Galileo Galilei

Galileo Galilei hayatı kısaca

Galileo Galilei hayatı kısaca nasıl geçmiştir? Galileo Galilei kimdir? Galileo Galilei sözleri, Galileo Galilei eserleri ve Galileo Galilei neyi bulmuştur gibi sorulara yanıt vereceğiz. Galileo Galilei icatları…

Galileo Galilei hayatı kısaca anlatıldığında yalnızca bir keşifçi olmadığı anlaşılıyor. Peki Galileo Galilei kimdir ve neyi bulmuştur? Galileo Galilei sözleri ve eserleri hakkında bilmediklerimiz anlatılacak. Galilei modern fiziğin kurucuları arasında gösteriliyor. Döneminde büyük başarılara imza atmayı başarmıştır. Galileo Galilei icatları

İlber Ortaylı kitapları ve İlber Ortaylı caps akımı

Galileo Galilei

Galileo Galilei 1564 yılında dünyaya gelmiştir ve 1642 yılında yaşama veda etmiştir. Döneme göre uzun bir ömrü oldu. Galilei modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucuları arasında yer alıyor. İtalyan bilim adamı, 1564’te İtalya’nın Pisa kentinde dünyaya geldi.  Galilei, kendi dönemi­nin ünlü müzisyenlerinden Vincenzo Galile­i’nin oğludur. İlk tahsilini dönemin gelişmiş kentlerinden olan Floransa’da tamamladı. 1581 yılında Pisa Üniversitesi‘nde tıp eğitimine başladı. Lakin parasızlık nedeni ile okulu bırakmak zorunda kaldı. Pisa’lı bilim adamı, 1583 yılından itibaren matematik ile ilgilenmeye başladı. Ünlü fizikçinin bu konudaki çalışmaları dolayısı ile, 1589 yılında Pisa’da profesörlük ünvanı verildi.

George Orwell kitapları! George Orwell Hayvan Çiftliği

Aristo fiziği

Galilei, sarkacın yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden daha farklı bir düşünce ile matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanıyordu. Galilei o dönemde Pisa Kulesi‘nden ağırlık atarak Aristo’nun düşüncesinin yanlış olduğunu açık açık ortaya koydu. Galilei‘nin bu yaklaşımı ve kanıtlama yoluna gitmesi, Galilei’nin dönemin yaşlı profe­sörleri ile derin bir fikir ayrılığı yaşamasına neden oldu. Dönemin yaşlı profesörleri kendisinin bilimde statüko ile mücadele etmesi nedeni ile huzursuz oldu. Bu nedenle, 1592’de Pisa kentini terk etme gereği duydu. Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

Yaşar Nuri Öztürk kimdir? Yaşar Nuri Öztürk kitapları

Galilei pusula

Galilei, 1597 yılında devrim niteliğinde bir buluş piyasaya sürdü. Galilei pratikte çok büyük bir fark yaratan pusulayı ticari olarak piyasaya sürdü. 1600 senesi sonrasında ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604’te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Galilei keşifleri ile dönemine damgasını vurdu. Ancak düzgün ivmeli hareket kavramı hatalı olduğu fark edildi. 1609’da Hollanda’da teleskopun bulunduğu havadisini aldı.

Galilei, Hollanda’da icat edilen teleskobun daha ileri türünü geliştirmeyi başardı. 1610’da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve Samanyolu galaksisi üzerine tespit ve gözlem yazılarını yayınladı. Ayrıca Jupiter’in dört uydusunun varlığından ilk haberdar olan Galilei oldu. Bu konu hakkında bir kitabı yayınlandı. Galilei’nin bu kitabı büyük ilgi çekti. Ünlü fizikçinin imkanlarının artması için bu keşfi önemli bir rol oynadı. Floransa’da saray matematikçisi olmayı başardı. Bu sayede bilimsel çalışmalarını finanse edebilme imkanı buldu. Bilimsel çalışmalarını finanse edebilecek bir yatırımcı bulur bulmaz, Venüs gezegeninin devreleri ve Satürn’ün şekli hakkında bilgi vermeyi başardı. Astronomide ise Ptolemy (Batlamyus) sistemini tartışmaya açtı.

Friedrich Nietzsche ve faşizm

Dünyanın döndüğü iddiası

Galilei, 1611 yılında Roma’ya gitti. Roma’daki Bilim Akademisi’ne üye seçildi. Floransa’ya dönüşünde hidrostatik üzerine çalışmaları nedeni ile dönemi profesörlerinin tepkisini çekti. Büyük itirazlar ile karşılaştı. 1613’te güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Bu çalışmasında Kopernik sistemini açık bir şekilde savundu. Bu çalışmasından dolayı papazların yoğun saldırısına uğradı. 1615’te Galilei Roma’ya giderek Kopernik sistemini açık bir şekilde savundu. Ancak 1616’da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını kontrol etmek için bir tahkikat komisyonu kuruldu. Bu komisyon Galileo’nun kitaplarını yasaklamadı. Sadece dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

Galileo Galilei

Galileo Galilei

Galilei, bilimde pratik yöntem ve çalışmalara yöneldi. Mikroskobu geliştirmeyi başardı. Ancak 1618’de üç kuyruklu yıldızın görülmesi ile kiliseyle tartışmaları arttı. Galilei’nin yakın arkadaşı olan Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinin sonrasında cesaret alarak yazdığı İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar adlı eserini 1632’de yayınladı. Lakin Galileo Galilei kitabı daha önceki ikazlar ile çeliştiği söylentilerine rağmen Roma’da mahkemeye çağrılma sebebi oldu. 1633’te Galilei’nin kitabı yasaklandı. Galilei müebbet hapse mahkum edildi. Yetmiş yaşında olmasına rağmen hapsedilen Galilei’nin gözleri kör oldu. 1642 yılında ise cezaevinde tutsak bir şekilde vefat etti.

Kısa yazılar:

Fatma Aliye Topuz kimdir? 50 liranın arkasındaki kadın kimdir?

Tek millet muhafazakarlığı

Fatih-Harbiye romanında Doğu-Batı Meselesi

Tsubasa karakterleri ve Tsubasa oyna

Facebook hesabımızı takip ediniz: Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası