Tesla Model S

Tesla Model S fiyatı ve özellikleri

Tesla Model S, 2012 yılından beri üretilen elektrikli lüks sedan otomobil modelidir. Dünyanın en çok satan ikinci elektrikli otomobili olmayı başaran aracın 6 farklı donanım seçeneği bulunmaktadır. 30 Haziran 2008’de duyurulan araçın prototipi 26 Mart 2009’da basına tanıtılmıştır. Tesla neden pahalı? Tesla fiyatı Türkiye‘de neden pahalı?

2008’deki basın açıklamasında benzinli bir araç olacağını söylenen Tesla Model S, Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk’ın  ileri tarihteki bir açıklaması ile Tesla’nın yeni şirket politikasının yalnızca elektrikli otommobiller geliştirmeye yönelik politika izlediğini duyurmasıyla “çevreci bir elektrikli otomobil” olarak tanımlanmıştır.

Haziran 2015’te 75.000 Model S üretildiğini açıklayan Tesla Motors, yarım milyondan tonda fazla karbondioksit salınımının önüne geçildiğinin müjdesini vermiştir. Aralık 2015’e gelindiğinde ise yüz bininci araç bantlardan indirilmiştir.

Tesla Model 3

Tesla şarj

Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory isimli fabrikasının üretimine kadar geçen sürede aracın %25’lik maliyetini sadece batarya oluşturmaktaydı. Gigafactory, dünyadaki batarya üretimini tek başına iki katına çıkartmış ve maliyeti düşürmüş oldu. Araçta model özelliklerine göre değişen batarya kapasitesi bulunmaktadır.  İçerisinde lityum iyon pil bulunan aracın menzili yaklaşık 400 kilometredir.  Bataryanın sarjı evlerimizde bulunan prizlere bağlayarak veya Supercharger denen hızlı şarj istasyonları ile mümkün olmaktadır. 2016 yılı itibari ile dünya genelinde 620 adet Supercharger istasyonu olduğu açıklanmıştır. Ücretsiz olan bu istasyonlarda 30 dakika gibi kısa bir sürede  280 kilometreye kadar ek menzil sağlanabilmektedir.

İnsan için kısa yazılar

Tesla motor

Batarya ağırlığı nedeni ile çok kez eleştirilen elektrikli arabalar Tesla Motors’un kalibiyetleri ile bu dezavantaj avantaja çevrilmiştir. Tesla aracın en ağır parçası olan bataryayı ön ve arka tekerler arasına konarak arabanın ağırlık merkezini yere yaklaştırarak yol tutuşunu arttırmıştır.

Tesla Model S

Tesla Model S

Otomobilin motorunu arka iki teker arasına koyarak ön ve arka bagaj sağlanmıştır. Bu sayede kullanıcılarına eşya taşıyabilme kapasiteleri arttırılmıştır.

Newton hayatı ve Newton neyi buldu?

Tesla Model S

İçten yanmalı motorlara göre bir çok avantajı olan elektrikli arabaların avantajları bu araç ile bir kez daha kullanıcılara ispat edilmiştir. T=0 anında maksimum tork sayesinde araç müthiş seri hızlanabilmektedir. Giriş modeli olan Model S 70 bile 5.8 saniyede 100 km/sn hıza ulaşabilmekte ve maksimum 225 km/sn hız yapabilmektedir.

İlk çıktığında sadece arkadan çekişli modelleri bulunan aracın Ekim 2014 itibari ile 4X4 modelleri de tanıtılmıştır. Dört çekişli olan bu modellere Dual Motor anlamı taşıyan “D” modeller ismi verilmiştir.

Tesla Model S

Tesla Model S

Model S güvenlik testlerinden başarıyla geçerek 5 üzerinden 5 yıldız almıştır. Gövdesinin dayanıklı alüminyum olması, tabanında bulunan ağır piller sayesinden yaklaşık 2.5 ton ağırlığında olması ve aracın ön bölümündeki bagaj boşluğu sayesinde önden gelen darbelerde şok emme etkisi göstermesi aracın dayanıklılığını ve güvenliğinin en önemli nedenleridir.

Henry Ford Kimdir? Ford arabalarının kurucusu kimdir?

Tesla yeni fabrika

Tesla Motors bu aracı üretebilmek amacıyla yeni bir fabrika kurma ihtiyacı duymuştur. Fakat yeterli finansmanı olmadığı için 2010 yılında halka arz edilerek 226 milyon $ gelir elde edilmiştir. Bu sayede kurulan fabrika parlak beyaz epoksi ile kaplanıp tertemiz bir görünüm elde edilmiştir. Mühendisler ile bantta çalışan işçiler aynı ortamda çalışarak iletişimleri güçlendirilmiştir.

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine

Tesla Türkiye fiyatı neden pahalı

Amerika’da 100.000 dolar fiyatla satışa sunulmuştur.  Türkiye’de ise fiyatı şuan opsiyonlara göre 125.000€ ve 220.000€ arasında değişmektedir. Tesla fiyatı Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde vergiler nedeni ile daha uygundur. ABD ve Avrupa ülkeleri, elektrikli otomobillere teşvik uyguladığı için vergileri de daha düşük. Çevre dostu araçları teşvik ederek, ülkeler petrolde dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Lakin Tesla Model S Türkiye fiyatı neden pahalı sorusunun yanıtı, Türkiye’nin zararına bir yanıttır.

Tesla Model S

Tesla Model S

Türkiye’de elektrikle çalışan otomobillere teşvik olmaması, Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılığını arttırıyor. Türkiye’nin de dışa bağımlılığını azaltması için Tesla ve diğer elektrikli otomobilleri teşvik etmesi gerekiyor. Tüm bunlar bir yana, Türkiye’de lüks otomobil olarak kabul ediliyor. Bu yüzden, Türkiye’de vergi oranı yüksek. Vergi oranı yüksek olduğu için Tesla Model S fiyatı Türkiye için 220 bin Euro olarak belirlendi.

Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Dikkat çeken kısa yazılar:

İran’da son şah Muhammed Rıza

Türkiye Cumhuriyeti’nde Yahudiler

Serseriler için iyilik manifestosu

Ömer Hayyam kimdir? Ömer Hayyam rubailer