Henry Ford

Henry Ford Kimdir? Ford arabalarının kurucusu kimdir?

Ford otomobillerinin kurucusu Henry Ford arabalar ve yakıt motorları üzerinde çalışmalar yapan bilim adamı ve iş adamıdır. Genç yaşta Ford Motor Company’i kurmuştur. Zekası ve entelektüel birikimiyle kısa sürede kendisinin ve şirketinin adını duyuran Ford aynı zamanda Edison ile yakın arkadaşlığıyla da bilinmektedir.

Ford otomobillerinin kurucusu Henry Ford 30 Temmuz 1863 yılında Michigan’da dünyaya gelmiştir. Henry Ford ABD’de İrlanda kökenli çiftçilikle uğraşan bir ailenin altı çocuğundan en büyüğüdür. 12 yaşında annesi Mary Litogot Ford’u kaybetmiştir. Annesinin ölümünden sonra boş vakitlerini kendi kurduğu mekanik atölyesinde geçirmekteydi. 15 yaşına geldiğinde bu atölyede buharlı makine yapmayı başarmıştır. Henüz 16 yaşındayken Detroit’te bir şirkette çırak olarak çalışmaya başlamıştır bu sırada cep saatleri onarımı konusunda uzmanlaşmıştır. Çıraklık yaptığı yıllarında aklına koyduğu cep saatlerini uygun fiyata üretme fikrinden vazgeçmiştir.

İlber Ortaylı kitapları ve İlber Ortaylı caps akımı

Henry Ford kimdir

1882 yılında Michigan yakınlarında buharlı makine mentorü olarak sürekli bir işe girmiştir. Daha sonra Westinghouse Company’de iş bulmuştur ve benzin motorları üzerine çalışmalar yapmıştır.

Henry Ford, çiftçi kızı olan Clara J. Bryant ile evlendikten sonra bir kereste fabrikası kurmuştur. Kurduğu fabrika sayesinde maddi durumunu iyileştirmiş ve düzeltmiştir. Evliliğinden Edsel isimli bir oğlu 1893 yılında dünyaya gelmiştir.

Sosyal demokrasi ve Türkiye

Edison ve Ford

Thomas Edison’un 1881’de kurduğu Edison Illuminating Company şirketinde 1891 yılında mühendis olarak çalışmaya başlamıştır. İki yıl gibi kısa bir sürede Edison’un şirketinde baş mühendis rütbesine yükselmiştir. Aynı zamanda Florida’da komşu olan Edison ile Ford uzun yıllar arkadaşlıklarını sürdürmüşlerdir.

1893’te kendi evinin mutfağına ilk kez tek silindirli benzin motorunu üretmiştir. 3 yıl sonra ise ilk otomobilini yapmayı başarmıştır. Edison’un şirketinde baş mühendisliğe terfisi sonra yakıt motorları üzerindeki çalışmalarına yeterince zaman ve para ayırabilen Ford, Quadricycle isimli aracının gelişimini 1896 yılında tamamlamıştır. Bu başarısının ardından Edison’un şirketinden ayrılarak başka yatırımcılar ile birlikte 1899 yılında Detroit Automobile Company isimli şirketi kurmuşlardır. Kendi ürettikleri otomobillerin üstünlüğünü kanıtlamak amacıyla diğer üreticilerin araçlarıyla kendi araçlarını yarıştırmıştır. Fakat şirket yeteri kadar para kazanamadığı için 1901’de iflas etmiştir.

George Orwell kitapları! George Orwell Hayvan Çiftliği

Ford Motor Şirketi

1902 yılında hisselerine %25.5 oranında ortak olduğu Ford Motor Şirketi’ni kurmuştur. Kuruluş yılında ürettikleri ilk otomobili ABD’de satmaya başlamışlardır.1904 yılından sonra otomobillerini başka kıtalara ihraç etmeye başlayan şirket yıllar içinde üretim yöntemini de geliştirmiştir. 1913 yılında “Model T” adlı otomobilinin üretimi sırasında ilk kez yürüyen bant sistemini geliştirmiştir. 1908 yılından 1927 yılında dek üretilen “Model T” 15 milyon adet satılmıştır. Ford Motor Şirketi 1906’da ilk Avrupa şubesini açmasıyla Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamıştır. Belçika’da 1922, İtalya 1923 ve Almanya’da 1925’te fabrikalar açarak üretimini arttırmıştır. 1928 yılından sonra İngiltere’de yeni bir fabrika kurulmuştur. Bu fabrika aynı zaman Ford’un Avrupa’daki işleri merkezi olarak yönetilmiştir.

Ford Motor Şirketi kuruluşundan bugüne de hiçbir kurum ve kişiden borç almadığı gibi tahvil vermemiş ve bono satışı da yapmamıştır. Şirketin kurulduğu 1902 yılında iki silindirli 8 beygirlik 1708 araba yapmıştır. Şirket kuruluşunda sermayesi  100 bin dolar iken 1926 yılına gelindiğinde sermayesi  1 milyar dolara yükselmiştir.Değişik modellerde otomobil yapan şirket  1917 yılında üretimine tarımsal taşıt araçlarını da ekleyerek üretim yelpazesini genişletmiştir. Sadece otomobil ve çeşitli taşıtlar yapmakla kalmayan şirket aynı zamanda bunların yedek parçalarını da yapıyordu. Bu gelişmelerin ardından Ford dünyanın en büyük motor şirketi haline gelmiştir ve tüm dünyaya adını duuyurmayı başarmıştır.

Machiavelli kimdir? Machiavelli Prens sözleri

Harry Bennett’in işe girişi

Henry Ford, 1914 yılında işçilerinin ücretlerini arttırarak endüstri dünyasını hayretler içinde bırakmayı başarmıştır.Ford fabrikasında işçiler günde 8 saat çalışarak 5 dolar günlük ücret alırken diğer fabrikalardaki işçiler günde 9 saat çalışarak yarı yarıya az ücret almaktaydı. 1918 yılında ise işçilerin günlük ücretini 6 dolara yükseltmiştir. Fakat Henry Ford fabrikalarda sendikalaşmaya kesinlikle karşı olmasıyla da bilinmektedir. Sendikalaşmayı önlemek amacıyla Harry Bennett’i işe almıştır.

Ford ürettiği araçları çok az kar ile satmaktaydı fakat çok sayıda imalat ile sürümden kazanıyordu. Şirketin bu politikası sayesinde Ford Motor Şirketi kısa sürede dünyanın sayılı büyük şirketleri arasına girmeyi başarmıştır.Şirket 1915 yılında 1 milyonuncu arabasını yapmıştır. 1926’da ise şirketin fabrikaları yılda 2 milyon araba yapabilecek kapasiteye ulaşmıştır.

Ömer Hayyam kimdir? Ömer Hayyam rubailer

Ford Foundation

Şirketin 1932’de piyasaya sürdüğü  Model  Y’yi özellikle Avrupa için tasarlanmıştır. Model Y 1933’te geliştirilen V8 motoruyla birlikte, şirketin ilerleyen yıllardaki gelişimi üzerinde belirleyici bir rol almıştır.

Ford, Birinci Dünya Savaşı’nda yaptığı gibi İkinci Dünya Savaşı’nda da işletmesini  tamamen savaş aracı üretimine göre uyarlanmıştır. Ford Motor Company savaş malzemesi teslimatında en büyük şirketlerden biri olarak çok iyi para kazanmıştır. Buna rağmen Ford, her iki dünya savaşında da önce barışın korunması için çaba harcamıştır. Henry Ford, 1915’de devrin en tanınmış isimlerini toplayıp bir gemiyle Avrupa’ya gitmiştir. Bu yolcuğun tüm masraflarını üstlenen Ford’un amacı Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasını önlemektir. Fakat sulh yolculuğu başarılı olamamıştır. 1936’da barışın güvence altına alınmasını hedefleyen bir vakıf olan Ford Foundation’ı kurarak niyetini belli etmiştir.

1919 yılında şirketi oğlu Edsel Ford ile birlikte yöneten Henry Ford şirketin tüm hisselerini satın almıştır.Birinci Dünya Savaşı sürerken Henry Ford havacılık sektörüne girmek isteyerek bir uçak şirketi kurmuştur. 1925 yılında başlayan kısa bir süre devam yolcu ve kargo uçakları üretimi 1933’te satışların durgunluğu nedeniyle durdurulmuştur.Amerika Uçuş Komisyonu 2002 yılında Henry Ford’u havacılık sektörünün öncülerinden seçmiştir.

Galileo Galilei hayatı kısaca

Henry Ford Yahudi yaklaşımı

Makineleri sevdiği kadar insanları da seven Henry Ford, sağlığında birçok hayır kurumu ve hastaneler açmıştır. Ayrıca servetinin büyük bir kısmını da Ford Vakfı’na bağışlamıştır.

Henry Ford, 1918 yılında senatör olmak için adaylığını koymuştur fakat seçimleri kazanamamıştır.

Henry Ford şirket yönetimini devrettiği oğlu Edsel’in 1943 yılında vefatıyla şirket yönetimini tekrar eline almıştır. Şirket yönetimini 1945 yılının ekim ayında torunu Henry Ford II’ye devretmiştir.

Entelektüel birikimi ile de bilinen Henry Ford birçok kitap yazmıştır. Fakat yazdığı Beynelmilel Yahudi adlı eseri ile büyük yankı uyandırmıştır.

84 yaşına kadar yaşayan Henry Ford, 7 Nisan 1947 yılında Michigan’da hayata gözlerini yummuştur.

Kısa yazılar

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine

Serseriler için iyilik manifestosu

Faşizmin doktrini ve faşist ideolojinin doğuşu

Yi ha! Bir Anadolu göbeği hikayesi – 1

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 1

Yeni çalışmalardan haberdar olmak için

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası