Tesla Model 3

Tesla Model 3

Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk’ın 31 Mart 2017’de tanıtımını internetten  yaptığı ve heyecanla beklenen Model  3, 28 Temmuzda müşterilere teslim edilmeye başlanacak. Tesla’nın uygun fiyatlı elektrikli sedan arabası olan Tesla Model 3 tanıtımından sonraki ilk 24 saat içerisinde 115 bin gibi rekor bir sipariş rakamına ulaşmıştı. Tesla Model 3 Türkiye fiyatı ile otomobil tutkunlarını üzecek. Tesla Model 3 fiyatı, Türkiye dışındaki ülkelerde ise teşvikler sayesinde gayet uygun olacak.

Musk’ın Twitter’daki paylaşımında 28 temmuzdaki teslimatta 30 Model 3 için “devretme partisi” düzenlemeyi planladığını duyurdu. İlk teslimatta 30 Tesla Model 3 teslim edilecek olmasına rağmen üretimin katlanarak artacağı duyuruldu. Yapılan planlamada ağustos ayında 100, eylül ayında 1500, aralık ayına gelindiğinde ise 20.000’den fazla araç üretileceği planlanmaktadır. Tesla Model 3 Türkiye fiyatı ile cep yakacak. Tesla Model 3 fiyatı diğer ülkelerde ise diğer otomobillere göre daha ucuz olacak.

Thomas Edison hayatı? Edison ampül mucidi mi?

Tesla Model 3

Tesla Model 3

Tesla Model 3

Üstün özelliklere sahip yeni model Tesla Model S ve Model X’den daha ucuz ve daha alt segmentte olamasına rağmen araçta otopilot donanımı yer almaktadır. Sportif özellikleri ile dikkatleri çeken Model 3 aynı zamanda aerodinamik bir tasarıma sahiptir. 6 saniyeden kısa bir süre içinde araç 100 km/sn hıza çıkabilmektedir. Tek sarj ile 215 mil yani yaklaşık 350 km yol alabilmektedir. Güvenlik testlerinden de 5 yıldız almayı başaran araç dünya genelinde büyük ilgi ile bekleniyor.

Galileo Galilei hayatı kısaca

Tesla Model 3 sipariş

Tanıtımının ilk 24 saatinde 115 bin sipariş alınan yeni model ikinci güne gelindiğinde 253 bin talebe çıktığı duyurulmuştu. Tesla motors yoğun talep karşında geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemiştir. Bu yüzden yeni modelin  sipariş verildiği pazarlar arasına Türkiye ile birlikte Brezilya, Hindistan, İrlanda, Kore, Güney Afrika, Singapur, Yeni Zelanda gibi ülkeleri de eklenmiştir.

Tesla Model 3

Tesla Model 3

Amerika’da satış fiyatı 35 bin dolar olan araç için tüketiciler bin dolar depozito yatırdıktan sonra internetten ön sipariş vermektedir. Fakat aracı teslim alabilmek için yaklaşık 1 yıl beklenecektir.

Newton hayatı ve Newton neyi buldu?

Tesla elektrikli araba

Tesla’nın kurusucu olan girişimci ve mucit Elon Musk Model 3 ile birlikte hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Tesla Motors’un ilk çıkardığı araba olan Roadster’in ardından elde edilen kazan ile Tesla Model S satışa sunulmuştu. Hayallerinin son aşaması olan elektrikli otomobilleri yaygınlaştıracak uygun fiyatlı bir modelin çıkartılması Model 3 ile gerçekleşmiştir.

Tesla Model 3

Tesla Model 3

Satış noktalarını 2017 yılının sonunda ABD, Avrupa ve Asya’da toplam 441 adete çıkartılması hedeflenmektedir. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının desteklenmesi için ise şarj istasyonu sayısı arttırılacaktır. Şirket 15 bin şarj istasyonu kurarak mevcut istasyon sayısını ikiye katlayacaktır.

Ömer Hayyam kimdir? Ömer Hayyam rubailer

Tesla Türkiye’de neden pahalı

Tesla tüm dünyada ucuza satılmasına rağmen Türkiye’de oldukça yüksek bir fiyata satılıyor. Türkiye’de Tesla’nın lüks otomobil sınıfında görülmesinden dolayı devlet vergisini yüksek dilimden belirliyor. Oysa Türkiye’nin nükleer santral projesi ve güneş enerjisi atılımları göz önüne alındığında, Tesla satışlarını teşvik etmesi gerekiyor. Türkiye’de petrolde dışa bağımlılığını azaltması için devlete maliyeti olmayan elektrikli otomobil teknolojisine teşvik uygulaması gerekiyor. Ancak Türkiye’nin elektrikle çalışan otomobillere teşvik uygulamaktan ziyade lüks tüketim olarak görmesi, Tesla’nın Türkiye’de 300 Bin TL ile kapıyı açmasına neden oluyor.

Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Zamana yolculuk

Henry Ford Kimdir? Ford arabalarının kurucusu kimdir?

Benim Öyküm

Friedrich Nietzsche ve faşizm

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine