Cahit Arf hayatı

Cahit Arf hayatı! Cahit Arf eserleri?

Cahit Arf hayatı

Cahit Arf, 1910 yılında dünyaya geldi. 1910’da doğan Cahit Arf hayatı boyunca pek çok bilimsel makaleye imza atmıştır. Cahit Arf, ilkokul hayatını sultani adı verilen liselerin ilk bölümünde okumuştur. Cahit Arf hayatı bilim ile geçmiş bir bilim adamıdır. Cahit Arf’ın matematik ile ilgilenmesi, 5. sınıftaki öğretmeni sayesinde olmuştur. Cahit Arf hayatı açısından pek çok Türk gencine örnek olacak niteliktedir. Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf hayatı, Cahit Arf eserleri kısaca Cahit Arf hayatı hakkında bilgiler Türk gençleri tarafından bilinmeli. Cahit Arf matematiğe katkıları ile biliniyor. Cahit Arf para üzerinde resmi olan bilim adamı olmayı başarmıştır. Cahit Arf sözleri oldukça ünlü bir matematikçidir. Cahit Arf’ın hayatı tüm akademisyenlere örnek oldu.

Cahit Arf hayatı

Cahit Arf hayatı

Cahit Arf başarılarından dolayı Paris’teki St. Louis Lisesi‘ne öğrenim görmesi için ailesi tarafından gönderilmiştir. Cahit Arf 3 senelik lise eğitimini yalnızca 2 senede bitirmeyi başarmıştır. Liseyi bitirdikten sonra Türkiye’ye dönen Arf, Türkiye Cumhuriyeti tarafından üniversite öğrenimi için Avrupa’ya gönderilecek öğrenciler arasında yer almıştır. Fransa’da École Normale Supérieure‘e burslu olarak girme başarısını göstermiştir.

Cahit Arf hayatı boyunca bilimle ilgilendi!

Cahit Arf’ın matematik kuramları da var. Arf değişmezi, arf halkaları ve arf kapanışları tüm dünyada kabul edilmiştir. Cahit Arf vefat ettikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde bir amfiye ismi verilmiştir. Cahit Arf sağlığındayken üniversitelerde ismi hiçbir amfi veya binaya verilmedi. Ancak Cahit Arf’ın ölümü sonrasında ismi üniversitelerde kullanılmaya başlamıştır. Cahit Arf, Avrupa’da başladığı tahsil hayatına İstanbul Üniversitesi’nde devam etmiştir. Sonrasında ise Almanya ve Fransa’da yüksek öğrenim görmek için girdiği sınavda başarılı olarak burs kazanmıştır.

Cahit Arf hayatı

Cahit Arf hayatı

Cahit Arf’ın kazandığı burs, bilim hayatına atılmasında büyük bir role sahiptir. İstanbul Üniversitesi’nde gördüğü eğitim yeterli olmasa da imkanların yetersizliği nedeni ile yurtdışına gitmek zorunda kalmıştır. Cahit Arf yurtdışında yaşadığı dönemde de Türkiye’den hiçbir dönem kopmamıştır.

Cahit Arf sözleri

Cahit Arf sözleri içinde en çok “güzellik, insanda sonsuzluk duygusunu uyandırandır” sözü ile ünlüdür. Cahit Arf’ın güzellik tanımı olarak geçer. Tüm dünyada tanınan, ünlü bilim adamı Cahit Arf, aynı zamanda Oğuz Atay’ın hocasıdır. Oğuz Atay, Tutunamayanlar ve Tehlikeli Oyunlar gibi önemli eserlerin yazarıdır. Oğuz Atay, Cahit Arf biyografisi hazırlamıştır. Ancak Oğuz Atay’ın hazırladığı biyografi yayımlanmamıştır.

Cahit Arf’ın vefatı

Cahit Arf, 26 Aralık 1997 tarihinde Bebek’teki evinde sabahın ilk ışıklarında vefat etti. Cahit Arf’ın cenaze törenine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katılmamıştır. Süleyman Demirel’in cenaze törenine katılmaması gazeteciler tarafından yoğun tepkilere neden oldu. Türkiye’de bilim ve teknolojiye yeterli ilginin gösterilmemesi konusunda Cahit Arf en büyük örnektir.

İlgi çekebilecek diğer sayfalar

Recaizade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Edebiyat bölümü