Dr. Ergün Kaya toz bulutu

Dr. Ergün Kaya toz bulutu uyarısı yaptı!

İskenderun Devlet Hastanesi’nden Dr. Ergün Kaya: “Toz bulutuna karşı duş almalarını öneriyoruz” açıklamasını yaptı. Suriye üzerinden gelen toz bulutlarına karşı vatandaşı önlem alma konusunda uyardı. İskenderun Körfezi toz bulutu tehlikesi altında! Alerji ve astım hastalığı olanlar toz bulutu için ne önlem almalı?

İskenderun Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ergün Kaya, halkı toz bulutu tehlikesine karşı uyardı. Toz bulutu nedeni ile meydana gelebilecek sağlık sorunlarına karşı ikazda bulundu. Dr. Ergün Kaya, “toz bulutuna karşı duş almalarını öneriyoruz” dedi. Suriye üzerinden gelen toz bulutunun astım ve alerji hastaları için de önemli bir tehlike arz ettiğini belirtti.

Hatay’ın Türkiye’ye katılması

Toz bulutu

Hatay’da Antakya ve diğer ilçelerde toz bulutu vatandaşın yaşamı olumsuz etkiliyor. Suriye üzerinden Hatay’a gelen toz bulutları İskenderun Körfezi’nde etkisini göstermeye başladı. İskenderun’da yaşayanlar nefes almakta zorlandı.
Havadaki toz bulutu, İskenderun Körfezi’nde gemilerin görüş mesafesini dahi azalttı. Hava kalitesi, ciddi sağlık sorunlarının habercisi oldu. Toz bulutu nedeni ile alerji ve astım hastalarının gerekmedikçe dışarıya çıkmamaları tavsiye ediliyor.

Organik Tarım

Dr. Ergün Kaya

İskenderun Devlet Hastanesi’nde hekimlik yapan Dr. Ergün Kaya, İskenderun’da etkili olan toz bulutu hakkında İskenderun halkını uyardı. Alerji ve astım rahatsızlığı olanların gerekli olmadıkça dışarı çıkmamalarını önerdi. Dr. Ergün Kaya, “Geldiği yerdeki o küf mantarlarını, polenleri, mikroorganizmaları hatta ve hatta o bölgedeki kimyasal silahtan tutunda bir takım silahların toz parçasına kadar bölgemize getirmekte. Dolayısıyla bu tür toz bulutlarının kronik hastalıklara ciddi etkileri var. Acil servis girişlerimiz özellikle o yönden artıyor. Astım ataklarını provoke ettiği aşikar.

Dr. Ergün Kaya toz bulutu

Dr. Ergün Kaya toz bulutu

Hastalarımızdan özellikle bu toz bulutu olduğu dönemlerde evlerinde kalmalarını istiyoruz. Dışarı çıkma zorunlulukları var ise maske, eşarp veya tülbent ile ağız ve burun kısımlarını kapatmalarını öneriyoruz. Tedavi aşamalarında özelikle bu dönemlerde dikkat ederek, ilaçlarını düzenli almaları gerekmektedir. Tabi bunun yanında astım ve  KOAH hastalarının dışında da toz bulutlarının olumsuz etkileri var. Yine onlarda ağızlarını ve burunlarını bol suyla yıkamalarını ve mümkünse duş almalarını öneriyoruz. Çünkü o toz bulutlarının parçacıklarının üzerinde neyi içerdiğini bilmiyoruz. O yüzden duş almakta faydası var bu insanların. Yine rahatsızlandıkları zaman acil servisimiz olsun, göğüs hastalıkları servisimizde olsun gerekli teşhis ve tedavilerimiz yapılmakta. Mümkün mertebe maskeyle dışarı çıkmaları ve ağız, burun kısımlarını kapatmalarını, temizliklerini de bol suyla yapmalarını öneriyoruz.” dedi.

Zamana yolculuk

Toz bulutu ve yağmur

Deneyimli hekim Ergün Kaya, toz bulutu sorununun yağmur yağmasıyla birlikte etkinliğinin devam edeceğini belirtti. Yağmur yeryüzüne indiğinde dışarı çıkmanın yine tehlikeli olacağı konusunda toz bulutu tehlikesi altında olanları uyardı. Toz bulutunun yağmur tanesiyle vücuda temasından korunmak amacı ile koruyucu elbiselerin tercih edilmesi konusunda ikaz etti. Dr. Kaya, yağmurda kalan kişilerin eve geldiklerinde mutlaka sabunlu su ile duş almaları gerektiğini vurguladı.

Dr. Kaya, “Başka ülkelerden bir şekilde rüzgarla topraklarımıza, ülkemiz sınırlarına gelmiş. Yağmur olarak da bizim üzerimize yağıyor. Bu konuda dikkatli olmamız gerekiyor” dedi. İskenderun’da lodosun etkisiyle kentte etkisini arttırdığı vurgulanarak İskenderun halkının kesinlikle toz bulutu riskine karşı dikkatli olmaları önerildi.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Alice harikalar diyarında ve aynanın içinden

Yakup Cemil kimdir?

Haziran

Evimizdeki Konsomatris

Osmanlı’da derin devlet

İlk gece etkisi! Farklı bir yatakta uyumak neden zor?

Türkiye inşaat sektörü konusunda neden ısrarlı?

Apple’dan iPhone 8 ve iPhone X bombası

Recep ile Nadan – 15 Temmuz Özel

Güney Amerika’da oligarşi ve diktatörlük