Babamın

Babamın Hikayesi

Sayısız insan hayatı dinledim, anlattım, yazdım. Garip Abi’nin öyküsünü, bir konsomatrisin hayatını, biten ilk aşkımı… Fakat bu seferki hikaye hepsinden farklı. Bu, babamın hikayesi.

Babamın hikayesi

Çocukken evimizde yıllardır saklanan ansiklopediler, içinde balık olmayan eski bir akvaryum, bir de bıyıklı bir adamın siyah beyaz bir fotoğraf vardı. Bunların hepsi dedemden kalmıştı. Onu hiç görmemiştim. Ona ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu.

Babaannemin gözüne iğneler yaparlardı. Halam genç yaşta evlenmişti. Babamın ağzından hep “ben mühendis olacaktım.’’ cümlesi çıkardı.

Babamın

Babamın

Benim babamla hiç samimi bir baba- kız ilişkim olmamıştı. Aylar sonra beni gördüğünde benimle tokalaşırdı. Okuluma hiç gelmemişti. Uzun cümleler kurmazdı, gözleri dolardı ama ağlamazdı. Babama hep kızgındım. Annemden boşandığından dolayı beni sevmediğini düşünür, “Beni hiçbir zaman sevmedin.” derdim her defasında. Hiçbir şey demezdi.

Aşk en güzel kafa yapan uyuşturucudur

Yanımda uyurdu

Bazı sabahlar da yanımda uyurken bulurdum onu. Ben uyanınca yanımdan hemen kalkar, aklımı karmakarışık ederdi. Sanki babamla aramda incecik ama zor bir duvar vardı.

Bir gün, köy evine bir telefon geldi, annem yarım saat boyunca telefonda konuştu. Ertesi gün de bir adam karşıma çıkıp, babamın babası olduğunu söyledi. Yanında da gencecik bir kadın vardı. Babaannemle boşanmış olduğunu, sonra da yanındaki kadıncağız ile evlendiğini, yeni bir düzen kurduğunu ve beni bir daha asla bırakmayacağını; dedem olacağını söyledi. İnandım. Ne zaman başım sıkışsa, onu aradım. Yanına gittim. Ama bu durumdan kimse memnun olmuyordu. Nedenini sorduğumda da kimse anlatmıyordu. Sonra dedem birden ortadan kayboldu.

Herkes Dergisi yazar alımı hakkında

Babamın sarhoş olduğu bir anı yakaladım

Aradan birkaç yıl geçti, ben hala sorularıma cevap alıyordum. Sonunda babamın sarhoş olduğu bir anı yakaladım, ısrar ede ede anlatmasını sağladım.

Babamın

Babamın

Dedem bir bankada şefmiş, çok güvenilir bir insanmış, çok sevilirmiş. Çocuklarına, özellikle de babamla birbirlerine çok düşkünlermiş. Çok mutlu bir aileleri varmış, ama birden her şey değişmeye başlamış. Dedemin genç bir karı- koca arkadaşı olmuş, çift babaannemle dedemin evine gelip gitmeye başlamış. Babaannem onlara yemekler hazırlamış, masalar kurmuş. Derken, dedemin o kadınla ilişkisi olduğu ortaya çıkmış, kapıyı çarptığı gibi o kadına çıkıp gitmiş evden. Geriye de boş bir akvaryum, birkaç kitap, bir gençlik fotoğrafı, 3 de çocuk kalmış. Ardından da zor günler başlamış.

Aşk Nedir?

En çok onu sevmiş

Halam genç yaşta bir akrabamız ile evlenmiş. Babaannem günlerce örgü örerek sabahlamış, onları satarak çocuklarına bakmış. Zamanla gözünde ödemler çıkmış, bu yüzden gözüne iğne yapıyorlarmış. Babam 18 yaşında, hayali ziraat mühendisi olmak olan bir gençmiş. Kazanmış üniversiteyi, fakat babası evden çıkıp gittikten sonra gidememiş üniversiteye, evin babası olup çalışmak zorunda kalmış. Yıllarca babasını özlemiş, içten içe hep onu beklemiş ama o hiç gelmemiş. En çok onu sevmiş ama en çok da ona kırılmış. Bu yüzden bana yaklaşmaktan hep korkmuş. Bunları anlattığı gece ilk defa karşımda hüngür hüngür ağladı, o günden sonra ona beni sevmediğini düşünüp ona kin tutmaktan vazgeçtim. Onun yalnızca sevgisini belli edecek gücü kalmamıştı.

Babamın

Babamın

Dedemi en son 1 ay önce çarşıda gördüm, beni tanımadı. Yanımdan öylece geçip gitti. Ama ben onu tanıdım. O, benim yıkılan aileme en sert yumruğu vuran adamdı.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Kurtuluş

Sürgün ve Türkiye

Recep ile Nadan – 15 Temmuz Özel

Alevilik üzerine bilgiler

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 8