İlk gece etkisi

İlk gece etkisi! Farklı bir yatakta uyumak neden zor?

Algılama sistemlerinin doğru çalışabilmesi için beyin her gün periyodik olarak “bakım” dönemine yani uykuya ihtiyaç duyar. Uyku beyin sapı denilen beyin ile omuriliği birbirine bağlayan yapı tarafından kontrol edilir. Fakat yeni bir ortamda uyumaya çalıştığımızda zorluk çekeriz.  Bu duruma ilk gece etkisi denir. Genellikle ilk geceden sonra geçmektedir. Yatak değiştirmek olarak halk arasında lanse edilen etken, önemli bir uyku sorunu yaratıyor.

Uyku, insan ve diğer memeli canlılar için vazgeçilemez bir döngüdür. Günün yaklaşık 1/3’ünü uykuda geçiren insanlar için bu vakit aslında bir kayıp değildir. Uyku günlük yaşamamızı idare edebilmemiz ve yeni bilgileri depolayabilmemiz için gereklidir. Uykunun REM bölümü denen yaklaşık 1.5 saatlik döneminde gün içinde edindiğimiz bilgileri geleceğimiz için depolama veya depolamamaya karar verilir. Yetersiz uyuduğumuzda aslında öğrenebilme yeteneğimizi azaltmış oluruz. İlk gece etkisi nedir? Farklı bir yatakta uyumak nasıl etkiler?

İlk gece etkisi

Peki neden ilk gittiğimiz bir ortamda uyku bozukluğu çekeriz? İlk gece etkisi nedir? Kimi zaman yerini yadırgamak olarak tanımladığımız bu durum bir sonraki güne yorgun uyanmamıza ve o gecenin huzursuz geçmesine neden olur. İlk kez uyuduğumuz bir ortamın evimize göre daha tehlikeli bir yer olduğunu düşünerek beyinimiz kendini tehdit altında hissetmektedir. Bilim insanlarına göre beynin bir yarım küresinin uyanık kalmaya devam etmesine neden olmaktadır. Bu durum, muhtemel tehlikeleri atlatmak için bir gözü açık uyumanın bir tür beyinsel eşdeğeri sayılmaktadır. Uyku  bilimcisi Masako Tamaki bu konuyla ilgili şöyle dedi:

“Eğer içinde uyumak için bir odanın güvenli olup olmadığını bilmiyorsak, o zaman bu gece bekçisi sistemini devreye sokarız ve böylelikle olağandışı olan bir şeyi tespit edebiliriz. Bu bir koruyucu gibi.”

Halam Geldi ve Lal Gece

İlk gece etkisi

İlk gece etkisi

Uyku deneyi

Biz uyumaya çalışırken uyanık kalan beyin yarım küresi bizim baskın yarım küremizdir. Genellikle  ilk gece etkisi çektiğimiz sırada beynimiz sol yarım küresi uykuya direnir. Çünkü; baskın yarım küre sağ elini kullanan insanların tamamına yakınında sol yarım küredir, sol elini kullananların ise yalnızca 1/3’ünde sağ yarım küredir. Yapılan bir deneyde uykucuların farklı bir ortamda ilk gece uyuduklarında  sağ kulakları (beynin sol yarım küresi) bip sesi ile uyarıldığında sol kulağın uyarılmasına göre hem daha hızlı bir şekilde uyanmışlardır hem de daha büyük bir uyanma olasılığı göstermişlerdir.

Yeni yazılar için Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

Kısa yazılar:

Suriye ve Katar üzerinde İran etkisi

Tesla Model 3

Herkes Dergisi Öykü Dizileri