yalnızlık yazıları

Yalnızlık yazıları

Modern dünyada çaresiz bir hastalık var. Yalnızlık yazıları, bu hastalığın talep ettikleri arasında yer alıyor. Ruhu yalnızlık ile kıvranan bir insan, kendisi gibi yalnız olduğunu hissettiği insanların cümlelerini okumak istiyor. Tek yalnızın kendisi olmadığını görmek, yalnız insanlara teselli veriyor.

Hayatta kalabilecek kadar para kazanan insan ve çok iyi bir kazancı olan insanın ortak bir noktası var. Her ikisi de derin bir yalnızlık ile debeleniyor. Yalnızlık yazıları, her ikisini de rahatlatıyor. Aslına bakarsak bu rahatlama veya teselli hissi de sağlıklı olmamalı. Bir insanın aynı kendisi gibi acı çektiğini bilmek teselli olmamalı. Yalnız insan, diğer insanlara göre bencilliği ve hataları ile bu hale geliyor. Duygusal anlamda yaşanan kimsesizlik hissi, insanları yol arkadaşı arayışına itiyor.

Evimizdeki Konsomatris

Yalnızlık yazıları

Kimsesizlik hissi ile yaşanan iç mücadelelerde benzer bir durumda olan bir insan ile yakınlaşma refleksi oluşuyor. İnsanlar kendilerine benzer hisler içerisindeki bireyler ile yakınlaşmayı arzuluyor. Yalnızlık yazıları bu anlamda sihirli sözcükleri içerisinde barındırıyor. Yalnız insanların etkilenebileceği edebiyat çalışmaları, bir nevi şifreli sözcük gibi birbirlerinin duygu dünyasına girişin anahtarı oluyor.

yalnızlık yazıları

yalnızlık yazıları

Halid Ziya Uşaklıgil, Oğuz Atay, Emrah Serbes ve daha nicesi, bu insanlar tarafından tartışılmaya dahi açılamayacak kadar kutsallaşıyor. Halid Ziya’nın eserlerindeki kendim ettim kendim buldum hali aslına bakarsan bu insanların içerisinde bulunduğu durumu anlatıyor. Yalnız insanlar bu durumu kabul etmezler, edemezler…

Zamana yolculuk 

Oğuz Atay eserleri

Oğuz Atay eserleri, yalnızlık duygusunda önemli bir tesellidir. Oğuz Atay’ın kahramanları kaybetmiş insanlar değildir. İş yaşamındaki başarısızlık üzerine kurulu bir mutsuzluk hikayesi değildir. Yalnızlık yazıları işte tam bu noktada açıklayıcı oluyor. Manevi olarak bu insanlar yalnızdır ve maddi hiçbir kayıp veya kazanç ile ölçülemiyor. Çevrelerinde hiç insan olmaması gibi bir durum değildir bu. Son yıllarda bu insanlara verilebilecek en iyi örneklerden birisi kesinlikle Mehmet Pişkin örneğidir.

Mehmet Pişkin

İş yaşamında başarılı, ekonomik açıdan zorluklar çekmeyen bir insandı. Ancak bir insan olarak en büyük eksikliği içinde hissediyordu. Yaşama isteği ve manevi birliktelik, eksikliği insanı ölüme, sonsuzluğa sürükler. Yığınlar arasında hiç kimse ile duygusal bir ortak payda yakalayamadan yok olup gitmek, uzun bir mücadelenin sonunda gerçekleşiyor.

yalnızlık yazıları

yalnızlık yazıları

Mehmet Pişkin’in intihar etmek için en yakın arkadaşının doğumunu beklemesi kadar naif olamadı yaşamaya devam edenler. Yalnızlık yazıları, herkesi düşünüp kimse tarafından fark edilmeyenler için biçilmiş kaftandır. Yeni bir ortama girdiğinizde yalnızlar örgütünün parolası niteliğindeki yazarlardan birisinin ismini duyarsanız bilin ki yalnızlığına yoldaş arıyordur.

Yalnızlara yoldaş olun, yalnızlıklarına ortak olun. Ancak onu duygusal boşlukları ile yargılamayın.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Descartes’in yöntem üzerine konuşmalar eseri ve tarih uyarlaması

Zihnimden sesleniyorum: üşüyorum

21. Yüzyıl’da aşkın hebası

Minnoş güçlüler

İnsan için kısa yazılar

Aşk sözleri anlamlı kadınlar için!

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine

Alice kitaplarında Darwinci hiciv 5. Bölüm