birileri

Birileri var mı

Bugün çok yavuz bir sanatçının bestesinden bahsedeceğim. İlk dinlediğim günden beri aklıma bir çivi gibi çakılmış sözleriyle ve ruhuyla hayatıma yön veren bir şarkı oldu. Hepimizin hayatına yön veren, bizi derinden etkileyen “İşte bu benim hayatımı anlatan şarkı” dedirten şarkılar vardır. Beni anlatır mı bilemem ama geniş zamanda doğruları anlatan bir şarkı olduğu baki.

Köy okulları yardım projesi

Her şeyden şikayetçiler

Gelin sözlerine bir göz atalım.  Şarkının öznesinde; dünyada hala iyi insanların var olduğu gerçeği yatıyor. Evet, bazen karşılaştığımız olaylar, duyduklarımız gördüklerimiz bunu yalanlar nitelikte. Duyduklarım ve gördüklerim karşısında insanların bu kadar közleşmiş olduğuna şaşırıyorum ben artık. Gerçekten de, ruhu küskün bedenler var! Hayatta hiçbir kere anlayışlı olmanın, duyarlı ve iyimser olmanın tadına bakmamış insanlar var. Gördüm, yakından tanıma fırsatım oldu bazen. Buna karşı pişmanlık duymuyorum. Önceleri hayatımda olan birisi bana “hayatına giren iyi kötü herkes sana bir şey kazandırır” demişti. O zamanlar inkar etmiştim, “nasıl ya, kötü birisi bana ne kazandırabilir ki?” demiştim.

birileri

birileri

Şimdi anlıyorum, çok şey kazandırıyor. Ve yakından gözlemleme fırsatım olduğunda şunları fark ettim. Çok fazla şikâyet ediyorlar, her şeyden şikayetçiler! Büyük küçük her şeyden… Derler ya “bardağın dolu tarafını görmek’ diye. İşte o insanların bardakları asla dolmuyor. Anlamayı, sevmeyi bilmedikleri halde, hayatlarında neden iyi insanlar olmadığından yakınıyorlar. Veya neden hiçbir şeyin istedikleri gibi gitmediğinden. Oysa ki, hayatına güzel ve iyi yürekli insanlar kazandırmak istiyorsan ilk önce kendin o benliğe sahip olmalısın.

Başarı ile tamamlanmış işlerin, güzel geçirilmiş zamanların, hatırlandıkça insanın içini ısıtan anıların başında hep yüreği temiz insanlar yatıyor. Ve o insanlar hala var. Yani, birileri var.

Masumun nefesini koruyan birileri var, yeter ki hep böyle kal.”

Birileri var

Yeter ki hep böyle kal. İyi ol, anla, çalış, yardım et. Ve bunları bir karşılık beklemeden yap. İyilik yap ama havaya at, denize değil. Attığın o iyilikler havada uçsun ve gidip güzel insanların kalbine konsun. Onların kalbine konan iyilik, senin kalbine atılmış bir odun gibidir. Sıcacık tutar içini.  Sonra bak gör, hayatına öyle birileri giriyor ki, güzel, temiz ve saf. İşte onları kazandıysan paylaş odunlarını, beraber ısının. İşte onları kazandıysan, birileri var

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Lewis Carroll yaşamı ve eserleri üzerindeki etkisi

Aşk sözleri anlamlı kadınlar için!

Babamın Hikayesi

Recep ile Nadan – Bölüm 8

Aşk Nedir?

Hükümet-i alem: Yunan harfli Türkçe metin

Alice harikalar diyarında ve aynanın içinden

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 8