Hey taksi

Hey taksi!

Yeni yazarımız Erdal Fahlioğulları’nın öykü dizisidir. Hey taksi, Herkes Dergisi bünyesinde yayınlanacak öykü dizileri arasındadır.

Hey taksi!

Saat gece yarısına yaklaşıyordu. Direksiyon sallamaktan yorulan ellerime kolonya döktüm belki bir faydası olur diye. Sonra bir sigara yaktım ve boş sokağa doğru gereksiz bir bakış attım. Mesaimin sonlarına doğru geliyordum ki sessizlik yerini belirsiz konuşmalara bıraktı. Sokağın sonunda gözüken çift tam da bana doğru gelmeye başladı. Yaklaştıkça daha da iyi görüyordum onları. Kadın erkekten biraz daha kısaydı ama bunu topuklu ayakkabıyla eşitlemişti. Erkek ise bu durumdan memnun değil gibiydi çünkü saçlarını olması gerekenden fazla bir şekilde yukarı
kaldırmıştı. Birbirlerine çok az bakmaları ya kavga ettiklerini ya da çok uzun aşkı sönmüş bir ilişkiyi gösteriyordu. Suratları düşük olduğundan ilk tercihimi kullandım. Tabi ben bunları düşünürken çoktan yanıma gelmişlerdi. “Hayırlı işler biraber, boş mu?
“Tabi ağabey buyrun.” (Ağabey mi? Bu da nerden çıktı şimdi ben bunu demek istememiştim
şimdi ondan aşağı olduğumu düşünecek.)

Çeşme ve Alaçatı neden pahalı?

Zor geçiniyorlardı

Verilen adrese doğru yol almaya başladık. Ben de tabi bu arada tahminlerimi
kuvvetlendirecek deliller arıyordum. Sonra birden adam:
“İki dakika daha dayansaydın bunlar olmazdı.” Dedi.
Neydi şimdi bu? Misafirlikte, ki olası bir şekilde bu anne ziyaretiydi, fazladan oturmaları mı gerekiyordu da erken mi kalktılar, ya da adam sex yaparken kadın onu yarı yolda mı bırakmıştı. Tek bir cümleden çıkarılabilecek bütün olasıkları düşünürken kadın cevap verdi:
“Adam olsaydın da o iki dakikaya ihtiyacımız kalmasaydı.”
Evet şimdi ihtimalleri ayıklamaya başlayabilirdim. Demek zor geçiniyorlardı, o zaman bu parayla ilgili olabilirdi. Kadının konuşma tonu rahattı adamın onu terk etmesinden ya da büyük bir kavga etmelerinden korkmuyordu. Muhtemelen onu evde kabul etmeye hazır bir baba bekliyordu. Adam buna cevap vermedi. Onun yerine derin bir iç çekti ve dışarıya baktı. Sigara vermek geldi içimden ona ama vermedim. Son tekimi kendime sakladım. Çünkü dönüş yolu yalnız oluyordu. Gece yarısı müşteri bulmak oldukça zor tabi.

Recep ile Nadan

Tek suçları kadın ve erkek olmalarıydı

“Belki bize bir daha şans verirler?” dedi adam.
Kim şans verecek size? Çalıştığınız yer mi? Evet bu işle alakalı olabilirdi, belki kirli bir iş. Hatta onların çift olduğu kanısına nerden vardım ki? Ele ele tutuşmak ya da öpüşmek gibi bir hareketleri olmadı. Ya da birbirlerine yakınlık göstermediler. Tek suçları kadın ve erkek olmalarıydı. Kendimi biraz suçlamadım ama sonra şunu düşündüm.

Hey taksi

Hey taksi

“Kavga eden bir çiftin diğer insanlardan ne farkı kalır ki?”
“Efendim, bir şey mi dediniz?” dedi adam ve arkama döndüm sorgulayarak. Bunu sesli mi
söyledim ben? Çok düşününce oluryor bazen, arada bazı düşüncelerim firar etmeye çalışıyor ama bu hiç birisinin yanında olmamıştı. Çok utandım ve” telsizden geldi ağabey “ dedim.(Aaaahhhh!! tanrım benim sorunum ne gene ağabey dedim!)

Benim Öyküm

Büyük ödül

Hal böyleyken verilen adrese vardım. Kısa bir duraklamadan sonra parayı verip üstünü
aldıktan sonra taksiden indirler. Para üstünü almaları durumu iyi olmadıkları düşüncemi haklı
çıkardı. Taksi durağına geri döndüm. Kalan tek sigaramı içecektim ki arka koltukta adamın cüzdanını
düşürdüğünü gördüm. Birden içimi bir sevinç kapladı , sonunda tahmin ettiğim
şeylerin doğruluğunu ispatlayabilecektim. Bu daha az düşünmeme sebep oluyor be daha az
yoruluyorum. Cüzdanda az bir parayla beraber bir kaç kart buldum. Bu kartlardan biri ulusal bir televizyon
kanalında yayında olan bir programın kartıydı. Program, çiftlerin yarışmalarını ve sonunda
sadece bir çiftin büyük ödül almalarını sağlayan bir yapıya sahipti.(Çift olduklarını
biliyordum!)
Cüzdanı geri götürdüm ve teşekkür olarak koca bir hiç aldıktan sonra geri yola koyuldum. Tek kalan sigaramı yolda yaktım. Biraz da güldüm giderken. Bu yozlaşmış yerde, insanların eşlerine bir kaç ödül yüzünden hiç tanımadığı bir adam gibi davrandırmasını sağlayan bu düzene güldüm.

2. bölüm

Hey taksi yeni bölümleri ile Herkes Dergisi bünyesinde yayınlanmaya devam edecek. Hey taksi yeni bölümü gelecek hafta yayınlanacak.

Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Kısa yazılar:

Kalp atışının ucundaki hayat

Yalnız takılan Komiser Şekspir sancısı