Celal Şengör

Celal Şengör kimdir? Celal Şengör kitapları

Celal Şengör kimdir? Celal Şengör kitapları hangileridir? Celal Şengör tarihçi midir? gibi pek çok soruya yanıt aradık. Celal Şengör yaşı dolayısı ile Türkiye’nin deneyimli tarihçileri arasında sayılabilir. Ayrıca Profesör Şengör çalışmaları ile de önde gelen tarihçiler arasında yer alıyor. Celal Şengör ailesi ve özel yaşamı ile gündeme gelmiyor. Şengör, Jeoloji mezunudur ve kendi dalında çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Şengör İTÜ bünyesinde yetişmiş başarılı bir bilim adamı olarak biliniyor. Profesör Şengör yazıları ile tarih okuyucularının da dikkatini çekmeyi başardı. Celal Şengör Teke Tek programı yayınındayken Atatürk hakkında söyledikleri ile dikkatleri üzerine çekmişti. Celal Şengör dahi diktatör derken Atatürk hakkında ne demek istemişti? Celal Şengör hayatı ve eserleri…

Celal Şengör hayatı ve yaşam tarzı ile de dikkat çekiyor. Celal Şengör kimdir sorusunun yanıtını verirken Celal Şengör’ün eğitimi büyük bir güvene neden oluyor. Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul’da doğan Şengör, 1973’te Robert Academy‘den iyi bir derece ile mezun olmayı başardı. 1978 yılında ise State University of New York at Albany‘nin jeoloji bölümünden mezun olmayı başardı. Türk bilim adamı aynı üniversitede master ve doktora programlarını tamamladı. 1982 yılında doktora programını bitirdi ve 1981’de İTÜ Maden Fakültesi‘nin Genel Jeoloji kürsüsünde asistan olarak çalışmaya başladı. Celal Şengör yaşı genç olmasına rağmen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başarılı bir akademik yaşam elde etti. 1986 yılında ise TÜBİTAK’ın Bilim Ödülü‘ne layık görüldü. Profesör Şengör tarihçi zannediliyor TV programları sayesinde kendisini tanıyanlar tarafından. Ancak kendisi başarılı bir mühendistir.

Aziz Sancar hayatı! Aziz Sancar sözleri

1988’de Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi’nden şeref bilim doktoru (Docteur ès sciences honoris causa) pâyesi almayı başardı. 1990’da ise Academia Europaea içerisindeki ilk Türk üye olmayı başardı. 1991’de ise Avusturya’da Jeoloji Derneği’nin şeref üyesi oldu. 1991’de ise Kültür Bakanlığı’nın Bilgi Çağı Ödülü’nü kazandı. Profesör Şengör, 1992’de İTÜ Maden Fakültesi’nde Genel Jeoloji Anabilim Dalı‘nda profesör ünvanına erişti. 1993 yılında ise TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi olarak atandı. Profesör Şengör, 1990’lı yıllar boyunca dünyanın dört bir yanında büyük başarılar elde etti. 2000 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi yabancı üyeliğine seçilen ilk Türk oldu.

Celal Şengör’ün kariyeri

Profesör Şengör, Collège de France bünyesinde bilimsel çalışmalar yaptı. İngiltere’de Oxford (Royal Society Araştırıcı bursuyla), ABD’de California Institute of Technology (Moore Distinguished Scholar olarak) ve Avusturya’da Salzburg Lodron ve Paris Üniversitesi’nde misafir profesörlük yapmıştır.

Celal Şengör uzmanlık alanı

Şengör özellikle yapısal jeoloji ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile ün yapmıştır. Bu konularda toplam 6 kitap, 175 bilimsel makale, 137 tebliğ özeti, pek çok popüler bilim makalesi, tarih ve felsefe ile ilgili de iki kitap ve 300’e yakın deneme yazısı yayınladı. Bunların 1997-1998 yılları arasında Cumhuriyet Bilim Teknik dergisindeki “Zümrütten Akisler” köşesinde çıkmış olanları Yapı Kredi Yayınları tarafından 1999’da Zümrütnâme başlığı altında kitaplaştırılmıştır. Şengör ayrıca pek çok uluslararası dergide editör, yardımcı editör ve yayın kurulu üyeliği yapmıştır ve yapmaktadır.

Celal Şengör eşi

Profesör Şengör, 1986 yılında Oya Maltepe ile evlendi. Şengör çiftinin tek çocuğu olan oğlu Asım Şengör 1989 yılında doğdu. Şengör, özel hayatı ile medya arasında derin bir çizgi çekmeyi başarmıştır. Aile yaşamı ile gündeme gelmeme konusunda özen gösteriyor. Şengör’ün oğlu da, eşi olan Oya Maltepe de bu konudaki hassasiyeti anlayış ile karşılıyor.

Celal Şengör sözleri

Celal Şengör sözleri ile birçok konuda tepkileri üzerine çekiyor. Profesör Şengör en son Big Bang Teorisi‘ne inanmadığı için tepki görmüştü. Celal Şengör dahi diktatör diye Atatürk’ü lanse edince Atatürkçü kesim tarafından tepki görmüştü. Şengör zaman zaman kamuoyunda tepkilere neden olan açıklamalar yapıyor. Ancak Profesör Şengör gündeme gelmek gibi bir kaygı ile hareket etmiyor.

Halil İnalcık hayatı ve Halil İnalcık devleti aliyye

Big Bang Teorisi hakkında Big Bang Teorisi sadece galaksilerin birbirinden uzaklaşıyor olmasıdır. Bu neden ile geçmişte herşeyin tek bir noktada olması gerekliliği değil, kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gibi çok sağlam gözlemlere dayanan bir teoridir. Bu yorum Big Bang ile alakalı dile getirilirken Profesör Şengör bu görüşlere katılmadığını aktardı. Profesör Şengör’ün yorumu için bir takım nazik eleştiriler yapılmıştır. Şengör’ün kendi işini yapması gerektiği vurgulanmıştır.

Prof. Dr. Şengör jeoloji profesörüdür. Kozmonolog değildir, her araştırmacının bilimin her alanında aynı düzeyde açık görüşlü olmasını bekleyemezsiniz.

Big Bang Teorisi’nin ateizm ve agnostismi geçersiz kılması nedeni ile ateist bilim çevresi tarafından hoşnutsuzluk ile karşılanıyor. Darwin’in Evrim Teorisi ile Big Bang Teorisi’nin aynı anda mümkün olmayacağını iddia edenler var. Şengör’ün yorumu ise Darwin’in Evrim Teorisi’ni destekliyor.

İlgi çekebilecek yazılar:

İran dış politikası üzerinde Rusya etkisi var mı?

Tesla kimdir? Tesla otomobil kurucusu kim?

Cahit Arf hayatı! Cahit Arf eserleri?

Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası