Kurtuluş

Kurtuluş 2. bölüm

Çağlar Yıldırım‘ın Kurtuluş serisinin ilk bölümünü de okumanızı tavsiye ederiz. Herkes Dergisi bünyesinde yayınlanan Kurtuluş serisinin ilk bölümünü okumanız, seriyi daha anlaşılır kılacaktır.

1.bölüm

Kurtuluş

Yavşak herif saçma sapan fikirleriyle kafamı sikecek. Telefon görüşmesine son verdikten sonra eve doğru harekete geçtim. Attığım her adımda geçmiş ayaklarımın altında can çekişiyordu. Üstüne kustuğum, fahişelerle pazarlıklarıma şahit olan, güvenliklerden dayak yerken tek sığınağım kaldırım taşları. On dakika sonra Olgunlara ulaştım, köşedeki Ayaz Büfe’den bir şişe şarap ve dört tane köy yumurtası alarak çıktım. Oturduğum ev büfenin hemen iki bina çaprazında olduğu için çok şanslı sayılırım. 7/24 alkol ihtiyacımı kesintisiz karşılayabileceğim tanıdık bir esnaf. Çok yaşa sen ‘’AYAZ BÜFE.’’ Üçüncü kattaki bu daireyi bir sene önce Paza’nın aracılığı ile konumuna göre yok fiyatına kiraladım. Duvarda asılı büyük televizyon, dev gibi buzdolabı, konforlu ve geniş koltukları, Amerikan mutfağı ve en önemli detay jakuzisiyle şu an bana sahiplik eden bu ev önceleri çiftlere daha rahat yiyişebilmeleri için günlük kiralanıyormuş.

Pablo Escobar ve Kolombiya

Misafir gibi hissetmek

Şehrin bütün kokusu benimle birlikte evin içine hücum etti sakin. Havayı yararak suyun altına bıraktım bedenimi, derime yapışan kokuyu kazımak için epey uğraştım hatta bir kutu vişneli duş jelini üzerime boca etsem de suda aynı kokuyordu. Sonunda pes ettim suyun ayaklarına doğru süzülüşünü izlerken bundan psikopatça bir zevk aldığımı fark ettim. Uzun süredir burada yaşamama rağmen kendimi hala misafir gibi hissetmek acı vericiydi, buraya da ait değildim. Lavabonun kenarına koyduğum beyaz havluyla her uzvumu itinayla kuruttum. Uyumam gerekiyor, başımı yastığı koyduğumda bunun mümkün almadığını anladım tekrar. Yarım saat boyunca yatağın içinde döndüm, döndüm ve döndüm…

Hayat içi dopdolu bir kitaptır

Shakespeare 40. sone

Siktiğimin şehrinde motor, korna, bağırış sesleri hiç bitmiyordu. Yapacak tek bir seçenek kaldı geriye o da içmek. Camı açtım şehrin dumanla yüklü havası yüzüme çarptı saat epey ilerledi, tam zamanıydı. Ve okumaya başladım. Shakspeare 40. Sone, daha önce bu kadar coşkulu okuduğumu hatırlamıyorum, son bölüme gelince içinde bulunduğum durumu abartarak sesimin şiddetini artırdım.

Kurtuluş

Kurtuluş

‘’Tatlı hırsız, yine de bağışlarım suçunu

Sen varımı yoğumu aşırsan bile benden;

Oysa daha acıdır, sevenler bilir bunu,

Güzel sürtük, kötülük iyi görünür sende;

Biz düşman olmayalım can evimi söksen de.’’

Recep ile Nadan – Bölüm 7

Herif camda belirdi

Karşı binadan ikinci kattaki dairenin ışığı yandı. Çok geçmeden dudağının kenarında asılı sigarasıyla çirkince bir herif camda belirdi.

‘’Sus ulan pezevengin çocuğu, gece gece siktirme belanı.’’

Medeniyet sinir uçlarıma dokunur, tahrik olurum. Ricalar, teşekkürler ve sonsuz hoşgörü karşısında boşalma ihtiyacı hissederim. Komşumun bu centilmenliği karşısında sessiz kalamazdım.

‘’Sanat düşmanı orospu çocuğu bitince elbette susacaktım her şeyi mahvettin. Şimdi baştan okumak zorundayım.’’

‘’Bekle ulan geliyorum kim orospu çocuğu göstereceğim sana.’’

Tarifi mümkün olmayan bir mutluluk kapladı içimi, yıllar sonra ilk defa misafir ağırlayacaktım. Hemen çayın altını yaktım bana öğretilenlere göre misafirimi en iyi şekilde ağırlamalıydım. On dakika sora kapı çaldı, koşarak açtım.

‘’hoş geldin komşu.’’

Burnumun üstüne doğru sol direk çıkardı, usta bir hamleyle savurmasaydı kırılmaması işten bile değildi.

‘’Gel ulan buraya ibne.’’

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 9

İbne demesine sinirlendim

Bu cümleye biraz sinirlendim doğruyu söylemek gerekirse. Tekme savurdu, diz kapağıma gelince ister isteme yere kapaklandım. Hamle yapmam neredeyse imkânsızdı, hayâlarını tutup yumurtaları götüne kaçana kadar sıkabilirdim ama ev sahipliğine yakışmazdı. Tekme yumruk kombinasyonları kusurluydu, ses etmedim. Hırsını aldı soluk soluğa doğrulmaya çalıştı, bok çuvalı gibi hissediyordum kendimi şu yarmadan dayak yemek bile keyif veriyor. Soluk soluğa ‘’Seni… Bak son kez söylüyorum… Bir daha olursa kurtulamazsın elimden, neyse misafirliğin kısası makbuldür.’’

Kapıyı çekip çıktı, kaburgalarım sızlıyordu. Ömrümden bir gün daha gitti, Kurtuluş’u göremeden ve bugün yaptığım en iyi şey bir yarmadan dayak yemekti.

3. bölüm için tıklayınız

Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Herkes Dergisi yazar alımı hakkında

Aşk en güzel kafa yapan uyuşturucudur

Veronika

Penisli Yargı ve Hakim Olamayan Avukatlar