Diş çürüğü

Diş çürüğü nedir?

Diş çürüğü nedir? Diş çürüğü, bakterilerin yol açtığı dünyadaki en yaygın enfeksiyöz hastalıktır. Dünyada ve ülkemizde birçok insanın dişlerini kaybetmesine neden olan aslında sadece estetik problemlere değil,  malesef ki sistemik sorunlara da neden olduğu bilinen bir hastalıktır. Ağız hijyeni yetersizliği ve yetersiz diş hekimi muayenesi gibi faktörlere  bağlı olan bir hastalıktır.

Recep ile Nadan

Diş çürüğü

Diş çürüğü ağız ortamında fizyolojik olarak bulunan bakterilerin,  karbonhidratlardan yani çeşitli şekerlerden asit üretmesiyle diş yapısına zarar vermesi ile oluşmaktadır. Oluşan bu asitler ilk önce dişin en üst katmanı olan mineyi etkilemektedir. Etkilenen mine canlı bir yapı olmadığı için kendini yeterince koruyamaz. Etkilenen minede mineral kaybı olmaktadır. Reminerilazyon denen yani minerallerin tekrar mineye çökmesi olayı ancak tükrükte bulunun kalsiyum ve flor gibi elementler ile sınırlı bir miktar olabilmektedir. Tükürükte bulunan bu mineraller remineralizasyonu sağlayarak çürüğü önlemeye çalışsa da genellikle yeterli gelemez. Dişte yavaş yavaş oluşan boşluk ağız bakımından daha çok yoksun kalarak; bakterilerin burada çoğalması ve gıda artıkları tarafından beslenip asit üretmesini kolaylaşmaktadır. Tabi ki aslında bu olaylar dizisi oldukça karmaşıktır ve zaman gerektirmektedir.

Diş çürüğü

Diş çürüğü

Sistemik olarak bir çok rahatsızlığa temel hazırlayan ağız ve diş hastalıklarının maalesef ki ciddiyeti bilinmemektedir. Sindirim sistemi hastalıklarından kalp hastalıklarına kadar bir çok rahatsızlığına neden olabilen ağız ve diş hastalıkları aynı zamanda bazı hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 1

Diş hekimi muayeneleri

Diş çürüğüne toplum sağlığı açısından bakıldığında gerek maliyet gerekse günlük yaşama etkileri açısından bir çok kötü etkisi vardır. Tedavi edilmeyen çürükler bir çok diş kaybına neden olabilmektedir. Diş kayıpları sonucunda ise çiğneme güçleşmekte ve çene eklemi rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Diş kayıplarının yerine protezler,  implantlar veya diş kaybedilmeden önce yapılan restorasyonlar yüksek maliyetli, zaman alan ve kompleks tedavilerdir. Aslında doğru ve etkili bir ağız hijyeni ve periyodik diş hekimi muayeneleri ile çürükler ve dişeti hastalıkları önlenebilmektedir. Küçük yaşlardan itibaren doğru ağız hijyeni ve koruyucu hekimlik adımları ile pahalı tedavilerden kaçınılmış, hastanın zaman kaybı önlenmiş hem de hastanın hayat konforu arttırılmış olur.

Hiç bilmediğim yerlerden geçiyorum

Süt dişi çürüğünün çocuk gelişimine etkileri

Doğumdan itibaren 6-7. Ayda sürmeye başlayan süt dişleri çocukluk yaşlarında yerini daimi dişlere bırakmaktadır. Erken süt dişi kayıpları daimi dişlerin doğru konumunda sürememesine ve ileride ortodontik tedavi ihtiyacına neden olabilmektedir.  Çürükten dolayı oluşan erken süt dişi kayıpları aynı zamanda çocuğun beslenmesinin kötü etkilenmesine ve ağrı duymasına neden olabilmektedir. Beslenme bozukluğu çocukta gelişim geriliği gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir. Birçok anneden duyduğumuz çocuğumun dişi sürdüğünde çürük gibi sorunlar aslında maalesef ki erken çocukluk çağı çürükleri dediğimiz bir hastalığın belirtisidir. Aslında dişler çürük sürmez fakat o kadar hızlı bir şekilde çürürler ki ebeveynler dişler sürdüğünde dişlerin çürük olduğunu düşünürler. Eğer tedavi edilmezse yukarıda anlattığımız problemlere neden olabilir ve bu problemler sonucu çocukta psikolojik ve fizyolojik sorunlar oluşabilmektedir.

Halam Geldi ve Lal Gece

Çiğneme ve öğütme

Beslenme,  hayatımızı devam ettirebilmemiz için en temel ihtiyaçlardandır. İlk süt dişinin sürmesinden vefatımıza kadar geçen sürede dişlerimizin çiğneme ve öğütme görevlerini yerine getirebilmesi için ağız hijyeni konusunda hassas olmamız gerekmektedir. Çürüksüz ve sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıklarımıza da dikkat etmemiz gerekmektedir. İşlenmiş gıdaların tüketiminin artması ile diş çürüğü insidansının da arttığı bilinen bir bilimsel gerçektir. Sebzelerin ve yemeklerin pişirilmesi ve karbonhidrat içerikliklerinin arttırılması sonucu ağız ortamında bulunan bakterilere besin kaynağı sağlamaktayız. Fakat günümüzün beslenme alışkanlıklarını düzenledikçe ve çürük oluşumuna neden olan gıda tüketimini azaltıp, çürük oluşumunu engelleyen veya durduran besinlerin tüketimini arttırdıkça bu enfeksiyöz hastalığa engel olabiliriz.

Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çekebilecek yazılar:

İlk gece etkisi! Farklı bir yatakta uyumak neden zor?

Öykü Dizileri

İnsan için kısa yazılar

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine