Hitler Almanyası

Hitler Almanyası ile Türkiye’yi karşılaştırmak cahilliktir

Son zamanlarda Türkiye’deki tutuklu gazetecileri ve rejimin sertleşmesini vurgulamak için Adolf Hitler dönemi sık sık örnek gösteriliyor. Hatta yazar Aslı Erdoğan tarafından Hitler Almanyası ile mukayese edildiğinde Almanya’yı geçtiğine dair bir beyan oldu. Türkiye’de otoriter rejimi, Adolf Hitler’in vahşi rejimi ile kıyaslamak kötü niyetten de öte cahilliktir. Recep Tayyip Erdoğan ve iktidarını besleyen güçlerden biri de, Aslı Erdoğan gibi gerçeği sulandıran isimlerin beyanları. Aslı Erdoğan’ın söylemi, bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde anti-semitizm besliyor. Avrupa’da faşist dönemde yaşananları küçümsemek ve Erdoğan’ın üç günlük sert iktidarı ile mukayese etmek, Yahudi düşmanlığıdır. Daha da ötesinde Yahudileri insan olarak görmemektir.

Türkiye dünyada en çok gazetecinin cezaevinde olduğu ülkedir. Bu bir gerçek ve bu gerçeği şeffaf bir şekilde ortaya koyabilmek gerekiyor. Aslı Erdoğan ve nicesinin yaptığı Hitler Almanyası benzetmesi, gazetecilerin cezaevinde olmasını sulandırmaktır. Tutuklu ve hükümlü gazeteci gerçeğini manipüle etmeye çalışmaktır. Bu gerçeği manipüle edenler ise ya cahildir, ya da işbirlikçi. Avrupa’nın faşist dönemde yaşadıkları ve yaşattıkları ile, AK Parti dönemi Türkiye’sini karşılaştırmak korkunçtur. Hatta  bu karşılaştırmada Türkiye’yi daha kötü durumda görmek vahimdir. Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti siyaseti, liberal demokrasi ile de bağdaşmıyor. Ancak sırf Batı Avrupa tarzı demokrasiler ile yolları ayırdı diye faşist Adolf Hitler ile eşdeğer tutmak cahilliktir. Türkiye’deki Yahudi karşıtı milyonların bilinçaltına Yahudi düşmanlığı serpmektir.

Veronika 

Hitler Almanyası

İkinci Dünya Savaşı‘nın sonuna dek Avrupa’nın yaşadıkları ile Türkiye’nin bugün yaşadıkları mukayese edilemez. Milyonlarca insanın insan yerine konulmayarak katledildiği bir rejim ile otoriter hatta kimi zaman totaliterliğe kaçan rejimi mukayese etmek için ya kötü niyetli olmak gerekir ya da cahil olmak gerekiyor. Türkiye’de solcularda dahi gizli bir Yahudi düşmanlığı mevcut. Ne yazık ki Adolf Hitler’in soykırım için hedef aldığı birinci toplum Yahudiler olduğu için 2. Dünya Savaşı dönemi ciddiye alınmıyor.

Romantik yaklaşımından ötürü kimi solcular kendilerini Hitler Almanyası vatandaşı olarak hissediyor. Rejime direnen Almanlar olarak hayal ediyorlar kendilerini. Ancak gerçekten kopmak, gerçeği tespit ve tamiri zorlaştırıyor. İki kelam okumuş insana tehlikeden bahsederken Hitler Almanyası örneği verir ve Recep Tayyip Erdoğan‘ın Adolf Hitler’i geçtiğini söylersen seni ciddiye almazlar. Ciddiye almamakta da sonuna kadar haklılar.

Recep ile Nadan

Erdoğan dönemi

Peki Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan dönemi demokratik mi? Elbette demokratik bir rejim söz konusu değil. Türkiye bir bilinmezlik ve kargaşa içerisinde ayakta kalmaya çalışıyor. Fethullah Gülen’in ve Gülen tehdidinin yarattığı kaos her yerde hissediliyor. Türkiye 2007’ye kadar ilerlediği yoldan ayrıldı veya ayrılmak zorunda kaldı. Başarılı olamadı bu yolda ama halk henüz farkındalık içerisinde değil. Halk ekonomik işaretler ile gerçekleri anlayacak. Türkiye’nin imaj sorunu yaşaması, Türk ekonomisini kökünden etkilediğinde vatandaş fark edecek.

Çeşme ve Alaçatı neden pahalı?

Türkiye’de demokratik olarak hatırlanacak bir dönem var mı

Tekrardan da belirtmekte fayda var. Erdoğan dönemi, tarihte demokratik bir dönem olarak hatırlanmayacak. Hatta Türkiye’de demokratik olarak hatırlanacak bir dönem var mı o da şüpheli. Türkiye henüz demokrasiyi öğrenmeye çalışan bir ülke ve bir süreç söz konusu. Bu nedenle geçmişteki anti-demokratik yönetimleri de kesinlikle suçlamıyorum. Bir anda tepeden inme demokratik bir anlayış inşa edilemez. Zaman içerisinde Türkiye öğrenecek ve öğreniyor.

Hitler Almanyası

Hitler Almanyası

Erdoğan dönemi belki de Türkiye’nin çok partili dönemde karşılaştığı en sert yönetim oldu. Ancak kesinlikle Almanya’da Adolf Hitler ile karşılaştırılamaz. Adolf Hitler döneminde zulüm görmüş ve öldürülmüş milyonlarca insana ve ailesine hakarettir. Aslı Erdoğan’ı bu benzetmeden dolayı Adolf Hitler döneminde zulüm gören mağdurların aileleri mahkemeye verirse kesinlikle doğru bir hamle yapmış olurlar. Böyle bir şey ile uğraşırlar mı peki? Elbette uğraşmazlar. Ancak belirtmekte de fayda var. Recep Tayyip Erdoğan‘ın bu beyandan ötürü kesinlikle yargı yoluna başvurmaması gerekiyor. Aslı Erdoğan bir fikir beyan etti ve milyonlarca Türk vatandaş doğru olmadığını düşünüyor. Aslı Erdoğan yanlış da olsa bir düşüncesini ve fikrini dile getirdi. Fikrini beyan ettiği için kesinlikle hiçbir şekilde Cumhurbaşkanı tarafından dava edilmemeli…

Herkes Dergisi Facebook hesabını takip ediniz.

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken yazılar:

Fenerbahçe neden başarısız

Penisli Yargı ve Hakim Olamayan Avukatlar

Kürdistan mı tehlike yoksa Kürdistan hayali mi

Minnoş güçlüler