Fatma Aliye Topuz

Fatma Aliye Topuz kimdir? 50 liranın arkasındaki kadın kimdir?

Fatma Aliye Topuz kimdir? 50 TL’nin arkasındaki kadın kimdir sorusunun yanıtıdır. Fatma Aliye, ünlü paşalardan Ahmet Cevdet Paşa’nın kızıdır. Fatma Aliye Hanım, 50 liranın arkasında fotoğrafı olduğu için gündeme gelmişti. Fatma Aliye eserleri ile Türkiye’ye önemli katkılar vermiştir. Fatma Aliye kimdir? İşte Fatma Aliye kısaca hayatı…

50 TL arkasında fotoğrafı olan Topuz, 9 Ekim 1862 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Topuz’un babası Ahmet Cevdet Paşa dönemin en önemli paşaları arasındadır. Annesi ise Adviye Hanım’dır. Fatma Aliye Topuz ailesinden eğitim almamıştır. Ayrıca Aliye Hanım’ın mektep veya medrese eğitimi de yoktur. Topuz’un ağabeyi Sedat Bey’in evde aldığı özel derslere kulak misafiri olarak kendisini geliştirme fırsatı yaratmıştır. Fransızca’ya tutkusu ile biliniyor. Topuz Fransızca eğitimi almak için fırsat yaratmasını bilmiştir. Kendi imkanları ile Fransızca konusunda kendisini geliştirmiştir. Türkiye’nin o dönemde kadın hakları ve kız çocuğunun eğitilmesi konusunda sembol olmuştur. Fatma Aliye kimdir? Fatma Aliye 50 TL hikayesi ve işte Fatma Aliye kısaca hayatı…

Kısa saçlı genç kadın

Fatma Aliye Topuz kimdir?

Fatma Aliye Topuz, henüz 17 yaşında iken, 1977-1978 Osmanlı Rus Harbi’nde savaşmış ünlü kumandanın yeğeni Kolağası Faik Bey ile evlendi. Aliye Hanım’ın Faik Bey ile evliliğinden dört kız çocuğu oldu. Fatma Aliye Topuz, evliliğin ilk yıllarında kocasından gizli bir şekilde kitap okudu. Fransızca tercüme işleri yaptı. Hayatının sonraki dönemlerinde kocasının rızasını da alarak Fransızca tercüme işlerine devam etti.
İlk olarak 1889’da ünlü Fransız yazar Georges Ohnet’ın Volonte adlı eserini Meram adı ile çevirdi. Fatma Aliye Topuz, bu eserin çevirmen bölümünde Bir Hanım mahlası ile imzasını atmıştır. Tercüme faaliyetleri oldukça beğenilen ve Ahmet Mithat Efendi tarafından övgü ile bahsedilen Topuz, 1891 yılında, Ahmet Mithat Efendi ile birlikte Hayal ve Hakkikat isimli romana imzasını attı. Romandaki kadın karakterin konuşmalarının tamamı Fatma Topuz tarafından yazıldı. Lakin ünlü roman Ahmet Mithat Efendi’nin imzası ile izleyiciyle buluşma fırsatı buldu.

İlk romanı Muhadarat

Muhadarat, Topuz’un kendi adı ile yayınladığı ilk romanı olmuştur. Tamamen kendine ait olan ilk romanı Muhadarat’tır. Bu roman, 1892 tarihinde yayınlandı. Daha sonrasında ise Udi, Ref’et, Enin ve Levayih-i Hayat adında dört roman daha yayınlamıştır. Fatma Aliye Topuz, romanlarında kadınların gözünden aşk, sevgi, evlilik gibi konuları yazan ilk yazarlardandır. Yazarın kadınların gözünden romanlar yazması, Türk edebiyatı için yeni bir dönemi başlatmıştır.
Fatma Aliye Topuz

Fatma Aliye Topuz

Bir Osmanlı Kadın Yazarının Doğuşu

 1893 yılında, Ahmet Mithat Efendi’nin yazdığı Bir Osmanlı Kadın Yazarının Doğuşu adlı eser, Topuz’un şanını Türk edebiyatı içerisinde büyük ölçüde arttırdı. 1914 yılında yazdığı Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı, Topuz’un kaleminden çıkan son edebi eser oldu. Soyadı kanunundan sonra Topuz soyadını aldı. Fatma Aliye Hanım, 13 Temmuz 1936 tarihinde, İstanbul’da hayata veda etti. Ünlü kadın yazarın mezarı Feriköy Mezarlığı’ndadır.

Fatma Aliye 50 TL

Fatma Aliye Topuz ismi öncelikle Beyoğlu ve Çankaya‘da sokaklara verildi. Son olarak, ünlü kadın yazarın fotoğrafı 2009 yılında yayınlanan 50 TL’lik banknotların üzerinde kullanıldı. Türkiye’de kadın hakları ve kadınların da başarabileceğine yönelik fikirlerin yeşermesinde ünlü kadın yazarın önemli bir katkısı olmuştur. Fatma Aliye 50 TL üzerindeki fotoğrafı ile birçok kadın için sanat konusunda umut olmuştur.
İlgi çekebilecek kısa yazılar: