Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu adı ile kuruldu. Avrupa Birliği, ekonomi ve enerji temelli bir uluslararası örgüt olarak kuruldu. Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ne zaman kuruldu? Avrupa Birliği’nin ilk üyeleri hangi ülkelerdir? Avrupa Birliği üyesi ülkeler hangileridir? Avrupa Birliği üyesi ülkeler Hristiyan mı? Avrupa Birliği neden kuruldu?

Avrupa Birliği neden kuruldu sorusunun yanıtını İkinci Dünya Savaşı‘nın kazanımlarında aramak gerekiyor.  Avrupa Birliği ne zaman kuruldu ise yanıtlanacak en basit ve kısa yanıt olacak. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında baskın olan hangi ülkeler? Kıtasal örgüt dağılıyor mu? Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ne zaman Avrupa Ekonomik Topluluğu olarak yeni bir şekil aldı? Örgütün kuruluşundan itibaren Fransa ve Almanya örgütün en kuvvetli üyeleri oldu. Batı Almanya ve Doğu Almanya’nın birleşmesi sonrasında ortaya çıkan güçlü Almanya figürü, Avrupa’da Almanya etkisini arttırdı. Elbette liberalizm ve kapitalist ekonomik yapıya dayanan örgüt, varlığı ile eski kıtada sistemin garantörü oldu.

Türkiye NATO’ya ne zaman girdi?

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği küçük bir Batı Avrupa yapılanması olarak ortaya çıkmasına rağmen 2017 yılına geldiğimizde Avrupa kıtasının tamamına etki etmeyi başaran bir örgüt olmayı başardı. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, iç meselelerinde ve ekonomilerinde dahi örgüt norm ve kuralları dahilinde politika takip etmeye  başladı. Birlik için ortak para birimi devrim niteliğinde bir karar oldu. 23 Haziran 2016 tarihinde Büyük Britanya’da yapılan referandum sonucuna göre Büyük Britanya, halkın deyimi ile İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkma kararı aldı. 29 Mart 2017’de Büyük Britanya, ayrılık kararında ilk resmi adımı attı.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasına yakın bir zamanda Sırbistan ve Ukrayna’nın da yer alması gündeme gelebilir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa’dan ibaret değildir. Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan da üye oldu.

Anarşizm ve liberalizm farkları

Avrupa Birliği ne zaman kuruldu

İkinci Dünya Savaşı ile büyük bir travma yaşayan Avrupa ülkeleri, savaş sonrasında keskin kararlar aldı ve almaya zorlandı. Avrupa Birliği ne zaman kuruldu? 18 Nisan 1951 tarihinde Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu adı ile kuruldu. Fransa, Batı Almanya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve İtalya ise örgütün kurucu üyeleri oldu.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Ekonomik Topluluğu ise 25 Mart 1957 tarihinde kuruldu. 1951’in kurucu üyeleri bu aşamada da kurucu üyeler olarak devam etti. Hammadde işbirliği olarak kurulan örgüt, 1957’de ekonomik işbirliği örgütüne dönüştü. Yalnızca enerji ve hammadde tedarik konusunda işbirliği yapılmayacak. Ek olarak ekonomik anlamda işbirliği yapılma kararı alındı.

Leviathan devlet ve özellikleri

Avrupa Birliği neden kuruldu

Avrupa ülkeleri savaşmanın olumsuz etkilerini hatta travmalarını iliklerine dek hissetti. Artık işbirliği ve beraber yaşamayı öğrenmesi gerekiyordu. Birlik’in temellerinin 1951’de atılmasında Büyük Britanya önemli bir etken oldu. Kıta Avrupası ülkelerine birlik olmaları konusunda Ada ülkesi önemli bir baskı uyguladı.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Fransa ve Almanya‘nın uzun süren mücadeleleri kısa bir sürede 2 dünya savaşına yol açtı. İngiltere ise her iki ülkeyi de dizginlemek için işbirliği yolunu her iki ülkeye de dayattı.

Enerji ve hammadde nedeni ile bölgede yeni bir mücadelenin önüne geçebilmek için işbirliği gerekiyordu. Her iki devleti önce hammadde, ardından ekonomik işbirliğine yönlendirmek gerekiyordu. Alsace ve Lorraine bölgesinin yönetilmesi konusunda Fransa ve Almanya uzun bir süre uyuşmazlık içerisindeydi.

Modern liberalizm ve modern liberalizmin özellikleri

Avrupa Birliği Müslüman üye kabul edecek

1963 yılında Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile imzaladığı sözleşmeyle başlayan üyelik hayali, 2017’de dahi devam ediyor. Avrupa Birliği, Hristiyan kulübü söylemi ile karşı karşıya kalıyordu. Türkiye’de siyasetçiler ve vatandaş, birliğe üye olarak kabul edilmemelerinin sebebini inanç farklılığa dayandırıyor. Türkiye Müslüman bir ülke olduğu için alınmıyor algısı hakim oldu. Ancak Bosna Hersek, Avrupa Birliği’ne üye olmak için başvuru yaptı. Bosna Hersek’in başvurusu, birlik tarafından kabul edildi.

Sosyal demokrasinin yükselişi

Bosna Hersek AB’ye üye oluyor

Bosna Hersek, 2016 yılında Avrupa Birliği’ne üyelik için ilk adımı attı. Avrupa Birliği, politik açıdan eski Yugoslavya ülkelerinin birliğe üyeliğine olumlu bakıyor. Kültürel ve coğrafi açıdan Avrupa Birliği ile uyum içerisinde olabileceği düşünülen eski Yugoslav ülkeleri, birliğe üye olmaya çok yaklaştı. Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne üye olan ilk ve tek Müslüman ülke olacağı tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Avrupa Birliği üyesi ülkeler

Bosna Hersek sonrasında ise Makedonya’nın da Avrupa Birliği‘ne girmesi gündeme geldi. Ancak Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim sorunu nedeni ile Makedonya halkı birliğe üye olma konusunda fikir ayrılığı içerisinde. Türkiye ve Rusya’nın eski Yugoslav ülkeleri için çekim merkezi olması ihtimali, Avrupa Birliği’nin üyelik konusunda esnek davranmasında etkili oluyor.

Facebook sayfamızı takip ediniz

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası

İlgi çeken kısa yazılar:

Tımarlı Sipahi sistemi ve toprak düzeni

Osmanlı’da okuma yazma oranı

Alice kitaplarında Darwinci hiciv

Osmanlı Devleti

Yahudi Cemiyeti, Mustafa Kemal Atatürk ve İnönü

Hatay’ın Türkiye’ye katılması

Hitler Almanyası ile Türkiye’yi karşılaştırmak cahilliktir

Şüpheli terör saldırıları mağdurları Türkiye, Almanya, İngiltere!

Dünyanın en güzel camisi(1876 tarihli metin)

Hintlilerin ve Parsilerin ölü gömme gelenekleri