DNA haritalama teknolojisi

Aziz Sancar DNA haritalama teknolojisi geliştirdi

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü kazanan Aziz Sancar çalışmaları ile bilime katkı sağlamaya devam ediyor. Sigaranın DNA’ya verdiği zararın haritasını çıkaran yeni bir teknik geliştirdiklerini açıklayan çalışmasını 14 Haziran’da Twitter’dan duyurdu. Aziz Sancar DNA haritalama teknolojisi’nin ilaç geliştirilmesi ve DNA onarımı için önemli olduğunu ifade etmiştir. Aziz Sancar DNA haritalama teknolojisi ile tıp dünyasında yeni bir dönemi başlatabilir.

Sigaranın zararlarının bilinmesine rağmen bugüne kadar DNA üzerindeki etkisi gösterilebilmiş değildir. UNC Health Care ve UNC School of Medicine’in internet sayfasında haberini yaptığı Aziz Sancar ve ekibinin yaptığı çalışmada sigarada bulunan BaP isimli kanserojen maddenin insan genomuna verdiği hasarın haritasını çıkartmayı başardıkları anlatılıyor. Bu kanserojen madde ABD’deki kanser ölümlerinin %30’unun sorumlusudur. BaP kaynaklı DNA hasarını haritalamaya yönelik yeni bir yöntem, bilim insanlarının, hücrelerin hasarı onarmaya çalıştığı genomdaki alanları tanımlamasını sağlayacaktır. Sancar, bu biyokimyasal tamir işleminin detaylı çalışmalarını yaparak 2015 Nobel Kimya Ödülü’nden pay almaya layık görülmüştü. Aziz Sancar DNA haritalama teknolojisi ile bilim dünyasında yeni bir dönemi başlatabilir.

Recep ile Nadan – Bölüm 6 / Kumarhane

DNA haritalama teknolojisi

Sancar çalışmalarıyla ilgili; “Bu, ABD’de kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan bir kanserojen ve şimdi ortaya çıkan hasarın geniş bir haritasına sahibiz” açıklamasını yaptı.

Bu  haritalamanın, bilim adamlarının sigara kullanan bireylerde kanserin nedenini saptamada, neden insanların bazılarının kansere daha yatkın ve ya daha dirençli olduğu anlamada ve kanserin nasıl önleneceği bulmada yardım etmesi bekleniyor. Aziz Sancar sigaranın zararlarının daha iyi anlaşılarak kullanıcıların bu kötü alışkanlıktan vazgeçmelerini umuyor. ABD’de 40 milyon dünya çapından 1 milyar sigara bağımlısı olduğu bilindiğinden Sancar’ın insanlık için çok önemli bir noktaya değindikleri fark ediliyor.

DNA haritalama teknolojisi

DNA haritalama teknolojisi

DNA haritalama teknolojisi geliştiren Sancar ve ekibi DNA onarımı sırasında arta kalan DNA parçalarını kullanmışlardır. DNA zarar gördüğü zaman her şey yolunda giderse hasar gören DNA iplikçiğindeki parçalar DNA’dan ayrılır ve karşıdaki hasar görmemiş DNA iplikçiğine göre onarılır. Sancar ve ekibi DNA onarımı sırasında açığa çıkan çöp DNA parçalarını etiketleyip ,toplayıp, dizilimini yaptıktan sonra genom haritasını oluşturmuşlardır. Böylece DNA onarımının başladığı bölgelerin tam bir haritasını elde etmişlerdir.

DNA haritalama teknolojisi

DNA haritalama teknolojisi

Öykü Dizileri

DNA haritalama

Bu DNA haritalama teknolojisi aşağıdaki soruların da cevaplanmasına yardımcı olması bekleniyor:

Bir insanın nükleotid tamir kapasitesini bertaraf etmek için gerekli olan toksin miktarı nedir?

Hangi varyasyonlar ve hangi genler insanlara DNA hasarını tamir etme kapasitesini azaltıp ya da arttırıyor?

Genomda, başarılı onarımların doğal olarak daha az olası olduğu belirli lekeler var mı?

Aziz Sancar yeni çalışması için “Eminim, tüm bu bilgilerin bazı insanların kansere nasıl yatkın olduklarını ve hangi sigara ile ilişkili mutasyonların özellikle akciğer kanserine yol açtığının daha iyi anlaşılmasına yol açacağına inanıyorum.”dedi.

Facebook sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çekebilecek yazılar:

Aziz Sancar hayatı! Aziz Sancar sözleri

John Stuart Mill ve liberalizm

Tesla Model S fiyatı ve özellikleri

İlk gece etkisi! Farklı bir yatakta uyumak neden zor?