Theodor Reik

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine

Theodor Reik kimdir? Theodor Reik psikoloji dalında önemli bir isimdir. Sigmund Freud ile birlikte psikolojinin temelini oluşturmuştur. Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine, ilişkiler ve aşk hakkında yazılan en iyi çalışmalar arasında yer alıyor.

Theodor Reik 12 Mayıs 1888 tarihinde dünyaya gelmiştir. Reik  Avusturya’nın en büyük kenti Viyana‘da doğdu. Reik, Viyana Üniversitesi‘nde eğitim almıştır. Sigmund Freud sonrasında psikoloji dalının gelişmesi için emek vermiştir. Ayrıca Reik National Psychological Association for Psychoanalysis şirketini kurmuştur. Reik, basit ve karşılaştırmalı gözlem örnekleri ile fark yaratmayı başarmıştır. Theodor Reik aşk ve şehvet üzerine kitabı ile çiftlerin aşk hayatı, cinsellik, evlilik, anne baba ve erkeklik ile kadınlığın doğası hakkında birçok konuyu masaya yatırmıştır. Freud gibi Reik de pek çok konuyu tartışmaya açtı. Theodor Reik kimdir? Bilim dalı olan psikoloji için ne gibi katkıları olmuştur? Theodor Reik kitapları nelerdir?

Friedrich Nietzsche ve faşizm

Theodor Reik

Theodor Reik

Theodor Reik

Sigmund Freud ekonomik olarak Theodor Reik ve ailesine destek olmuştur. Reik’in psikoanaliz çalışmalarını sürdürebilmesi için Freud’un hem ekonomik hem de eğitim yardımını aldı. Theodor Reik Yahudi olduğu için Avusturya ve Almanya‘da can güvenliği sorunu yaşadı. 1934 yılında Almanya’dan Hollanda’ya göç etmek zorunda kaldı. Adolf Hitler ve ideolojisinin tüm Avrupa’ya sirayet etmesinden dolayı 1938 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek zorunda kaldı. Reik, 1944 yılında Almanya’ya dönmemeye karar verdi. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına geçti.

Reik, Sigmund Freud’un çıkardığı The Uncanny Gazetesi’ne 1919 yılından itibaren içerik yönünden katkı vermeye başladı. 1925 yılında Reik’in psikoanaliz çalışmaları Almanya’da yasaklandı. Reik’in tıp doktoru olmamasından dolayı hastaları incelemesinin yanlış olduğu kararı açıklandı.

Reik’in Almanya’da yaşadığı hukuki sorunlar Amerika Birleşik Devletleri serüveninde de devam etti. Reik,  Psikanaliz Ulusal Psikolojik Derneği bünyesinde faaliyet göstermeye çalışmıştır. Psikoanalistlerin de faaliyet gösterebilmeleri için senelerce mücadele vermiştir. Reik’in çabaları sonuç vermiştir ve Psikoloji ve Psikiyatri ayrı iki dal olarak kabul edilmiştir. Bugün terapistlerin faaliyet gösterebilmelerinde Reik’in emekleri yok sayılamaz.

Machiavelli kimdir? Machiavelli Prens sözleri

İlk kitabı

1925 yılında ilk büyük kitabını yayınlamıştır. O kitap ise The Confess to Confess‘tür. Reik bu kitabında kekemelik ve kızarma gibi nevrotik vakalar hakkında tespitler yapmıştır. Bastırılmış dürtüler ve bilinçaltına vurgu yapmıştır.

1932 yılında yayınladığı Bilinmeyen Katil kitabında suçluların suçluluk duygusu motivasyonu ile kendilerini belli edecek ipuçları bıraktığını tespit etmiştir. Reik’in bulguları bugün dahi savcıların işlerini kolaylaştıran tespitler olarak varlığını sürdürüyor.

Mezheplere yenilen aşk oyunu

Aşk ve şehvet üzerine

Reik’in en bilinen eseridir. Aşk ve şehvet üzerine, çiftlerin cinsel hayatı, aşk hayatı, evlilik, cinsellik, erkeklik ve anne babalık kavramlarını incelemiştir.

Aşk ve şehvet üzerine, orjinal versiyonunda tek cilttir. Ancak Türkçe yayınlanan versiyonu iki cilt olarak yayınlanmıştır. Say Yayınları tarafından  yayımlanmıştır. Reik’in bu kitabı, cinsiyetlerin duygusal farklılıklarını da ele almıştır. Türkçe olarak yayınlanan birinci ciltte, Reik’in Sigmund Freud ile psikoanaliz dalında hesaplaşmasını konu alıyor.

Reik, kadınların etkilemek istedikleri erkeklerin yanında kendileri gibi davranmadıklarını savunmuştur. Bunu ise bir savunma mekanizması olarak yaptıklarını belirtmiştir. Kadının korkularının ilişkideki önemini de ele almştır.

Yeni yazılardan haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

kısa yazılar:

Edebiyat dergisi ve ticari kaygı

Dürdane Hanım roman tahlili

Sporun tarihi ve Türkiye’de spor kültürü