boşluk hissi

Boşluk hissi

2000’li seneler insanların mutsuzluğa saplanması için uygun koşulları yaratıyor. Boşluk hissi nedir? İnsanların bu histen kurtulması kolay değildir. Yaşam modelini değiştirebilmek gereklidir. Yaşadığımız kentler kalabalıklaştıkça yalnızlığımız artıyor. Oturduğumuz binada oturan sayısı arttıkça selamın sabahın kesilmesi de artıyor. Hızlı tüketime dayanan sistem, toplumun yalnızlaşmasının tuzu biberi oluyor. Yalnızlık yazılar yazıyor, yalnızlık şarkıları söylüyoruz. Ancak boşluk hissi ve yalnızlıktan kurtulmak için somut  hiçbir şey yapamıyoruz.

Evimizdeki Konsomatris

Boşluk hissi

İletişim araçlarının gelişmesi, iletişimin azalmasına neden oldu. Boşluk hissi her geçen gün insanları bir yılan gibi sarıyor. Özellikle gençlik yıllarında bu zehirli hissiyat duygu dünyasını sarıyor. Belki de eskilerin genç yaşta evlendirilmelerinde bu histen koruma isteği yatıyordur. 20 yaşında kucağına evladına alan bir erkek, boşluk hissine kapılma fırsatı bulmadan çocuğunu büyütme derdi ile boğuşmaya başlıyor. Çocuğunu büyütürken bu tür düşüncelere fırsat dahi kalmıyor. İnsanın içini kemiren bu his, işsizlik ve ekonomik sorunlar ile birleştiğinde sorunları arttırıyor.

boşluk hissi

boşluk hissi

Oğuz Atay’ın karakterlerinin yaşama bağlanma konusunda yaşadığı sorunlar da benzer niteliktedir. Ancak Atay’ın kahramanları ekonomik açıdan büyük sorunlar yaşamaz. Madde değil, mana eksikliği ile yaşama bağlanma sorunu artar. Klasikleşen eseri Tutunamayanlar’da ise bu boşluğu daha net hissedebiliyoruz.

Kaos ve Aşk

Boşluğa düşen insan uçlarda dolaşır

Boşluk hissi yaşayan insanlar genellikle düşüncelerini uç noktalara taşımaya yatkın oluyorlar. Bu hissiyatın etkisindeki insanlar, siyasi görüşlerinde uç noktalara doğru siyasi serüvenlerini sürükler. Merkez sağ politikaları destekleyen sıradan bir seçmen, bu hislerin etkisi ile ırkçı politikaları destekleyen bir radikal görüşlüye dönüşebilir. Bir diğer cepheden örnek vermek gerekir ise sosyal demokrat politikaları savunan bir insan, boşluk hissi ile radikal sol terör örgütlerinin en azılı militanlarından olabiliyor.

Sokak kedilerinin İstanbul’u

İkili ilişkilere sirayet eder

Sağlıklı insan ilişkileri olan insanlar, boşluk hissi ile kıskançlık krizleri ile partnerine yaşamı zindan edebilir. Sevgi ve aşkı radikalleştirerek romantizmin doruklarına ulaşır. Romantik düşünceler, akılcı düşünceleri etkisiz hale getirerek insanı bir canavara dönüştürebilir. Aşırı duygular ve düşünceler tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Aşırı duyguların sonucunda cinayetler, tecavüzler ve kıskançlık krizleri görülebilir.

boşluk hissi

boşluk hissi

Akılcı düşünebilen bir insan, tecavüzün duygusal açıdan bir değer ifade etmediğini ve karşısındaki insan açısından hiçbir değer taşımadığını bilir. Ancak aşırı duygular ile yapılan bu utanç, insanı bir canavara dönüştürür. Aşırılıktan uzak kalmak, soğukkanlı ve akılcı yaklaşımın bir sonucudur. Boşluk hissi yaşayan insanlar, radikal düşünceler ve duygular ile mest olmaya yatkın olur. Bu nedenle, benzer hisleri yaşayan bir başkası ile tehlikeli bir ikili olabilir ve birbirlerinin daha da yalnızlaşmasına neden olabilirler.

Öteden

Yalnızlık

Hayatı boyunca yaşam amacını somutlaştırmayı beceremeyen insan, yalnızlık duygusu ile iç dünyasında cehennemi yaşar. Sessiz çığlıklarını hiç kimsenin duymadığını bilmek, hırçın ve geçimsiz bir insan olmasına yol açar. Hırçın ve geçimsiz oldukça yalnızlığı artar. Yalnızlığı arttıkça hırçın ve geçimsizliği de artar. İçinde cehennemi yaşayan bir insan kesinlikle çevresine cenneti göstermez. Göstermek istemez. Yaşadığı hırçınlık ve öfke, sevdiği insanları dahi mutsuzlukla cezalandırmasına neden olur.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken öyküler:

Toprak ana

Recep ile Nadan

Zamana yolculuk

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile

Kirli Melek

Rahip

Kurtuluş

Haziran

Hey taksi!

Ölüm

Benim Hikayem Biterken Başladı

Benim Öyküm