yat oğlum Rıza

Yat Oğlum Rıza

Hava çoktan karardı, iki demlik çay bitirdim. Sıkıntıdan tırnaklarımı kemirirken, etlerimi kanattığımın farkında bile değildim. Geçim sorunu üzerine kafa yorarken, kendimi hırpalamanın kötü bir fikir olduğuna kanaat getirdim. Asgari ücret ve kölelik üzerine zihnimde bir tablo oluşturdum. Cem Karaca, kapı eşiğinden göz kırptı.

“İşçisin sen işçi kal.”

Süper Loto, İddia ve Ganyan hayalleri hüsrana uğramış bir işçiyim, evet Cem Baba haklısın. Bozuk düzende sağlam çark olmaz demişti bir arkadaşım, bu söz üzerine o günden beri düşünüyorum. Düzen dişimi, tırnağımı sökerken ben ne yapıyorum? Asıl mesele işte bu. Süper Loto’dan büyük ikramiyeyi tutturmaya çalışmaktan başka ne yapıyordum gerçekten? Nasırlı ellerime, çatlaklarla dolu topuklarıma, şişen eklem yerlerime, kırlaşan saçlarıma uzun uzadıya baktım. Sonra kesilen elektrik aklıma gelince, hepten canım sıkıldı. 120 liralık fatura için iki gün ekstraya gitmem gerekiyordu. Bu, günde fazladan beş saat çalışmam anlamına geliyordu. Takatimin kalmadığını hissedince bir demlik çay daha demledim, palavracı siyasilerin, kan emici patronların kulağını çınlattım.

Radyo çatlamaya başladı, sıkıntı, dert bulutu çöktü demliğin üzerine. Neşet Baba vurdu sazın teline “ bir ayrılık, bir yoksul, bir ölüm.” Çay almaz hararetimizi kurban olduğum, bize rakı gerek. Gel gör ki faturalarla, rakı arasında seçim yapamayacak kadar tutsağım. Su taşıp, alevin üzerine dökülünce demliği ocaktan çektim. İnce belli bardağa sıkı sıkıya sarıldım, “Karac’oğlan der ki kondum göçülmez.

Acıdır ecel şerbeti içilmez

Üç derdim var birbirinden seçilmez

Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm.”

Demlik yarıya indi, gece yarısı devrildi. Yat oğlum Rıza sabah iş var.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Yahudiler, Yunanlar, Romalılar, Hıristiyanlar ve Müslümanlar Tarihin Başlangıcına Hangi Olayı Alırlar?

İttihat ateşi

Recep ile Nadan

Enuma Eliş, Tanrı Marduk’un Hikayesi!

Lewis Carroll’ın Alice Kitaplarında Oyun Teması – 1. Bölüm

Dünyada ve Türkiye’de organik tarım

Aşk en güzel kafa yapan uyuşturucudur

Kadınlar… yeter ki anlayın onları be kardeşim…

Yalnızlığınızı satacak, sevgili satın alacaksınız!

İlk gece etkisi! Farklı bir yatakta uyumak neden zor?

Hiç bilmediğim yerlerden geçiyorum