusunda Türk milletine ve tüm dünyaya örnek oldu. Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlber Ortaylı’nın annesi Şefika Hanım ve babası Kemal Ortaylı’dır. İlber Ortaylı, 1949 yılında henüz 2 yaşında iken ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti. Daha sonra ise Ankara’ya göç ettiler. Ankara’da Etlik İlkokulu’na gitti. Almanca öğrenmesi için İstanbul Avusturya Lisesi‘nde hazırlık okudu. Sonrasında ise ortaokul birinci sınıfta eğitim hayatına Ankara Atatürk Lisesi‘nde devam etti. Atatürk Lisesi‘nden 1965 yılında mezun oldu. İlber Ortaylı’nın annesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde görev aldı. İlber Ortaylı, Rusça’yı, Rusya Tarihi’ni ve edebiyatını annesi Şefika Ortaylı’dan öğrendi. İlber Ortaylı kitapları ile Türkiye’de tarih dalında damgasını vurdu.

İlgi çekebilecek yazı: Yeni Orta Doğu’da Bölgesel Güç Olmak

İlber Ortaylı eğitim

İlber Ortaylı eğitim hayatında lisansı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde aldı. 1969 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü‘nü başarıyla tamamladı. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde eğitim aldı. Chicago Üniversitesi’nde master çalışmasını Prof. Dr. Halil İnalcık ile yaptı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı tezi ile 1974 yılında doktor ünvanı aldı. “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” başlıklı çalışması ile 1979 yılında doçent olmayı başarısı gösterdi.

1982 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin akademik politikaları nedeni ile görevinden istifa etti. İlber Ortaylı, Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova’da konuk profesör olarak  eğitim verdi, Roma, Sofya, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde seminerler ve konferanslar yaptı. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde Osmanlı tarihinin 16. ve 19. yüzyılı ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yayınladı. 1989’dan 2002’ye dek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı, 2002 tarihinde Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi anabilim dalı başkanı olmuştur.. İki sene sonra da Bilkent Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi sıfatı ile görev yaptı. Galatasaray Üniversitesi’nde Senato üyesidir. Ayrıca İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti üyesidir.

İlber Ortaylı TV

2004 tarihinde TRT 2’de başlayıp TRT Türk’te hafta sonları yayınlanan “İlber Ortaylı ile” adlı belgeseli halka sundu.

2009 tarihinde NTV’de “İlber Ortaylı ile Tarih Dersleri” adlı bir program yaptı. 2011 yılında Bloomberg HT kanalında da “İlber Ortaylı ile Zaman Kaybolmaz” adlı bir programı yayınladı.

Topkapı Sarayı Müzesi’nin 2005-2012 tarihleri arasında başkanlığını yaptı. 2012 senesinde yaş sınırından emekli oldu. İlber Ortaylı uzun süre Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Başkan yardımcısı ve “Avrupa İran Tetkikleri Cemiyeti” üyesidir.

İlgi çekebilecek yazı: Türkiye İran ilişkileri

İlber Ortaylı kaç dil biliyor

İlber Ortaylı’nın Türkçe, ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca ve Yunanca bildiği iddia edilmektedir. İlber Ortaylı, derinlemesine bir Tarih kültürü oluşturabilmek için dil biliminin çok önemli bir rol oynadığını düşünüyor. Yaşayan diller arasından Rusça, Çince, Farsça, Arapça ve Fransızca’nın öğrenilmesi gerektiğini düşünüyor.

İlber Ortaylı’nın ödülleri

2001 – Aydın Doğan Ödülü’ne layık görüldü.
2006 – “Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio” ödülü
2007 – Puşkin Ödülü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından

İlgi çekebilecek yazı: Recaizade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası – 2

İlber Ortaylı kitapları

Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu (1980)
Tanzimattan Sonra Mahalli İdareler
Türkiye İdare Tarihi
Gelenekten Geleceğe (1982)
Osmanlı Toplumunda Aile (2000)
Osmanlı Mirası (2002)
Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek (2006) (Arapça, Yunanca, İngilizce ve Sırpça’ya çevrildi.)
Son İmparatorluk Osmanlı (2006)
Osmanlı Barışı (2007)
Üç Kıtada Osmanlılar (2007)
Tarihin Sınırlarına Yolculuk (2007)
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı (2008) (Macarca, Yunanca, Sırpça, Makedonca ve Sırpça’ya çevrildi.)
Tarihimiz ve Biz (2008)
Türkiye’nin Yakın Tarihi (2010)
Defterimden Portreler (2011)
Tarihin Gölgesinde (2011)
Yakın Tarihin Gerçekleri (2012)
Cumhuriyetin İlk Yüzyılı (2012)
İlber Ortaylı Seyahatnamesi, Timaş Yayınları (2013)

İlber Ortaylı İmparatorluğun en uzun yüzyılı

İmparatorluğun en uzun yüzyılı adlı kitabında 19.yy Osmanlı modernleşmesini inceledi. Köklü bir tarihsel sürece sahip vâkâyı çözümlemeye çalıştı. Halil İnalcık ve Şerif Mardin ile birlikte Osmanlı Tarihi konusunda en donanımlı tarihçilerdendir.

İlgi çekebilecek linkler:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Cahit Cahit Arf hayatı! Cahit Arf eserleri?

Aziz Sancar hayatı! Aziz Sancar sözleri