Thomas Edison

Thomas Edison hayatı? Edison ampül mucidi mi?

Thomas Edison icatları ve çalışmaları ile 20. Yüzyıldaki gelişmeleri etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Günlük yaşamı derinden etkileyen en önemli buluşu ampüldür. Günümüzde Edison ve Nikola Tesla aralarındaki rekabet ve çekişme ile de bilinen bir bilim adamlarıdır. Thomas Edison hayatı ve Thomas Edison kimdir? Edison ampül yatırımı ile zenginleşmeyi başarmıştır.

11 Şubat 1847 Amerika doğumlu Edison’un çocukluk çağı zorluklarla geçmiştir. Maddi zorlukların yaşandığı bir ailenin yedinci ve son çocuğudur. İlköğretime başladı 4. Ayda algılama yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştır. Fakat fizik ve kimyaya olan ilgisi okuldan atılmasıyla azalmamıştır ve evlerinin kilerinde kimya laboratuvarı kurmuştur. Özellikle kimya deneyleri ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik çalışmaları sırasında kendi başına telgraf aleti yapmıştır. Mors alfabesini öğrenmiştir. Çocukluk çağında geçirdiği ateşli bir hastalık nedeniyle kulakları ağır işitmeye başlamıştır. Thomas Edison ampül icadı sayesinde zengin olacağından habersiz yoksul bir çocukluk geçirmiştir. Edison ve Tesla rekabeti içerisinde Edison’un yoksul bir aileden gelmesi önemli bir etken oldu.

Thomas Edison hayatı

12 yaşına geldiğinde trende dergi ve meyve satarak ailesine maddi katkı sağlamaya başlamıştır. Aynı zamanda trenin yük vagonuna yerleştirdiği küçük bir baskı makinesi ile haftalık gazete basıyordu. Bir gün trendeki kimyasal madde ile dolu olan bir kap kırılıp yangın çıkınca hem işinden olmuştur hem de ömür boyu işitmesini daha da kötü etkileyecek şekilde yaralanmıştır. Daha sonra telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison Amerika ve Kanada’da 1863-1868 yılları arasında birkaç telgrafhanede çalışmıştır. 21 yaşında Boston’da bir atölye kurarak elektrik kayıt aygıtının patentini almıştır fakat patenti satmayınca borçlu olarak New York’a gitmiştir.
24 Aralık 1871’de 2 ay önce tanışmış olduğu 16 yaşındaki Mary Stilwell ile evlenmiştir. Mary ile üç çocukları olmuştur. 9 ağutos 1884’te Mary Edison genç yaşta hayata veda etmiştir.

Tesla kimdir? Tesla otomobil kurucusu kim?

Edison Ford ilişkisi

Edison 1880’lerde Florida’da bir arsa satın alarak kışları oturacağı bir ev inşa ettirmiştir. Otomobil endüstrisinin büyük adamı Henry Ford yakın bir zaman sonra Edison’un evinin birkaç yüz metre ötesine taşındı. Bu nedenle Edison ve Ford ölene dek arkadaş kaldılar. 24 Şubat 1886 Edison ikinci evliliğini 19 yaşındaki Mina Miller ile gerçekleştirdi. Bu evliliğinden de üç çocuk sahibi oldu.

George Orwell kitapları! George Orwell Hayvan Çiftliği

Edison ampül icadı ile zengin oldu

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etmiştir. Kömürleştirilmiş iplikten flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kılmıştır.1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başlamıştır. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Swan’ın icat ettiği ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunmaktaydı. Swan, ampulün içerisindeki havayı boşaltmıştır çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurmuşlardır. 1883’de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirmiştir; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını bulmuştur. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturmaktaydı. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başarmıştır; bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Tsubasa karakterleri ve Tsubasa oyna

Edison Menlo Park laboratuvarı kurdu

Edison’un en önemli kararları ise New Jersey’deki Menlo Park isimli endüstriyel araştırma laboratuvarını kurmasıdır. Bu kurum devamlı teknolojik keşifler, geliştirmeler ve iyileştirmeler yapmak amacıyla kurulmuş ilk kurumdur. Birçok icadını bu laboratuvarda üreten Edison, çalışanlarına verdiği görevler ile bu icatların araştırma ve geliştirilmesini sağlamıştır.

Edison’un en değerli çalışanlarından olan elektrik mühendisi William Joseph Hammer 1879 yılının aralık ayından Edison’un asistanı olarak Menlo Park’ta göreve başlamışlardır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer‘ı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer 1880’de Edison’un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton‘ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison’a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür. Thomas Edison’un 1000’e yakın patenti bulunmaktadır.

Thomas Edison

Thomas Edison

Edison yaptığı çalışmalar ve icatlar sayesinde 10’u aşkın ödül almıştır. Aldığı ödüllerden en önemlisi ise 1912 yılında Nobel fizik ödülüdür. Bu ödül için Hırvat Nikola Tesla ile beraber önerilmiştir fakat Tesla adının Edison ile beraber anılmasını istemediğinden ödülü reddetmişti. 1927 yılında ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilmiştir. 1 yıl sonra Amerika Kongresi Madalyasına layık görülmüştür.

İlber Ortaylı kitapları ve İlber Ortaylı caps akımı

Edison’un ölümü

18 Ekim 1931’de Thomas Alva Edison New Jersey’deki evinde diyabet komasına girerek hayata veda etmiştir. Mezarı evinin arka bahçesindedir. Ölümünün ardından tüm Amerika’da ışıklar bir dakikalığına söndürülmüştür.

kısa yazılar:

İran şahı Nasreddin

Yaşar Nuri Öztürk kimdir? Yaşar Nuri Öztürk kitapları

Yeni yazılardan haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası