Bayram, Yalnızlığa baş kaldırıdır

Bayram, Yalnızlığa Baş Kaldırıdır

Bayramlaşma amacıyla konuştuğunuz akrabalarınızdan ve dostlarınızdan çok sık duyacağınız bir söz var, “eski bayramlar yok”. Aslında eski bayramlar var, “Kurban Bayramı” ve “Ramazan Bayramı” hala var. Ancak biz aynı değiliz. Artık dini ve milli özel gün hazırlıkları ve planları yok. Onların yerini bayram tatilleri aldı.

Koca bir sene boyunca yalnızlığa karşı direnen insanların tek umuduydu bayramlar. Oysa bayramlar da artık yalnızlığın sembollerinden oldu. 3 günlük bayram yok, 9 günlük bayram tatili var artık. Bu tatil fırsatı kaçmaz deniyor, ne de olsa yıllık izni kullanmadan tatile gidilebiliyor.

Bayram, baş kaldırıdır!

Zayıflayan toplumsal ve ailesel bağların onarılması için bayramlar önemli bir fırsattı. Bugünlerin klişesi olan “bayramda küslük olmaz” sözünün bir geçerliliği vardı. Birbirini görünce yolunu değiştiren insanlar dahi bayramlarda bir araya gelebiliyordu. Bayramların böyle bir misyonu kalmadı. Türkiye’de modernite, toplumsal bağları eritmeyi başardı. Muhafazakarlaşmaktan bahsedilen bir dönemde tam aksine yozlaşmanın doruklarına ulaşıldı.

Bayramda hazırlık yapan büyüklerinizi ziyarete gidin, onların yaptığı hazırlıkları yok saymayın. Tatile elbet gidersiniz ama hazırlık yapan büyükleriniz gün gelecek bu dünyada olmayacak.

Mert Birgören İlk Hikaye!

Herkes Dergisi Resmi Facebook Sayfası