Voyager altın plağı

Voyager Altın Plağı Nedir?

Dünya dışı yaşamın olup olmadığı ile ilgili tartışmalar ve çalışmalar çok uzun yıllardır yapılmaktadır. NASA tarafından yıllardır elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak uzay hakkında ve insan dışı varlıklar hakkında çalışmalarına devam etmektedir. Çalışmalar sonucu insan dışı bir varlığın tespit edilememesi sonucu uzay boşluğuna insanlığı tanıtma kararı almıştır. 1977’de uzaya fırlatılması kararı alanın Voyager 1 uzay aracı ile dünya dışında yaşam süren varlıkların dünya ve insanlar bilgi edinmeleri hedeflenmiştir. Uzay aracında bulunan görüntüler ve Voyager Altın Plağı sayesinde dünyadaki hayatın ve kültürlerin çeşitliliğini gösteren sesler ve görüntüler taşımaktadır.

Voyager 1

Voyager 1, NASA’nın daha önceleri Jüpiter ve Satürn’ü incelemek için kullandığı bir uzay aracıdır. İlk olarak bu görevlerde kullanıldıktan sonra içerisinde bulunan “altın plak” ile Voyager 1, 5 Eylül 1977‘de yaptığı kalkışın ardından uzayın derinliklerine doğru yola çıkmıştır. Voyager Altın Plağı, uzay aracında bulunan gramofon kayıtlarıdır. Plağın içeriği, Carl Sagan’ın başkanlık yaptığı komite tarafından oluşturulmuştur. Plakta 55 dilde sesli dilek ve selamlamalar bulunmaktadır. Plakta bulunan Türkçe mesaj ise“Sayın türkçe bilen arkadaşlarımız sabah şerifleriniz hayrolsun.” dur. Plakta sesli kayıt olarak sadece insan sesi bulunmamaktadır. İnsan sesi haricinde çeşitli dalga, rüzgar, gök gürültüsü, hayvan gibi çeşitli doğal sesleri de içermektedir.

Voyager altın plağı

Voyager altın plağı

Voyager 1’deki görüntüler

Voyager Altın Plağı’nda bulunan seslerin yeterince etkili olmayacağı düşünülerek uzay aracına 116 adet fotoğraf ve çizim de eklemiştir. Görüntü koleksiyonunda sadece insanların değil hayvanların, bitkilerin ve doğal manzaraların da görüntülerini bulunmaktadır. Koleksiyon siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardan ve diyagramlardan oluşmaktadır. Görüntülerde kullanılan tüm ölçü birimleri uzayın her köşesinde ve aynı tutarlılıkta bulunabilecek fiziksel niceliklerdir. Matematiksel ve fiziksel nicelikleri, güneş sistemini, DNA’yı, insan anatomisi ve üremesini gösteren bilimsel görseller ilk görüntülerdir. İnsanlığa ait kültürleri de resmeden bu görüntüler yemekleri, mimari eserleri, insan portrelerini ve insanların günlük yaşamlarını dahi göstermektedir.

Voyager altın plağı

Voyager altın plağı

Recep ile Nadan – Bölüm 6 / Kumarhane

Voyager altın plağı

Voyager Altın Plağı dayanıklı olması amacıyla altın kaplama bakırdan yapılmıştır. Plak kutusu Uranyum-238 izotopuyla kaplı alüminyumdan yapılmıştır. Plak kutusunun uranyum ile kaplanmasının amaç eğer bir uygarlık bu kutuyu bulursa uranyumun yarılanma ömründen plağın yaşını hesaplayabilmeleridir. Uranyum, kararlılık açısından en yüksek dereceye sahip olduğu için tercih edilmiştir. Uranyum-238 izotopunun yarı ömrü 4.51 milyar yıldır.

Voyager altın plağı

Voyager altın plağı

Plağın bulunan uygarlık tarafından dinlenebilmesi için arkasında özel bir anlatım bulunmaktadır. Plağın çalışması için gerekli olan gramofon bu anlatım sayesinde gelişmiş bir uygarlık tarafından yapılabilecektir. Bu sayede plak dinlenebilecek ve kendimizi tanıtabilmiş olacağız.

Aziz Sancar DNA haritalama teknolojisi geliştirdi

Voyager 1’in uzay yolculuğu

Voyager 1 uzay aracı, NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977‘den bu yana çalışır durumda ve halen veri transferine devam etmektedir.  Voyager 1 uzay boşluğunda 62140 km/saat hızında seyahat etmekte ve dünyadan her geçen gün uzaklaşmaktadır. 2020-2025 yılları arasında iletişim gücünün bitmesi nedeniyle veri transferinin duracağı tahmin edilmektedir.

Voyager Altın Plaklarının dünya ve insan hakkında çok fazla bilgi içermesi bazı bilim adamları tarafından eleştiri odağı olmuştur. Bizden daha güçlü ve kötü niyetli varlıkların eline geçtiğinde bizim için bir tehdit oluşturabileceği iddaa edilmiştir.  Fakat Voyager Plakları uzayda çok çok küçük bir yer kapladığı için bulunma ihtimali de çok düşüktür. Umarız kötü niyetli varlıklara ulaşmaz ama dünya dışı iyi dostlarımızın bizi bulmasını sağlar.

Voyager altın plağı

Voyager altın plağı

Voyager Altın Plağın resmi Web Sitesi: goldenrecord.org/